Bol u leđima je jedan od najčešćih razloga zbog kojih ljudi odlaze kod lekara ili izostaju sa posla, i vodeći je uzrok invaliditeta širom sveta. Na sreću, mogu se preduzeti mere kako bi se sprečila ili ublažila većina epizoda bolova u leđima. Ako prevencija ne uspe, jednostavan kućni tretman i pravilna mehanika tela često cmogu da pomognu u roku od nekoliko sedmica. Ovaj bol smatra se hroničnim ako traje 3 meseca ili duže. Može da se pojavi i prođe, donoseći privremeno olakšanje, ali, suočavanje sa hroničnim bolom u leđima može biti posebno teško ako uzrok nije poznat.
Bol u leđima može da varira – od bolova u mišićima do osećaja pucanja, peckanja ili uboda. Pored toga, bol se može širiti niz nogu ili se pogoršati pri savijanju, uvrtanju, podizanju, stajanju ili hodanju. Većina bolova u leđima postepeno se poboljšava kućnim tretmanom i metodama samopomoći, a lekaru je potrebno obratiti se ako:
Međutim, ima situacija kada se preporučuje da potražite hitnu medicinsku pomoć:
Hronični bol u leđima je obično povezan sa uzrastom, ali može da bude i rezultat prethodne povrede ili bolesti. Najčešći uzroci su:
U nekim slučajevima, teško je odrediti uzrok hroničnog bola u leđima. Ako je lekar iscrpeo sve dijagnostičke mogućnosti, vreme je da potražite drugo mišljenje – od specijaliste za bol u leđima. Važno je ne donositi ishitrene odluke ili se podvrgnute opsežnim medicinskim procedurama, dok se ne otkrije poreklo bola. Ne samo da sebi možda nećete pomoći, već biste mogli da pogoršate postojeće stanje. Ako izvor bola nije poznat ili ne može da se leči, najbolja opcija mogla bi da bude da sa svojim lekarom utvrdite način za ublažavanje bola nehirurškim tretmanima.