Male boginje mogu izazvati ozbiljne komplikacije poput upale uha, bronhitisa, laringitisa i upale pluća Foto: Shutterstock
Male boginje (morbile) su ozbiljna zarazna bolest koja može izazvati teške zdravstvene komplikacije. Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), ova bolest je proglašena iskorenjenom u SAD još 2000. godine.
Međutim, 2024. godine male boginje su se vratile, kako u svetu tako i kod nas. Prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ 2024. gоdinе, zаključno sa novembrom mesecom, nа tеritоriјi Rеpublike Srbiје rеgistrоvаnа su 694 slučаjа mоrbilа, što je mnogo više nego tokom 2023. godine kada je bilo registrovano svega 50 slučajeva.
Za razliku od mnogih drugih virusa, male boginje su izuzetno zarazne jer se prenose vazduhom. Virus se širi kada zaražena osoba kašlje, kija ili govori, pri čemu se stvaraju sitne kapljice koje drugi mogu udahnuti ili koje ostaju na površinama do dva sata. Zaražene osobe prenose virus čak osam dana – četiri dana pre nego što se pojavi osip i još četiri dana nakon toga.
Simptomi se javljaju 7 do 14 dana nakon kontakta sa virusom, a bolest prolazi kroz nekoliko faza:
Najveći rizik imaju deca mlađa od pet godina i imunokompromitovani odrasli stariji od 65 godina. Male boginje mogu izazvati ozbiljne komplikacije poput upale uha, bronhitisa, laringitisa i upale pluća. Statistika pokazuje da 1 od 1.000 zaraženih može razviti encefalitis (upalu mozga), koji može dovesti do fatalnog ishoda.
Statistika pokazuje da 1–3 od 1.000 dece zaražene malim boginjama umire od respiratornih ili neuroloških komplikacija. Stručnjaci upozoravaju da se bolest teže prepoznaje u zemljama gde su male boginje bile iskorenjene, a smanjene stope vakcinacije mogu dovesti do novih epidemija.
Najefikasnija zaštita je vakcinacija. Male boginje se sprečavaju MMR vakcinom (protiv morbila, zauški i rubeole) ili MMRV vakcinom (koja uključuje i zaštitu od varičela – ovčijih boginja).
Ljudi rođeni nakon 1957. godine, koji nemaju dokaz o imunitetu, trebalo bi da prime najmanje jednu dozu MMR vakcine. Bez vakcine, rizik od zaraze iznosi čak 90%.
Jedna doza MMR vakcine štiti od ospica u 93% slučajeva, dok dve doze povećavaju efikasnost na 97%. Skoro svi koji ne razviju imunitet nakon prve doze odgovoriće na drugu.
Nataša, majka petogodišnjeg dečaka, podelila je svoje iskustvo s malim boginjama:
– Odlučili smo da odložimo vakcinaciju jer smo se plašili mogućih nuspojava. Mislili smo da je bolest iskorenjena i da nema razloga za brigu. Ali kada je naš sin dobio temperaturu preko 40°C, osip i upalu pluća, shvatili smo koliko smo pogrešili. Proveo je deset dana u bolnici, a mi smo živeli u strahu. Na svu sreću Marko se oporavio ali smo mnogo naučili iz ovog teškog iskustva. Sada svima govorim – ne igrajte se sa zdravljem, vakcinacija može spasiti život.