Stres opterećuje organizam na više načina, a konzumiranje masne hrane pre ili tokom stresnih događaja može produžiti vreme potrebno za oporavak tela. Možda niste znali da u saniranju posledica na određeni način može da pomogne kakao.
Stresne situacije često traže da pojedemo nešto masno: Kakvu ulogu može da odigra kakao?
Jedno novo istraživanje sugeriše da ispijanje kakaa može ubrzati oporavak i revitalizaciju tela od efekata stresa.
Kakao sadrži flavonoide, biljna jedinjenja koja štite krvne sudove od privremenih oštećenja izazvanih stresom. Ta oštećenja mogu dovesti do povišenog krvnog pritiska i drugih zdravstvenih problema. Zato je, ukoliko već ne možemo uvek da pronađemo adekvatniji način da kanališemo stres ili ga sprečimo, važno da budemo edukovani o minimiziranju posledica unošenja masne hrane kao privremenog „olakšanja“. Naravno, to nikako ne sme postati naša životna rutina.
Kako je istraživanje sprovedeno i kakve su promene bile kod ispitanika koji su konzumirali kakao
Naučnici su u manjoj studiji proučavali 23 zdrave mlade osobe, žene i muškarce. Svi učesnici su dobili obrok bogat mastima, uz koji su popili napitak od kakaa koji je bio ili bogat ili siromašan flavanolom epikatehinom. Sat i po nakon obroka, učesnici su bili podvrgnuti osmominutnom testu provere efekata psihofizičkog stresa.
Tokom sprovođenja studije, naučnici su merili funkciju krvnih sudova pomoću brahijalne dilatacije, metode koja procenjuje koliko se arterije šire kada se poveća protok krvi. Merenja su obavljena na početku studije, kao i 30 i 90 minuta nakon stresnog zadatka.
Rezultati su pokazali da su učesnici koji su konzumirali kakao bogat epikatehinom pokazali manja oštećenja krvnih sudova 30 minuta nakon stresa, a njihova funkcija je značajno poboljšana nakon 90 minuta. Ovi navodi ukazuju na brži oporavak od efekata stresa.
Pored atrerijskog pritiska, naučnici su merili i druge indikatore stresa, uključujući oksigenaciju moždane kore, protok krvi kroz podlakticu, krvni pritisak, srčanu aktivnost, prečnik i protok kroz karotidne arterije, kao i raspoloženje učesnika. Međutim, nije bilo razlike između grupa sa visokim i niskim unosom epikatehina u ovim merama.
Zašto masna hrana ne pomaže, već pogoršava stres: Šta kažu stručnjaci?
Iako masna hrana može biti trenutno „utešna“ i ukusna, prethodna istraživanja ovog tima ukazuju da, ukoliko želimo da se brže oporavimo od negativnih efekata stresa, najbolje je da takvu hranu izbegavamo. Ovo je posebno važno za ljude koji imaju stresne poslove ili su često izloženi stresnim situacijama.
Dr Catarina Rendeiro, autor studije i predavač na katedri za nutricionističke nauke na Univerzitetu u Birmingemu, objašnjava:
– Visoko stresni poslovi mogu povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti za čak 40 odsto u poređenju sa osobama koje nisu izložene takvom stresu. Ovo je, bar delimično, rezultat stalnih oštećenja funkcije krvnih sudova izazvanih stresom, koja mogu postati trajna.
Dr Cheng-Han Chen, kardiolog i medicinski direktor programa za strukturne bolesti srca u Zdravstvenom centru Memorial Care Saddleback u Kaliforniji, koji nije bio uključen u studiju, dodaje da produženi stres može izazvati hronično povišene nivoe hormona stresa, inflamaciju i visok krvni pritisak. Sve ovo povećava rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih problema poput hipertenzije, srčanog ili moždanog udara.
Način na koji kakao i flavanoli možda mogu da pomognu
Naučnicima nije u potpunosti jasno zašto konzumiranje masne hrane usporava oporavak krvnih sudova nakon stresa, ali ukazuju na to da se nakon masne hrane povećavaju nivoi triglicerida i C-reaktivnog proteina u krv (CRP). Ovo može smanjiti azot-monoksid koji proizvode ćelije endotela, što pogoršava funkciju krvnih sudova. Flavanoli iz kakaa pomažu tako što povećavaju dostupnost azot-monoksida, koji poboljšava funkciju krvnih sudova.
Nutricionistkinja Michelle Routhenstein, koja takođe nije bila uključena u istraživanje, podseća da flavanoli imaju antioksidativna i antiinflamatorna svojstva. Pored kakaa, dobri izvori flavanola su zeleni čaj, bobičasto voće i jabuke.
Istraživači napominju da kakao, uprkos svojim prednostima, nije imao značajan uticaj na ograničenja u oksigenaciji mozga izazvanoj stresom. Ovaj proces može dovesti do kognitivnih problema poput otežane koncentracije, slabijeg pamćenja, lošeg donošenja odluka ili promena raspoloženja.
Kakao, dejstvo flavonola i količine koje je potrebno uneti za pozitivan efekat
Ipak, rezultati o potencijalnim prednostima daju pravo na optimizam. Dr Rendeiro zaključuje:
– Dobra vest je da ako tokom stresa posežete za masnom hranom, dodavanjem hrane bogate flavanolima možete smanjiti negativne efekte, koje kombinacija stresa i masne hrane ima na funkciju krvnih sudova. Naravno, ne preporučujemo konzumiranje masne hrane tokom stresa. Ali, ako se to desi, ovo je dobra strategija koju možete koristiti za ublažavanje neželjenih efekata.