Za 2 nedelje biće poznato da li Pfizer vakcina deluje na novi soj Foto: Shutterstock
Izvršni direktor nemačke farmaceutske kompanije BioNTech Ugur Sahin danas je izjavio da će njegov tim u roku od dve nedelje znati da li Pfizer/BioNtech (Fajzer) vakcina protiv covid 19 deluje na novi soj korona virusa koji se pojavio u UK ili je potrebna adaptacija. Kako je istakao, uveren je da njihova vakcina protiv korona virusa deluje protiv nove britanske varijante virusa, ali da su ipak potrebne dalje studije.
– Trenutno ne znamo da li je i naša vakcina u stanju da pruži zaštitu protiv ove nove varijante. Ali, naučno je vrlo verovatno da se imunološki odgovor ove vakcine takođe može nositi sa novim varijantama virusa – rekao je Sahin dan nakon što je vakcina odobrena za upotrebu u Evropskoj uniji. Sahin je rekao da su proteini u UK verziji virusa 99 odsto isti kao i oni kod preovlađujućih sojeva, pa je stoga BioNTech imao „naučno uverenje“ da će njihova vakcina biti efikasna. „Verujemo da nema razloga za zabrinutost ili zabrinutost“ – naglašavaju iz nemačke farmaceutske kompanije BioNTech.
Ako vakcinu treba prilagoditi novoj varijanti, kompanija BioNTech bi to mogla da učini za otprilike 6 nedelja, rekao je Sahin, iako bi regulator možda morao da odobri promene pre nego što se vakcine mogu koristiti. Vakcina BioNTech, razvijena sa američkom farmaceutskom kompanijom Pfizer, odobrena je za upotrebu u više od 45 zemalja, uključujući Britaniju i SAD.
Lothar Vieler, direktor Instituta Robert Koch, rekao je da je uobičajeno da se genetski materijal virusa menja, i da to može uticati na to koliko su prenosivi.
– Da li je to zaista slučaj sa varijantom u Engleskoj, još uvek nije potpuno jasno. Ono što je jasno je da što se više virusi šire, to imaju više prilika za promenu. – izjavio je Lothar Vieler. Vodeći nemački virusolog, koji je u početku bio skeptičan prema izveštajima da je novi soj prenosiviji, izrazio je zabrinutost nakon što je video dodatne podatke. Christian Drosten, profesor virusologije u berlinskoj bolnici Charite, objavio je na tviteru da „nažalost ne izgleda dobro“. Ali je i dodao: „Ono što je pozitivno je to što su se slučajevi sa mutacijom do sada povećavali samo u oblastima u kojima je ukupna incidencija bila velika ili je rasla. Dakle, smanjenje kontakata takođe deluje protiv širenja mutacije. “