Japanski istraživači otkrili su da koronavirus može da preživi na ljudskoj koži i do devet sati, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu „Clinical Infectious Diseases“.
Ovo je još jedan od dokaza da redovno pranje ruku može obuzdati širenje virusa.
Poređenje virusa korone i gripa
Naučnici sa Univerziteta medicine u Kjotu upoređivali su vreme preživljavanja koronavirusa i virusa gripa A (gripa).
Naučnici nisu hteli da ugroze ljude, pa su upotrebili uzorke koronavirusa i virusa gripa A na ljudskoj koži prikupljenoj na obdukciji. Uzorci su bili stari najviše jedan nakon smrti, navodi se u studiji.
Otkrili su da je koronavirus preživeo 9,04 sata na toj koži, a grip A 1,82 sata.
„Devetočasovno preživljavanje SARS-CoV-2 na ljudskoj koži može da poveća rizik od prenosa kontakata u poređenju sa virusom gripa A, čime će ubrzati pandemiju. Pravilna higijena ruku važna je za sprečavanje širenja SARS-CoV-2 infekcija “, navodi se u studiji.
Istraživači su takođe mešali uzorke sa sekretom da bi imitirali kijanje ili kašalj. Koronavirus je trajao 11,09 sati, a gripa A 1,69 sati, navodi se u studiji. Sekret je uzet od tri osobe sa akutnim infekcijama gornjih disajnih puteva.
Alkohol za 15 sekundi eliminiše viruse
I virus COVID-19 i virus gripa A bili su „potpuno inaktivirani“ u roku od 15 sekundi od primene etanola, navodi se u studiji.
Ova studija ipak ima jedno ograničenje, kažu istraživači, jer je korišćen samo jedan soj koronavirusa i jedan soj gripa.
Poznato je da koronavirus još duže preživljava na neživim površinama.
U martu su Nacionalni zavodi za zdravlje objavili studiju u kojoj se kaže da virus može trajati do četiri sata na bakru, 24 sata na kartonu i 72 sata na nerđajućem čeliku.