JEČAM – Hordeum sativum
Čaj od ječma dobar je kao rashlađujuće sredstvo, kod bolesti koje dovode do povišene telesne temperature. Dobar je diuretik, tj.podstiče izbacivanje tečnosti iz organizma i olakšava pražnjenje crevnog sadžaja. Pomaže i u lečenju drugih bolesti, kao što su skorbut i hronične bolesti kože. U narodu se radi lečenja pije čaj od ječma, a prave se i kupke od njega. Treba ga piti po tri-četiri čaše na dan. Čaj se pravi isto kao i onaj od ovsa.
Otečena slezina i dojenje
Smesa od ječmenog brašna, umešanog kao kaša sa jakim vinskim sirćetom, koristila se za lečenje otečene slezine, oblaganjem otoka pet-šest puta.
Kod bolova u grudima i izostanka mleka kod dojilja, tradicionalni recept preporučuje kuvanje ječma sa malo mirođije u 2 i po litra vode, dok se zrna sasvim ne raspuknu, posle procediti i dnevno piti 2–3 puta.
Ječmeni slad
Od ječmenog brašna pravi se slad koji se tradicionalno pije protiv gihta, gljivičnih infekcija, skorbuta, kamena u bešici, anemije. Slad se pravi tako što se u jedan litar prokuvane vode stavi 5–6 kašika ječmenog brašna, dobro se izmeša i ostaviti da odstoji nekoliko sati. Nakon toga se procedi i staviti i doda u smesu malo dobrog, starog vina, a potom pije dnevno po nekoliko čaša umesto obične vode. Najbolje je kad se slad svaki drugi dan napravi svež, za one koji nisu sasvim bolesni da se očiste ječmena zrna od ljuske i skuva kaša, koja se jede dok se slad pije.
Skorbut
Tvrdi se da konzumiranje ječma svakog dana, tri puta po 1 šaku ili čašu, leči skorbut. Da bi se izvesno poboljšanje postiglo, ovo valja nekoliko nedelja upražnjavati. Još je bolji ječmeni bulgur prokuvan dobro u vodi i začinjen slatkim mlekom. Što je ječam krupniji i grublji, tim je bolji za zdravlje.
Dobra hrana za stoku
Ječam odlično hrani i leči stoku od više bolesti, ako se skuva u vodi i ohlađen daje za jelo. Od kuvanog ječma krave daju više mleka i stoka i živina biva jača i deblja.