Naslovna / Zdravlje

Navika koju ima većina mladih u Srbiji opasnija od cigareta, otkriva nova studija: Dovodi do trajnog oštećenja pluća

Priredio/la: D. T.|19:00 - 01. 04. 2025.

Diacetil je hemijska supstanca koja se dovodi u vezu sa hroničnim bronhitisom, trajnim oštećenjima pluća, veruje se da su tinejdžeri posebno osetljiva kategorija

klasične cigarete U razvijenim zapadnim delovima sveta klasični oblik pušenja uz upotrebu cigareta beleži rekordno niske nivoe Foto: Shutterstock

Klasična cigareta je proizvod koji, kako se smatra, izaziva jaku fizičku i psihičku zavisnost i dovodi se u vezu s nizom bolesti. Cigareta se izdvaja kao jedan od potvrđenih i jakih faktora rizika za razvoj karcinoma i hronične opstruktivne bolesti pluća. Novo istraživanje Manchester Metropolitan University potvrđuje ove navode, ali i dodaje da postoji nešto opasnije od klasičnih cigareta.

Vejpovanje i klasične cigarete

U razvijenim zapadnim delovima sveta klasični oblik pušenja uz upotrebu cigareta beleži rekordno niske nivoe. U isto vreme zapaža se da mnoge osobe ne puše klasične cigarete, već vejpuju na elektronske cigarete u kojima se tečnost zagreva sa nikotinom i drugim supstancama, različitim aromama i pravi paru. Vejpovanje postaje sve popularniji oblik pušenja, posebno među mlađim osobama.

Da li su elektronske cigarete manje štetne?

Elektronske cigarete su prvobitno doživljavane kao manje štetna alternativa klasičnom pušenju. Nova studija Manchester Metropolitan University tvrdi da su elektronske cigarete jednako štetne kao i obične i na izvestan način mnogo opasnije.

– Na samom početku istraživanja verovao sam da je vejping manje štetan oblik pušenja. Uočava se da mnoge osobe prelaze na elektronske cigarete u nadi da su one sigurniji izbor od klasičnih cigareta, ipak nije baš tako – kaže Maxime Boidin, jedan od autora studije, koja je počela tokom 2023. godine, a završava se u martu 2025. godine.

Boidin je izneo preliminarne rezultate, kako kaže, zbog potrebe da ih podeli sa najširim mogućim krugom ljudi.

– Otkrili smo samo da je ovaj oblik pušenja opterećen mnogim faktorima rizika. Vejping može da se dovede u vezu sa mogućnošću otkazivanja rada nekih organa, bolestima srca, kognitivnim bolestima kao što je demencija – kaže Boidin.

Teškoće sa disanjem

Vejping takođe može da utiče na nivo fizičke spremnosti. Istraživači su posmatrali osobe bez očiglednih znakova oštećenja pluća i primećeno je da se osobe koje su, najmanje dve godine, pušile elektronske cigarete teže nose sa zahtevima fizičkog vežbanja u odnosu na nepušače.

– I klasični pušači i osobe koje koriste elektronske cigarete imale su teškoće sa disanjem, dok su vozile bicikl. Pokazivali su jače znake umora i sveukupno bile manje spremne na fizički napor. Vejping nije u ovom smislu pokazao nikakvu prednost u odnosu na pušenje – kaže fiziolog dr Azmy Faisal, Manchester Met.

Slabija kontrola unosa nikotina i drugih štetnih supstanci

Uočeno je da je kod pušača postojalo jače oštećenje zidova krvnih sudova, sa sklonošću da u budućnosti dođe do kardiovaskularnih tegoba. Utvrđeno je da i klasično pušenje i vejping skoro u podjednakoj meri loše deluju na zdravlje, s tim što Boidin pravi razlike na osnovu oblika ponašanja klasičnih pušača i vejpera.

– Klasični pušači uglavnom puše napolju i kada popuše jednu, obično zapale još jednu cigaretu. Kod vejpovanja je kontrola pušenja mnogo teža; osobe koje koriste elektronske cigarete nekada ne znaju koliko su nikotina i drugih supstanci udahnule. U isto vreme mogu da puše na nekim mestima na kojima je klasično pušenje manje prihvatljivo – smatra Boidin.

Nikotin i elektronske cigarete

U isto vreme, kardiolozi okupljeni oko udruženja American Heart Association navode da je sve više mladih osoba koje puše elektronske cigarete. Oni dodaju da je vejping „ozbiljna pretnja po javno zdravlje„, naglašavaju da i osobe koje konzumiraju elektronske cigarete pokazuju znake jake zavisnosti od nikotina.

Para koju emituju elektronske cigarete može da sadrži diacetil, hemijsku supstancu koja se dovodi u vezu sa bolestima pluća, a u ovim cigaretama ima i nikla, kalaja i olova. Stručnjaci dovode u vezu ovu hemijsku supstancu sa hroničnim bronhitisom, trajnim oštećenjima pluća i smatraju da su tinejdžeri posebno osetljiva kategorija.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Nora
22:09, 01. 04. 2025.
Odgovori

Strašno je kolio mladi puše

Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo