LINCURA – Gentiana lutea
Poznata je i kao raven, srčanik, košutina brada. Raste u višim brdskim i planinskim krajevima. Uočljiva je izdaleka, jer je viša od ostalih trava. Koren treba vaditi u jesen, dobro oprati, očistiti, glave odseći i posaditi a sve ostalo razastrti da se suši. Debelo korenje treba uzduž raspoloviti nadvoje ili natroje da se lakše osuši. Korenje može da služi po dve-tri godine za lečenje. Samo ga treba držati na suvom, čistom mestu u zatvorenom sudu.
Lekovita svojstva
Lincura je dobar lek za jačanje, za okrepljenje. Koren lincurin leči od groznice kad se popije u rumu ili jakoj komovici. Od korena treba nastrugati ili narezati u čašicu ruma ili rakije pola male kašičice. Ako je jaka groznica, mogu se najednom popiti takve dve čašice. Protivu bolova u stomaku, donjem trbuhu i protivu nemanja apetita, skupljanja vetrova, protivu malaksalosti, treba naseckati korena lincure u komovicu i ostaviti da postoji dobro zatvorena. Posle desetinu dana piti od toga jednu čašicu svakoga jutra i pred ručak. To treba produžavati tri-četiri nedelje dana pa da se do koristi dođe.
Kome škodi komovica, neka nareže lincure u vino, neka je popari i tako pije svaki dan po tri male čašice. Dobar lek se može i ovako načiniti: pola kafene kašike stucanog korena lincure treba preliti čašom hladne vode. Dobro promešati i ostaviti da stoji nekoliko sati, najbolje preko noći. Procediti i piti od toga po šoljicu na pola sata pre jela. Koren od lincure se upotrebljava i za izradu raznih lekova za poboljšanje apetita i za jačanje i krepljenje tela.
Ko ima više nego što treba kiseline u stomaku ne treba da pije lekove od lincure, jer mu mogu naškoditi. Međutim, ko nema dovoljno kiseline u želucu, pa je zbog toga i varenje hrane usporeno ili otežano, treba da pije pre jela lekove od lincure. Lincuru su preporučivali i protiv tuberkuloze. Ona ne leči ovu bolest, ali pomaže bolesniku da više jede, otvara mu apetit. Lincura mu tako snaži organizam, koji može bolje da savlađuje ovu bolest.