Naslovna / Lekovito Bilje / Salep

Salep

Veruje se da salep bolesnika i nemoćnika oporavlja i leči, a zdravog podržava i sa svojim prijatnim ukusom zadovoljava

Od salepa se koristi samo krtola, stablo i cvet se bacaju Foto: Shutterstock

SALEP – Orchis morio

Salep, poznat i kao kaćun i kaćunak, čuven je po svojoj lekovitosti, pa ga mnogi piju umesto kafe i te­ja (čaja). Ko god ga je dugo i redovno pio, hvali se da mu je dobro činio protiv raznih bolesti prsa i stomaka. Kaćunka ima svuda po našim krajevima po livadama i pašnjacima. Treba ga brati ili u poznu jesen ili rano u proleće, pre no što izraste. Za upotrebu je samo krtola, a stablo i cvet se bacaju. Prvo ga treba dobro osušiti, pa onda samo malo ispržiti.

Lekovita svojstva

I čuveni do­ktori tvrde da je salep lek i hrana za sve one koji su mršavi, bledi, istrošeni i nemoćni. Dobar je i za one koji pate od stezanja i bolova u prsima iznutra, a tako isto i za one koji pate od proliva i srdobolje. Radi lečenja gornjih bolesti, osušen salep treba samleti posve sitno, pa svariti i piti tri čaše svaki dan. Nikad ne treba da bude vreo nego mlak.
A za oporavljenje slabunjave i bolešljive dece, za lečenje proliva i srdobolje, kašičicu usitnjenog salepa treba davati pet puta na dan u čaši mleka. Veruje se da su deca postajala sasvim zdrava, ugledna i krepka po­sle dva­-tri meseca upotrebljavanja salepa. Medicina tvrdi i to da je salep dobar i za oporavljenje rastrojenih, poremećenih organa za varenje kako kod ljudi tako i kod dece.

Salep treba variti bar pola sata na tihoj vatri i jednako (neprekidno) mešati da ne iskipi. Umesto šećera zasladiti medom. Med ili šećer meću se zajedno s vodom, a salep se dodaje tek pošto voda provri. Na litar vode dovoljne su dve kašike salepova brašna, jer se on i od male količine zgusne.