Kod planetarno popularnog glumca Džordža Klunija (George Clooney) prvi znaci Belove paralize pojavili su se, odnosno on je prvi put primetio simptome kada je imao 14 godina. Prema njegovim izjavama, sve je počelo kada je tokom jednog ručka osetio da mu mleko nekontrolisano curi iz usta, zbog potpune ukočenosti jedne strane lica.
Belova paraliza je napravila ozbiljne zdravstvene probleme glumcu uz izražene simptome
Holivudsku zvezdu je to zabrinulo jer je pomislio da bi mogao da boluje od ozbiljne neurološke bolesti poput. Nedugo zatim, primetio je slabost mišića na jednoj strani lica, što je dovelo do asimetrije i poteškoća s normalnim pokretima lica. Takođe je izjavio da mu je jezik bio utrnuo, što je dodatno izazvalo strah i nesigurnost.
Tokom tog perioda, Belova paraliza je značajno uticala na njegov izgled i samopouzdanje. Kluni je opisao svoje srednjoškolske dane kao izazovne, jer je morao da se suočava s komentarima vršnjaka i neželjenom pažnjom zbog svog izgleda. Ipak, Kluni je naveo da je koristio humor kako bi se nosio sa situacijom, što je postalo karakteristično za njegov pristup izazovima u životu. Tako mu je, kaže, bilo lakše da se suoči i sa drugim kasnijim problemima.
Šokantna reakcija glumca i priznanje da je razlog što čudno izgleda Belova paraliza
Specijalna epizoda povodom 20. godišnjice emisije „Jimmy Kimmel Live!“ okupila je iste goste koji su bili prisutni na prvoj emisiji 2003. godine: Snup Doga, članove grupe Koldplej i popularnog Klunija. Kimmel je prikazao stare fotografije gostiju, uključujući Snup Doga i Džordža Klunija. Na jednoj od Klunijevih fotografija iz srednje škole vidi se njegov asimetrični osmeh. Pre nego što je Kimmel stigao da prokomentariše, Kluni je rekao:
– Čekajte, hoću nešto da kažem, pre nego što počnete da se smejete i pravite šale. Na toj fotografiji imam Belovu paralizu i polovina mog lica je paralizovana.
Zatim je rukom pokrio jednu pa drugu polovinu lica na fotografiji:
– Pogledajte ovo, ako pokrijem ovu stranu, lice izgleda potpuno drugačije. Hajde, sad pravite šalu. Hajde, znam da ste duhoviti. Evo, gledajte kako sam i tužan i veseo u isto vreme.
Kimmel je odgovorio da nije imao nameru da se šali sa tim, ali je situacija bila napeta i pomalo neprijatna. Sve je izglađeno nazdravljanjem, ali je očigledno da je glumac uspeo da uzdrma i zamisli sve koji se često nesmotreno šale na ime nečijeg nedostatka, bolesti ili vidljive fizičke mane.
Koliko je kod Klunija trajala Belova paraliza
Holivudski star je imao sreće jer se njegovo stanje povuklo u roku od devet meseci, bez posledica. To je uobičajeno za Belovu paralizu, koja kod većine pacijenata traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci. Iako je ovo iskustvo za njega bilo teško, Kluni ga često spominje kao deo onoga što ga je oblikovalo i naučilo da koristi humor kao mehanizam za suočavanje s izazovima.
Belova paraliza, poznata i kao idiopatska paraliza lica, predstavlja oblik privremene paralize ili slabosti jedne strane lica. Uzrokovana je disfunkcijom sedmog moždanog živca (facijalni nerv), što je i najčešći uzrok paralize lica. Iako uglavnom zahvata samo jednu stranu lica, retko se može javiti na obe strane.
Uzroci nastanka i simptomi
Belova paraliza može se javiti kod bilo koga bez obzira na pol i starost, ali najčešće pogađa osobe uzrasta od 15 i 45 godina. Tačan uzrok nije poznat, ali su naučnici mišljenja da reaktivacija latentne virusne infekcije može je izazove. Faktori poput stresa, nedostatka sna, fizičke traume, blaže bolesti ili autoimunih sindroma verovatno povećavaju rizik.
Upala sedmog facijalnog nerva izaziva oticanje, a kako nerv prolazi kroz najuži deo facijalnog kanala, može doći do kompresije i ishemije, što vodi ka simptomima. Oni mogu da se razlikuju od osobe do osobe i mogu zahvatiti bilo koje područje koje inervira facijalni nerv. Ozbiljnost varira od blage slabosti do potpune paralize zahvaćene strane lica. Najčešći simptomi su:
- nagla slabost ili paraliza jedne strane lica, a obično zahvata i čelo
- spuštena obrvu i ugao usana
- curenje pljuvačke iz jednog ugla usana
- problemi sa zatvaranjem kapka, što može izazvati suvoću oka.
Ređi simptomi su:
- bol na licu ili neprijatan osećaj
- prekomerna sekrecija suza
- problemi sa ukusom
- preosetljivost na glasne zvuke
- bol oko vilice i iza uha
- teškoće pri jelu ili piću (gutanju).
Dijagnoza i lečenje
Prognoza je uglavnom dobra. Čak i bez terapije, 85 odsto slučajeva se samo od sebe rešava u roku od tri nedelje, dok preostali pacijenti obično ozdrave za 3–5 meseci. Recidivi se javljaju kod 8–12 odsto pacijenata. Kortikosteroidi su veoma efikasni u lečenju novih slučajeva Belove paralize i značajno povećavaju šansu za potpuni oporavak facijalnog nerva. Najefikasniji su kada se primene u prvih 72 sata od početka simptoma. Dodavanje antivirusnih lekova kortikosteroidima nije pokazalo statistički značajnu efikasnost, kažu istraživanja.
Važno je zaštititi oko zbog smanjenog refleksa treptanja, što može izazvati iritaciju i suvoću. Preporučuju se veštačke suze, kapi za oči, masti i zaštitni flasteri tokom noći. Fizioterapija, masaža lica ili akupunktura mogu blago da poboljšaju funkciju facijalnog nerva i smanje bol.