Naslovna / Psihologija

Čuvajte se skrivenih manipulatora: Ispod šarmantne spoljašnjosti „kuva” se nešto drugo

Priredio/la: S.St.M.|21:00 - 11. 11. 2024.

Manipulacija često može biti vidljiva na prvi pogled, kamuflirana osmehom i lepom rečju

skriveni manipulator Oni sa manipulativnim sklonostima često koriste svoj šarm da razoružaju i zadobiju poverenje drugih Foto Shutterstock 

Skriveni manipulatori često su ljudi koji su majstori prevare, koji skrivaju svoje prave namere iza tanke glazure druželjubivosti i prijateljstva. Takve osobe koje, deluju prijateljski, a u stvari su manipulativni, pokazuju specifična ponašanja. Ako umemo da ih prepoznamo, znaćemo kako da izbegnemo njihove suptilne trikove.

1) Skriveni manipulatori majstori su u nametanju osećaja krivice

Svi smo se susreli sa onima koji imaju sposobnost da nas nateraju da se osećamo krivima, čak i kada nismo uradili ništa loše. Ovo je klasična taktika koju koriste oni koji su na prvi pogled prijateljski raspoloženi, a u suštini manipulatori. Oni koriste krivicu kao sredstvo za kontrolu i uticaj na druge. Ako mogu da nas nateraju da se zbog nečega osećamo loše, onda mogu da ponude rešenje koje njima koristi.

Ovi manipulatori imaju neverovatnu sposobnost da preokrenu situacije u svoju korist, čineći da se osećamo kao da im nešto dugujemo. Možda nas podsete na neke prošle usluge ili insinuiraju da smo ih izneverili.

Ovo je suptilna veština – navesti nekoga da se oseća krivim, a da ne shvati da je izmanipulisan. Ali kada jednom prepoznamo ovo ponašanje, postaje lakše da reagujemo na zdrav i asertivan način.

2) Uvek izigravaju žrtvu

Da li ste ikada sreli nekoga ko se, izgleda, neprestano bori protiv čitavog sveta, a svaki neuspeh ili neprijatnost predstavljaju kao lični napad na njih? Ima osoba koje naizgled deluju prijateljski i prijatno, ali se ipak, svaki razgovor neizbežno pretvara u tužnu priču o tome kako im neko ili nešto nanosi nepravdu. U početku obično saosećamo i pokušavamo da pomognemo, jer je ljudski da pružimo ruku pomoći prijatelju u nevolji.

Ali vremenom primetimo obrazac. Takve osobe nikada ne preuzimaju odgovornost za svoje postupke i uvek za sve krive druge. Oni su večito nevina žrtva uhvaćena u unakrsnoj vatri životne nepravde.

Ovo igranje na kartu žrtve je uobičajena taktika manipulatora. To im omogućava da prebace krivicu, izbegnu odgovornost i manipulišu drugima da ih sažaljevaju.

Kada prepoznamo ove manipulativne taktike, treba da počnemo da postavljamo granice i da ne dozvoljavamo da nas uvlače u njihovu dramu. Od suštinskog je značaja da se ne uhvatimo u njihovu priču, već ih podstaknemo da preuzmu odgovornost za svoje postupke.

3) Stalno traže komplimente

U svetu kameleona, poznato je da mužjaci menjaju boju kako bi impresionirali ženke. Slično tome, neke osobe suptilno traže pohvale i potvrđivanje od onih oko sebe.

Ovi manipulatori često prikrivaju svoju želju za laskanjem poniznošću, skromnošću ili samoponižavanjem, u nadi da ćemo im protivrečiti i obasipati ih komplimentima. Kada je ovo neprekidni obrazac, postaje manipulativan i usmeren na kontrolu onoga kako ih drugi percipiraju i osećaju.

4) Preterano su šarmantni

Šarm može biti divna osobina. Ko ne uživa u društvu nekoga ko je harizmatičan i privlačan? Ali preterani šarm može biti i maska za manipulaciju.

Oni sa manipulativnim sklonostima često koriste svoj šarm da razoružaju i zadobiju poverenje drugih.  Davaće nam komplimente, složiće se sa našim mišljenjem i učiniti da se osećamo kao da smo centar njihovog sveta. Ali ispod ove prijateljske fasade, oni samo igraju igru da zadobiju naše poverenje i naklonost. A kada ga dobiju, iskoristiće ga u svoju korist, manipulišući nama na načine koje možda čak i ne prepoznajemo.

Šarm manipulatora obično prate neki zahtevi, pa ako nam nešto deluje previše dobro da bi bilo istinito, verovatno jeste. Verujte svojim instinktima i održavajte zdrave granice.

5) Stalno testiraju naše granice

Poštovanje ličnih granica osnovni je aspekt svake zdrave veze. Međutim, manipulatori često vide granice kao izazove koje treba prevazići, umesto kao limite koje treba poštovati.

U početku možda traže male usluge koje izgledaju bezopasno. Ali vremenom ovi zahtevi postaju sve češći i sve veći. To je postepen proces, osmišljen da nam bude neprijatno da kažemo ne.

Svako ima pravo da postavi svoje granice i da one budu poštovane. U redu je reći ne kada nam nešto ne deluje ispravno ili narušava naš lični prostor ili vrednosti.

6) Njihova osećanja su toplo-hladno

Ima trenutaka kada osetimo da smo uhvaćeni u vrtlog nečijih nepredvidivih osećanja. U jednom trenutku nas obasipaju pažnjom i pohvalama, čineći da se osećamo kao najvažnija osoba u njihovom svetu. U sledećem trenutku, postaju udaljeni i hladni, a mi zbunjeni, pitajući se šta smo pogrešili.

Ovo je uobičajena taktika manipulacije poznata kao ljubavno bombardovanje. U početku nas osoba preplavi ljubavlju i obožavanjem. Ali kada osvoje našu pažnju i poverenje, povlače svoja osećanja da bi nas držali u neizvesnosti i tražili njihovo odobravanje.

U ovoj okrutnoj igri manipulator sve drži pod kontrolom. Od suštinskog je značaja da prepoznamo ovo ponašanje i da se emocionalno zaštitimo.

7) Oni nikada ne greše

Svi pravimo greške, a kroz priznavanje i učenje iz ovih grešaka odrastamo. Ali za neke je nezamislivo priznanje da nisu u pravu.

Manipulativne osobe imaju izuzetnu sposobnost da izokrenu stvarnost u svoju korist. Mogu da preokrenu svaku situaciju tako da nikada nisu krivi. Bilo da krivicu prebacuju na druge ili igraju na kartu žrtve, oni uvek nađu način da pobegnu od odgovornosti.

Ovo ponašanje može biti neverovatno frustrirajuće i zbunjujuće za one oko njih. To stvara toksično okruženje u kojem nedostaje odgovornost.

8) Koriste naše tajne protiv nas

Poverenje je vitalni element svake veze. Često delimo svoje najdublje tajne sa onima kojima najviše verujemo. Međutim, manipulatori koriste ove informacije kao municiju koju koriste protiv nas kada to služi njihovoj svrsi. To je izdaja poverenja, osmišljena da nas kontroliše i nama manipuliše.

Suština svih ovih ponašanja leži u potrebi manipulatora za kontrolom. Za njih je to pitanje moći – moći nad našim osećanjima, postupcima i na kraju našim odlukama. Kada ovo znamo, treba da budemo mudri – da verujemo svojim instinktima i nikada ne dozvolimo da budemo izmanipulisani.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Eni
20:18, 12. 11. 2024.
Odgovori

Nr retko su bolesni sa bipolarnim poremecajem kimpleksi vise vrednosti gordost promenljivo raspolozenje hoce da rukovode ucenjuju prave probleme zarazni su i kriziraju kaovenergovampiri

Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo