Katarakta je oboljenje oka koje se trenutno može izlečiti samo hirurškim putem, a revolucionarni novi tretman, razvijen na Anglia Ruskin University, pokazao je izuzetno pozitivne rezultate u laboratorijskim testovima, koji daju nadu da bi se ovo stanje, koje se trenutno može izlečiti samo hirurškim putem, uskoro moglo lečiti i lekovima. Rezultati studije objavljeni su u časopisu Investigative Ophthalmology and Visual Science.
Šta je katarakta?
Katarakta je zamućenje očnog sočiva koje se vremenom razvija i utiče na kvalitet vida. Uzrokovana je dezorganizacijom proteina u sočivu što dovodi do formiranja grudvica proteina, koje rasipaju svetlost i ozbiljno smanjuju prenos na mrežnjaču. Katarakta se smatra ozbiljnim oboljenjem oka s obzirom na to da uzrokuje gubitak vida i slepilo kod miliona ljudi širom sveta.
Kakve rezultate je pokazao novi tretman?
Tim međunarodnih naučnika, na čelu sa profesorkom Barbara Pierscionek, sa Fakulteta za zdravstvo, obrazovanje, medicinu i socijalnu zaštitu na Anglia Ruskin University, sproveo je napredne optičke testove na jedinjenju oksisterola, koji je bio predložen kao lek protiv katarakte. U laboratorijskim ispitivanjima, tretman sa jedinjenjem oksisterola VP1-001 pokazao je poboljšanje profila indeksa prelamanja — ključnog optičkog parametra, koji je neophodan za održavanje visokog kapaciteta fokusiranja — u 61 odsto sočiva. To znači da se proteinska organizacija sočiva obnavlja, što dovodi do njegovog boljeg fokusiranja. Takođe, poboljšanje je zabeleženo i po pitanju smanjenja neprozirnosti sočiva u 46 procenata slučajeva.
Katarakta bi trebalo da se deli na specifične vrste
– Ova studija pokazala je pozitivne efekte jedinjenja, koje je predloženo kao lek protiv katarakte, ali nikada ranije nije testiran na optici sočiva, i ovo je prvo istraživanje ove vrste u svetu. Pokazalo se da postoji izuzetna razlika i poboljšanje u optici između očiju sa istom vrstom katarakte, koje su lečene ovim jedinjenjem, u poređenju sa onima koje nisu – objasnila je profesorka Barbara Pierscionek i navela da su se poboljšanja desila kod nekih tipova katarakte, ali ne kod svih, što ukazuje na to da ovaj tretman može da bude lek za specifične vrste katarakte. Profesorka Pierscionek ističe da rezultati studije pokazuju da bi možda bilo potrebno napraviti razliku između tipova katarakte kada se razvijaju lekovi protiv ove bolesti oka.