Zašto nam je voda neophodna?
Dovoljne količine tečnosti i elektrolita dobar su način da rashladimo organizam. Na ekstremno visokim temperaturama vazduha umanjena je sposobnost samoregulacije telesne temperature. Moguće je da dođe do grčeva, iscrpljenosti, a u težim situacijama i do toplotnog udara i hipertermije. Elektroliti u medicini su esencijalni minerali prisutni u znoju, krvi, urinu. Minerali u našem organizmu rastvaraju se u tečnost i formiraju elektrolite, to jest, pozitivne ili negativne jone, koji su deo metaboličkih procesa u ljudskom telu. Natrijum, kalijum, magnezijum neku su od najpoznatijih elektrolita.
– Elektrolite gubimo ukoliko ne unosimo dovoljne količine tečnosti, a obilno se znojimo. Sve za posledicu može imati jak osećaj iscrpljenosti – objašnjava dr John Schumann iz Oak Street Health. U ovakvim prilikama najbolje je da unosimo dovoljne količine vode i minerala kao što su natrijum, magnezijum, kalijum.
Ima li voda alternativu?
Boravak u hladovini
Kada smo napolju najbolje je da tražimo zaklon od sunca u hladovini. Na taj način ćemo izbeći i moguće opekotine od sunca koje mogu biti ozbiljan estetski, ali pre svega i medicinski problem. Opekotine nisu samo faktor rizika za pojavu ozbiljnijih oštećenja kože.
Opekotine od sunca ometaju samoregulaciju telesne temperature, jer telo tečnost preusmerava ka opekotinama i na taj način nastoji da zaleči oštećeni deo tela. Savet je da kada i kratko boravimo napolju, zaštitimo kožu odgovarajućim kremama i odećom (svetle boje, široke košulje, dugački rukavi, šešir, naočari za sunce). Preporuka je da od 10 do 18 časova na ekstremno visokim temperaturama vazduha ne izlazimo napolje.
Led i hladne obloge
Na visokim spoljnim temperaturama šire se krvni sudovi i sve ima za posledicu jači osećaj toplote.
– Kockica leda ili hladna obloga na pulsu ruke ili vrata mogu da rashlade telo. Puls ruke i vrata su anatomski najbliži površini kože – kaže dr Schumann. Pulsne tačke na telu su zglobovi šaka i stopala, unutrašnja strana butina i kolena, podlaktice, prepone, vrat, slepoočnice. Hlade obloge, ili izloženost hladnoj vodi ovih delova tela mogu pomoći da se brže i lakše rashladimo.
Studija iz 2016. godine navodi da je hladan tuš najbolji način pomoći u slučaju toplotnog udara, ukoliko nije moguće unesrećenu osobu zaroniti u vodu. Preporuka jeste i da u bocu sa rasprašivačem stavimo par kockica leda i malo vode i da se na taj način rashlađujemo.