Većina glavobolja ne predstavlja razlog za uzbunu ili nepotrebnu brigu, ali jaka ili glavobolja povezana sa specifičnim simptomima može biti znak potencijalno opasnog stanja Foto Shutterstock
Veći broj glavobolja ne predstavlja razlog za uzbunu ili nepotrebnu brigu. Ali, jaka glavobolja ili glavobolja povezana sa specifičnim simptomima kao što su visoka temperatura ili novi neurološki deficit (promena funkcije mozga, nerva ili mišića) može biti znak potencijalno opasnog stanja kao što je infekcija mozga ili moždani udar. Isto tako, nova glavobolja u trudnoći ili glavobolja koja se menja u obrascu takođe zahtevaju ozbiljnu pažnju i ispitivanje.
Većina glavobolja su primarne, što znači da nastaju same od sebe i nisu uzrokovane osnovnim zdravstvenim problemom. Najčešći tipovi primarnih glavobolja su:
Verovatno je da većina primarnih glavobolja proizilazi iz složene interakcije faktora (npr. genetika, strukturne promene mozga i/ili senzibilizacija puteva bola). Čini se da faktori okoline, kao što su stres, nedostatak sna, vremenske promene, unos alkohola i menstruacija, takođe doprinose razvoju glavobolje.
Za razliku od primarnih glavobolja, sekundarne glavobolje nastaju iz osnovnog stanja ili situacije (npr. bolest, trudnoća ili lekovi). Većina sekundarnih glavobolja nije ozbiljna ili opasna, osim u retkim slučajevima. Primeri manje ozbiljnih (tipično) sekundarnih glavobolja uključuju:
Primeri mogućih ozbiljnih uzroka i simptoma sekundarne glavobolje, tj. stanja zbog kojih treba hitno potražiti lekarsko mišljenje ili dobiti hitnu medicinsku pomoć:
Moždani udar
Moždani udar nastaje kada je dotok krvi u mozak prekinut. Postoje dve vrste moždanog udara – ishemijski i hemoragični – i oba mogu izazvati glavobolju:
Glavobolja od ishemijskog moždanog udara češća je kod mlađih pacijenata, onih sa migrenom i onih koji su imali veći moždani udar. Ova glavobolja klasično podseća na tenzionu glavobolju i javlja se otprilike u isto vreme kada i neurološki deficit (npr. slabost ili utrnulost na jednoj strani tela ili nejasan govor).
Čest primer hemoragičnog moždanog udara je subarahnoidalno krvarenje. Ova vrsta moždanog krvarenja klasično izaziva jaku, iznenadnu glavobolju kao udar groma – eksplozivnu glavobolju koja se javlja iznenada i postaje jako bolna u roku od nekoliko sekundi ili manje od jednog minuta.
Pored subarahnoidalnog krvarenja, glavobolja kao udar groma može se javiti i kod drugih ozbiljnih zdravstvenih stanja, uključujući:
Infekcija mozga
Kombinacija glavobolje i groznice može ukazivati na neki tip infekcije mozga kao što su:
Pored groznice i glavobolje, drugi potencijalni simptomi infekcije mozga su:
Tumor na mozgu
Tumor na mozgu je skup abnormalnih ćelija koje rastu u mozgu. Iako je glavobolja čest (i može biti jedini ili najgori) simptom tumora na mozgu, imajte na umu da su tumori na mozgu generalno retke pojave. Glavobolja od tumora na mozgu može se osećati kao migrena ili glavobolja tenzionog tipa i ima tendenciju da se pogorša kašljanjem ili savijanjem. Takođe može biti praćena mučninom i povraćanjem. Ovo obično nastaje usled povećanog intrakranijalnog pritiska (ICP) ili hidrocefalusa – kada u mozgu ima previše cerebrospinalne tečnosti (CSF).
Povreda mozga
Glavobolja se može javiti nekoliko dana nakon traumatske povrede mozga, kao što je potres mozga. Posttraumatske glavobolje često se javljaju kao tup bol koji se oseća svuda i mogu biti praćene vrtoglavicom, umorom, problemima sa koncentracijom i pamćenjem i razdražljivošću. Posttraumatske glavobolje usled potresa mozga generalno se ne mogu pripisati strukturnom uzroku, ali povremeno mogu biti uzrokovane abnormalnim sakupljanjem krvi u lobanji uzrokovanim traumom glave ili vrata.
Odmah potražite medicinsku pomoć ako:
Lečenje glavobolje zavisi od vrste i težine.
Primarne glavobolje
Većina primarnih glavobolja može se lečiti kombinacijom klasičnih lekova i kućnih lekova. Na primer, glavobolje tenzionog tipa se često mogu lečiti lekovima za ublažavanje bolova bez recepta, kao što su acetaminofen ili nesteroidni antiinflamatorni lek (NSAID) ibuprofen. Potapanje u toplu kupku ili ispijanje napitka sa kofeinom takođe može biti od pomoći.
Isto tako, blage do umerene migrene se često leče NSAIL.
Dremanje u tihoj, mračnoj prostoriji i stavljanje hladnog obloga na čelo takođe mogu biti efikasni u smirivanju migrene.
Za klaster glavobolje, terapija kiseonikom (udisanje kiseonika visokog protoka), injekcija sumatriptana i sprej za nos zolmitriptan mogu se koristiti kao akutni tretman.
Naravno, pre nego što uzmete bilo koji lek za glavobolju, razgovarajte sa svojim lekarom, jer u slučaju da uzimate lek za razređivanje krvi ili imate bolest bubrega, jetre ili čir, lekar će vas savetovati da izbegavate određene lekove bez recepta ili da uzimate nižu dozu.
Sekundarne glavobolje
Lečenje sekundarnih glavobolja zahteva rešavanje osnovnog stanja. Na primer, sinusna glavobolja se može lečiti lekovima protiv bolova bez recepta (acetaminofen, ibuprofen). Lekar može da preporuči slane sprejeve za nos i/ili kortikosteroidni sprej za nos da smanji upalu sinusa. U retkim slučajevima bakterijskog sinusitisa može se propisati antibiotik.
Opasne sekundarne glavobolje kod moždanog udara ili infekcije mozga zahtevaju intenzivniju negu, kao što je pažljivo praćenje u bolnici, intravenske (IV) lekove i/ili hiruršku intervenciju.
Kao i kod lečenja, prevencija zavisi od vrste i težine glavobolje.
Primarne glavobolje
Modifikacije životnih navika i farmakološke i nefarmakološke terapije mogu pomoći u sprečavanju primarne glavobolje.
Migrene se, na primer, mogu sprečiti izbegavanjem hrane koja ih izaziva, zvukova i mirisa, pridržavanjem redovne rutine spavanja i angažovanjem na određenim terapijama kao što je akupunktura. Pacijentima sa hroničnom migrenom može se preporučiti botoks ili uzimanje preventivnih lekova.
Za pacijente sa klaster glavoboljama može se savetovati preventivni lek, kao što je verapamil. Obično se preporučuje i usvajanje određenih životnih navika kao što je prestanak pušenja.
Sekundarne glavobolje
U zavisnosti od osnovnog uzroka, određene vrste sekundarnih glavobolja mogu se sprečiti.
Na primer, moždani udar se može sprečiti tako što se faktori rizika poput visokog krvnog pritiska i visokog holesterola drže pod kontrolom.
Isto tako, posttraumatska glavobolja može da se spreči nošenjem kacige tokom sportskih ili rekreativnih aktivnosti tokom kojih postoji potencijalna opasnost od povreda glave.
Glavobolje koje su rezultat virusnih infekcija poput prehlade ili gripa mogu se sprečiti čestim pranjem ruku i vakcinacijom, kada je to moguće.