Glavobolja i mučnina česti su pratioci upotrebe cigareta Foto: Shutterstock
Nikotin može biti razlog za pojavu glavobolje ne samo kod pušača, već i kod osoba koje pasivno puše. Nikotinska glavobolja je izraz koji se koristi za označavanje različitih vrsta glavobolja i nastaje posle konzumacije cigareta, nargila, e-cigreta, nikotinskih kesica, a može da se javi i tokom procesa odvikavanja od pušenja. Nikotin je supstanca koja stvara jaku zavisnost, pruža privremeno zadovoljstvo, ali je i faktor rizika za nastanak teških bolesti. Prema nekim statistikama, u Srbiji puši skoro 40,6 odsto stanovništva.
Glavobolja i mučnina česti su pratioci upotrebe cigareta. Prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti, pušenje je bolest zavisnosti i ima šifru F17. Stručnjaci kažu da nikotin ulazi u nervne ćelije i remeti njihovo funkcionisanje. Redovna upotreba cigareta dovodi do povećanja broja holinergičkih receptora i promena u njihovoj osetljivosti, što može dovesti do tolerancije na nikotin. U takvoj situaciji osoba održava redovni unos nikotina kako bi funkcionisala i pretvara jednu naviku u zavisnost.
Nikotinske glavobolje ispoljavaju se u obliku migrene koja je praćena mučninom i osetljivošću na svetlo, klaster glavoboljama koje su izrazito bolne jednostrane glavobolje sa simptomima curenja nosa, suznih očiju i otečenih kapaka. Tenziona glavobolja je najčešći oblik nikotinske glavobolje koja se pogoršava svakodnevnim aktivnostima kao što je hodanje.
Nikotinske glavobolje potaknute su upotrebom nikotina, ali i ustezanjem od pušenja u procesu odvikavanja. Nikotin deluje na centralni nervni sistem i aktivira nikotinske acetilholinske receptore koji imaju ključnu ulogu u prenošenju nervnih impulsa.
U nauci još uvek nije do kraja poznata uzročno-posledična veza nikotina i glavobolje. Nikotinska glavobolja je i dalje predmet rasprave, pri čemu postoji nekoliko hipoteza. Pretpostavlja se da nikotin direktno izaziva glavobolju, veruje se da je glavobolja posledica privremenog analgetskog delovanja nikotina, a postoji i uverenje da ova glavobolja nastaje pod uticajem spoljne sredine, genetskih faktora i poremećaja raspoloženja.
Simptomi nikotinskih glavobolja mogu biti izraženiji u mlađem životnom dobu. Kod odraslih osoba, nakon upotrebe nikotina, javljaju se blage do jake glavobolje koje traju od nekoliko sati do nekoliko dana u težim slučajevima. Mučnina i osetljivost na svetlost su česti simptomi.
Kod adolescenata i dece mogu se javiti i dodatne tegobe u vidu bolova u vratu, ramenima, leđima i stomaku. Veruje se da su kod devojčica ovi simptomi izraženiji.
Preporučuje se da se ograniči konzumacija nikotina ili prestane sa pušenjem. Fizička aktivnost i zdrav način ishrane mogu biti od pomoći pri odvikavanju. Odmor i opuštanje su neophodni.
Do glavobolje može doći i pri odvikavanju od pušenja; postoje grupe podrške, kao i stručnjaci koji nam mogu pomoći da lakše prebrodimo moguće krizne situacije. Terapija počinje jednu nedelju pre prestanka pušenja i traje do 12 nedelja.
Lečenje nikotinske zavisnosti odvija se u više faza i uključuje psihoterapijski i farmakoterapijski pristup. Stručnjaci terapiju prilagođavaju u odnosu na individualne karakteristike i potrebe pacijenta. Postoje i lekovi koji se moraju koristiti isključivo u saradnji sa lekarom.