Upala jajnika (ooforitis) jedno je od najčešćih oboljenja polnog trakta ženske populacije. Ukoliko bakterijska infekcija u jajnicima nije na vreme lečena, može se proširiti u okolna tkiva i krvotok. Kada bakterije iz inficiranih jajnika uđu u krv, one oslobađaju toksine koji aktiviraju imunološki odgovor.
Zbog anatomske blizine jajovoda i jajnika, upala zahvata oba organa istovremeno. Najčešće se radi o ascedentnoj (ushodnoj) infekciji, kada se mikroorganizmi šire iz vagine i materice do jajnika.
Kao glavne izazivače medicina navodi hlamidije (Chlamydia trachomatis), sve anaerobne mikroorganizme, kao i one koji se nastanjuju u regiji usmina (E.colli, proteus, pneumokoke, Neisseria gonorrhoeae). Postoje još neki faktori rizika za upalu jajnika kao što su nezaštićeni polni odnosi i česta promena partnera. Upala može da se prenese i iz trbuha posle zapaljenja slepog creva ili kolitisa, putem konca na spirali, ako dugo stojimo ili sedimo na hladnim površinama, dugotrajno se tuširamo hladnom vodom…
Upala jajnika obično se javlja kao deo upalne bolesti karlice (PID – Pelvic Inflammatory Disease). Može zahvatiti jajnike, jajovode i druge delove reproduktivnog sistema. Ima svoje karakteristike, iako se ne razlikuje značajno u odnosu na druge zapaljenske procese u telu. Kao i u svakom upalnom procesu dominantan simptom je intenzivan bol, u ovom slučaju u predelu jajnika, koji može da bude praćen povišenom temperaturom. Laboratorijske analize krvi uglavnom će signalizirati da postoji upala.
Bol može da se javi obostrano ili samo u predelu jednog jajnika. Kod najvećeg broja žena dolazi do poremećaja menstrualnog ciklusa, a pojava neregularnog krvarenja van ciklusa jedan je od prvih znakova upale jajnika. Ostali simptomi su neuobičajena vaginalna sekrecija, tačkasno među-menstrualno krvarenje, nelagodnost i bol u toku seksualnih odnosa.
Može, jer postoje i takozvane asimptomatske upale. U tim slučajevima koji nisu retkost pa se zbog toga upale i zapuste i ne leče, razlog su bakterijske infekcije hlamidijom, mikoplazmom i ureaplazmom. Otkrivaju se uglavnom slučajno, kada pacijentkinje primete da ne mogu da ostanu u drugom stanju. Svakako je ohrabrujuće da se blagovremenom primenom adekvatnih antibiotika svaka upala jajnika može uspešno tretirati bez posledica.
Poput ostalih upala u organizmu koje se ne leče na vreme, zapuštena, odnosno nelečena upala jajnika vremenom progredira, stanje jajnika i jajovoda se pogoršava i mogu da nastanu trajne posledice. Neke od njih, koje više ne mogu da se leče antibioticima već samo hirurški su:
Posledice nelečene upale jajnika su i policistična degeneracija jajnika, vanmaterična trudnoća, metabolički poremećaji, infertilitet ili nemogućnost zatrudnjivanja. Neke od ovih komplikacija mogu izazvati i edeme (otok) i pucanje jajovoda. U retkim slučajevima može da dođe i do sepse. Naime, imunski sistem odgovara na upalu oslobađanjem upalnih molekula, što može izazvati snažnu reakciju u celom telu. Kada je taj odgovor preterano intenzivan, sistemska infekcije zahvata i druge organe, što može dovesti do septičnog šoka i do njihovog otkazivanja.
Sepsa se češće razvija kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom, hroničnim bolestima, ili onih koje nisu blagovremeno i adekvatno lečene. Kod uznapredovalih infekcija u karlici, bakterije se mogu proširiti u trbušnu šupljinu i izazvati peritonitis (upala trbušne maramice), što povećava rizik od sepse. Simptomi sepse nastale usled upale jajnika mogu biti:
Najvažnija je brza reakcija. Antibiotici širokog spektra su najčešći način lečenja, a kod težih slučajeva može biti potrebno bolničko lečenje, uključujući intravenske antibiotike i druge terapije za održavanje funkcija organa. Moguće su i hirurške intervencije, koje same po sebi predstavljaju rizik za pacijetkinje.
Zbog svega navedenog izuzetno je važno lečiti upalu jajnika na vreme i preduprediti komplikacije. Godišnje kontrole kod ginekologa su u osnovi prevencije upale jajnika, kao i fatalnih komplikacija. Upotreba lokalne, mehaničke kontraceptivne metode (kondoma) je obavezna. Ukoliko dođe do infekcije obavezno je lečenje oba partrena kako bi došlo do transmisije bolesti.