Iako je štitna žlezda odgovorna za mnoge važne funkcije, moguće je živeti bez nje. Međutim, život nakon uklanjanja štitne žlezde zahteva posvećenost i disciplinu koja se ogleda pre svega u pridržavanju plana lečenja, koji uključuje svakodnevno uzimanje lekova, zdrav način života i povremene medicinske preglede.
Smeštena u regiji vrata, štitna žlezda proizvodi dva ključna hormona – tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Ovi hormoni cirkulišu krvotokom i utiču na gotovo svaku ćeliju i organ. Glavna uloga hormona štitne žlezde je regulisanje metabolizma, odnosno pretvaranje hrane i kiseonika u energiju. Oni kontrolišu brzinu trošenja energije, što utiče na telesnu težinu, temperaturu, rad srca i druge funkcije. Štitna žlezda takođe je odgovorna za rast i razvoj našeg tela.
Postoji nekoliko razloga za hirurško uklanjanje štitne žlezde. To su:
Postoji nekoliko tipova raka štitne žlezde, od kojih svaki ima svoje karakteristike i prognozu. Papilarni karcinom je najčešći tip, u 80-85 odsto slučajeva. Raste sporo i ima odličnu prognozu ako se rano otkrije. Folikularni karcinom obuhvata 10-15 odsto slučajeva. Iako nešto agresivniji od papilarnog karcinoma, reaguje na lečenje. Medularni karcinom je raritetniji i agresivniji, čini 3-5 procenata slučajeva. Često zahteva kombinaciju hirurgije i drugih terapija. Anaplastični karcinom je najređi i najagresivniji tip i 1-2 odsto slučajeva. Brzo se širi i često je fatalan.
Razumevanje tipa raka ključno je za određivanje tretmana i prognoze.
Nakon operacije štitne žlezde, pacijenta očekuju određene promene u životnom stilu. Kratkoročni efekti uklanjanja mogu biti:
Zbog nemogućnosti proizvodnje hormona, pacijentima će biti potrebno svakodnevno uzimanje zamenskih hormona, poput levotiroksina (npr. Eutirox). Redovne analize krvi su ključne za praćenje nivoa hormona i prilagođavanje terapije.
Najpre, dosledno uzimajte terapiju. Hormonski lekovi moraju se uzimati svakodnevno, na prazan stomak. Vežbajte i kontrolišite težinu jer zbog sporijeg metabolizma potrebna je redovna fizička aktivnost i pažljiva ishrana. Jedite nutritivno bogatu hranu: Omega-3 masne kiseline, selen, cink i vitamin D su od posebnog značaja.
Redovno proveravajte nivo hormona, jer su redovne analize nivoa TSH, T4 i T3 neophodne za prilagođavanje terapije. I na kraju, kontrolišite stres. Praktikujte tehnike opuštanja poput meditacije, joge i dubokog disanja.