Upala bubrega (nefritis) je zapaljensko stanje nefrona, delova bubrega. Poznata je i kao glomerulonefritis. Utiče na funkciju bubrega, ponekad dovodeći do promena u mokraći i navikama mokrenja, kao i do oticanja šaka, stopala i drugih delova tela.
Vrste nefritisa: Upala bubrega može se javiti u različitim oblicima
Različite vrste nefritisa koje mogu uticati na bubrege uključuju:
- Akutni glomerulonefritis
Ova vrsta nefritisa može se razviti naglo nakon teške infekcije, kao što su streptokokno grlo, hepatitis ili HIV. Lupus i ređi poremećaji, poput vaskulitisa i granulomatoze sa poliangitisom (GPA), takođe mogu izazvati akutno zapaljenje bubrega.
- Lupusni nefritis
Lupus je autoimuna bolest do koje dolazi kada imunski sistem greškom napadne zdrava tkiva. Više od polovine osoba sa dijagnozom lupusa razvije lupusni nefritis.
- Alportov sindrom (nasledni nefritis)
Nasledni poremećaj koji može izazvati bubrežnu insuficijenciju, kao i probleme sa vidom i sluhom. Obično je u težim formama kod muškaraca.
- Hronični glomerulonefritis
Polako se razvija i izaziva malo simptoma u ranim fazama, ali može dovesti do ozbiljnog oštećenja bubrega i bubrežne insuficijencije.
- IgA nefropatija
Jedan od češćih oblika nefritisa, koji nastaje kada se IgA antitela nakupljaju u bubrezima i izazovu upalu.
- Intersticijalni nefritis
Do njega obično dolazi brzo usled infekcije ili korišćenja specifične terapije. Ukoliko se sa primenom problematičnog medikamenta prekine, potpuni oporavak je moguć za nekoliko sedmica).
Zašto se razvija upala bubrega
Postoji više uzroka za pojavu upale bubrega. Među njima su:
- genetički faktori (nefritis i druge bubrežne bolesti su često prisutni u porodicama kod više članova)
- oštećenje bubrega zbog korišćenja lekova (antibiotici, lekovi protiv bolova ili diuretici)
- Infekcije, poput HIV-a i hepatitisa B ili C.
Koje simptome najčešće daje upala bubrega
Simptomi su često slabo primetni i blagi u početnim fazama. Najčešći simptomi po kojima možemo da prepoznamo upalu bubrega su:
- promene u navikama mokrenja
- penasta mokraća
- promena boje urina
- hipertenzija
- otoci nogu, zglobova, lica, stopala
- bol
- krv u urinu.
Zašto je važno javiti se lekaru
Ukoliko u urinu primetite tragove krvi (hematurija) ili se promeni boja (roze, smeđe…), obavezno se odmah javite lekaru. Ne mora da znači da je svaka promena urina opasna, ali zahteva pregled i procenu da ne bi došlo do oštećenja bubrega i njihove funkcije.
Akutni nefritis najčešće dobro reaguje na terapiju. Međutim, nelečena hronična upala bubrega može da dovede do bubrežne insuficijencije i slabljenja bubrežne funkcije, čak i otkazivanja ukoliko stanje progredira a ne leči se. Blagovremena i adekvatna terapija usporiće progresiju bolesti i sačuvati funkciju bubrega.