Nakupljanje tečnosti oko srca ili perikardni izliv označava stanje kada se u perikardu, odnosno vrećici oko srca skuplja višak tečnosti. Kada se nakupljanje tečnosti desi u kratkom vremenskom periodu ili se skupi velika količina tečnosti, ona može da zauzme previše prostora u perikardu i tako dovede u opasnost funkciju srca.
Koliko je opasno nakupljanje tečnosti oko srca?
Nakupljanje tečnosti oko srca dešava se zbog brojnih razloga, kao što su infekcije, povrede ili druga medicinska stanja. Ako je nakupljanje ozbiljno ili se dešava brzo, može da pritisne srce i izazove stanje opasno po život koje zahteva hitnu medicinsku pomoć.
Kada se perikardni izliv odvija sporo, perikard ili vrećica oko srca, ima vremena da se rastegne i napravi mesta za dodatnu tečnost. Kada se to desi brzo, perikard nema vremena da se istegne, a nagomilavanje tečnosti vrši sve veći pritisak na srce. To ostavlja komore srca bez prostora da se prošire i popune. Zbog toga, srce pumpa manje krvi, lišavajući organe protoka krvi.
Kako bi se ovo stanje bolje razumelo lekari navode jednostavan primer kako nakupljanje tečnosti oko srca utiče na srce uz pomoć boce i balona. U ovom primeru, srce je balon, a boca je perikard, vrećiva oko srca. Kada je boca prazna, ima više prostora za naduvavanje balona. Ako dodate vodu u bocu, ima manje prostora i ne može toliko da se naduva balon. Ako nastavite da punite bocu, na kraju uopšte ne možete da naduvate balon.
Da li je perikardni izliv čest?
Nakupljanje tečnosti oko srca ili perikardni izliv je relativno često stanje. Budući da može da se dogodi zbog širokog spektra razloga, znači da može da se desi ljudima bilo kog uzrasta ili porekla. Perikardni izliv može da dovede do tamponade srca. Između unutrašnjeg zida perikarda i srca nalazi se tanak sloj tečnosti koja štiti srce od spoljnih sila (slično kao omotač mehurića oko krhkog predmeta unutar kutije za transport).
Obično, perikard ima dovoljno tečnosti da ublaži „atak“ srce, ali ne toliko da spreči srce da se širi i napuni krvlju. Tamponada srca se dešava kada srce nema mesta da se proširi i napuni krvlju. Bez brzog lečenja, može da dođe do zaustavljanja srca, što na kraju postaje fatalno za nekoliko minuta do sati. Tamponada srca jeste komplikacija koja nastaje zbog nakupljanja tečnosti oko srca, ali ne i jedina. Kako srce pumpa sve manje krvi, ono se ubrzava da bi pokušalo da nadoknadi svoju ograničenu sposobnost pumpanja. Vremenom, srce ne može da održi korak i čovek može da upadne u kardiogeni šok. Bez lečenja, kardiogeni šok je fatalan.
Koji simptomi ukazuju na nakupljanje tečnosti oko srca?
Ako je reč o blagom slučaju perikardnog izliva simptomi možda neće biti uočljivi. Oni su verovatniji kada se izliv desi brzo, ako se nakupi velika količina tečnosti ili izazove tamponadu srca. Glavni simptomi nakupljanja tečnosti oko srca, kao i tamponade srca su:
- Kratkoća daha (dispneja)
- Pritisak u grudima ili bol
- Ubrzani rad srca ili lupanje srca
- Omaglica ili vrtoglavica
- Nesvestica (sinkopa)
- Umor
- Anksioznost, konfuzija ili druge promene ponašanja (zbog slabog dotoka krvi u mozak)
- Cijanoza (plava ili siva nijansa na usnama ili ispod noktiju koja se dešava kada imate nizak nivo kiseonika u krvi).
Ako je perikardni izliv dovoljno velik, može da pritisne okolna tkiva ili nerve i to može da izazove simptome kao što su:
- Problemi sa gutanjem (disfagija)
- Štucanje
- Kašalj ili promuklost.
Šta uzrokuje perikardni izliv?
Nakupljanje tečnosti oko srca dešava se zbog brojnih razloga, zajedno sa (ili zbog) upale perikarda (perikarditisa). Mogući uzroci perikardnog izliva su:
Infekcije. Perikardni izliv se često dešava zbog virusnih ili bakterijskih infekcija, uključujući virus humane imunodeficijencije (HIV) i tuberkulozu. Može da se desi i zbog gljivičnih infekcija ili parazita. Sam perikardni izliv nije zarazan.
Rak. Tumori u srcu ili koji se šire sa druga mesta u telu mogu da oštete perikard.
Stanja imunološkog sistema ili inflamatorni poremećaji. Tu spadaju lupus, reumatoidni artritis ili Sjogrenov sindrom.
Hormonski poremećaji ili problemi. Primer za to je hipotiroidizam (kada štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona).
Trauma. Povrede grudnog koša, uključujući tupe udarce (kao što su automobilske nesreće) i ubode od noževa ili metaka, mogu izazvati perikardni izliv.
Problemi sa srcem ili cirkulacijom. Pre svega – srčani udar, bolest srčanih zalistaka ili disekciju aorte (gde se slojevi na unutrašnjoj strani aorte razdvajaju ili pucaju).
Medicinski uzroci. Perikardni izliv se može desiti nakon operacije srca, terapije zračenjem za rak ili kao nuspojava nekih lekova.
Ostalo. Perikardni izliv takođe može da se desi kod srčane insuficijencije, hronične bolesti bubrega, zatajenja bubrega ili ciroze jetre.