Greške su sastavni deo života, a mnoge žene se suočavaju s ponavljanjem određenih obrazaca, posebno u vezama. To nije tako teško razumeti ako ste pripadnica lepšeg pola – barem jednom ste ponovile istu grešku. Ali, da li je to u potpunosti njihova krivica, šta kažu psiholozi?
Zašto mi se ovo događa i zašto ponavljam greške?
Može se reći da nema žene koja nije iskusila koliko je lako upasti u cikluse biranja pogrešne osobe za partnera, ulaganja u pogrešne situacije ili verovanja pogrešnim namerama. Nakon ko zna po redu kog, ali nekog posebno bolnog iskustva, neke žene ipak zastanu i preispitaju se: šta im se to događa, zašto se loši izbori ponavljaju? Ukoliko imaju dovoljno samosvesti i podrške, uspevaju da se vrate zdravijoj, samouverenijoj verziji sebe, spremnoj da se suoči s budućnošću jasnije i jače. Važno je da shvatite da u ovom procesu niste same i da je korisno čuti još iskustava.
Važna razlika između žena i muškaraca u izražavanju emocija
Jedno istraživanje objavljeno u Scientific Reports otkrilo je da žene nisu ništa emotivnije od muškaraca. Autori studije ističu da su žene često isključivane iz istraživanja zbog pretpostavke da njihovi hormoni izazivaju emocionalne oscilacije, pa je neke njihove mehanizme donošenja odluka teško proceniti. Međutim, ustanovili su i da žene češće u odnosu na muškarce izražavaju pozitivne emocije, kao i tugu i anksioznost. Ovo ukazuje i na to da muškarci, iako prolaze kroz mnoge izazove u detinjstvu i kasnije u životu, često ne izražavaju svoje emocije. Kada to učine, najčešće je to u prisustvu prijatelja, žene koja im se dopada ili bliske ženske osobe.
Kome se žene poveravaju i kako se lako naprave nove – stare greške
Sa druge strane, žene koje su manje pragmatične i imaju neostvarene težnje zbog trauma iz detinjstva, neke prethodne velike tuge ili drugih izazova, obično se „otvaraju“ pred majkom, najboljom prijateljicom – ređe pred partnerom.
Međutim, kada se dve osobe sa sličnim „slomljenim srcima“, traumama iz prošlosti ili izazovima spoje, nastaje posebna povezanost. U njoj je najverovatnije i pozadina „srljanja“ u nove veze. Priča počinje tako što žena brine o partneru na način na koji bi brinula o svom detetu. Muškarac joj obećava da će se postarati za sve kroz šta je prošla i da će je usrećiti.
Žena tada veruje da može sve da popravi za njega. Sigurna je da će mu njena ljubav i podrška pomoći da prevaziđe svaki problem. Međutim, priča se često menja kada se ispostavi da je muškarac impulsivan, agresivan, nasilan, osuđivački nastrojen, uvredljiv, ljubomoran ili jednostavno nesposoban da stane u njenu odbranu. S druge strane, žena može razviti nerealna očekivanja, želje i obaveze, postati nesigurna i posesivna, oseća da je dala sve od sebe, ali da muškarac ne uzvraća. Suočava se s mentalnom torturom, ucenama, drugim oblicima zlostavljanja, bolnim raskidom. Jednostavno, ovo je veoma čest šablon.
Ponovo je slomljenog srca i prolazi kroz još gore i teže iskustvo nego ranije. Potrebno joj je vreme da se oporavi. Počinje novo poglavlje, ali sve se ponavlja zbog obrazaca u mozgu, efekta ega, prisilne potrebe za ponavljanjem, nerealnih očekivanja ili potcenjivanja sopstvene vrednosti. Opet se zaljubljuje u sličnu osobu i pokušava da mu „popravi“ život. Važno je shvatiti da ne možete popraviti ništa ili nikoga dok ne popravite sebe.
Kako izaći iz ovog začaranog kruga?
Prvo i najvažnije, kažu stručnjaci – prihvatite svoje greške! Prihvatanje je ključno. Prestanite da se smatrate žrtvom. Čak i ako jeste bili žrtva, to sada više nije važno. Taj period je prošao i morate krenuti dalje. Potražite pomoć i podršku od svoje porodice. Oni su jedini koji vas zaista mogu podržati i pomoći vam da se izlečite i sprečite ponavljanje istih grešaka.
Molite se i meditirajte. Čitajte pametne knjige i okružite se pozitivnim ljudima. Praktikujte detoks od tehnologije. Tehnologija vas može stalno podsećati na razloge zbog kojih ste u toj situaciji. Privremeno se odmaknite od nje. Umesto toga, vežbajte, igrajte društvene igre ili šetajte.
Postavite sebi cilj u životu. Mora postojati neki razlog zašto ste ovde. Niste stvoreni samo da ponavljate greške ili verujete neiskrenim ljudima, pritom povređujući sebe, svoje emocije i ličnost.
I muškarci se mogu naći u vrtlogu pogrešnih odluka
Na kraju, važno je razumeti da nisu svi muškarci isti i da ne prolaze sve žene kroz iste izazove. Svako putovanje je jedinstveno, oblikovano ličnim iskustvima, okolnostima i odlukama koje donosimo. Ova refleksija nema za cilj da generalizuje, već da ohrabri žene koje su zaglavljene u ovom ciklusu da ga prekinu, ponovo otkriju svoju vrednost i uspostave ispunjavajuće, zdrave odnose.
Takođe, i muškarci mogu prolaziti kroz slične izazove. Mnogi muškarci su prošli kroz pogrešno poklonjeno poverenje i ponovljena razočaranja, često pod uticajem društvenih očekivanja da budu jaki i ne pokažu slabost. I muškarci, kao i žene, traže podršku i iskrene veze, ali i oni često završe povređeni.
Razbijanje ovakvih pogrešnih ciklusa univerzalno je ljudsko iskustvo koje zahteva strpljenje, samootkrivanje, iskrenu podršku porodice i prijatelja, i unutrašnju snagu. Svi zaslužujemo odnose koji nas uzdižu i pomažu nam da rastemo kao ličnost, a jačanje samosvesti i samopouzdanja ključno je za stvaranje zdravije, srećnije budućnosti.