Pozivam zato sve da idu na redovne stomatološke preglede i da se ne plaše, jer je stomatolog upravo osoba koja može da primeti prve znake nepravilnosti u usnoj šupljini Foto: Shutterstock
Rak usne duplje je bolest koja može da se dosta uspešno leči kada se otkrije na vreme. Za razliku od nekih drugih vrsta karcinoma promene mogu da se vide golim okom. I pored toga retko pregledamo usnu duplju, pojedine osobe ne idu redovno kod stomatologa, pa se i ovaj rak najčešće kasno dijagnostikuje. Lekar otkriva 4 simptoma na koja bismo morali da obratimo pažnju.
Usnu duplju sačinjavaju jezik, usne, desni, nepca, zubi, unutrašnja obloge obraza. Rak usne duplje se javlja ukoliko dođe do razvoja malignih ćelija u bilo kojem delu usne šupljine. Stomatolog je, uglavnom, prvi stručnjak koji može da primeti promene.
– Rak usne duplje često se otkriva u kasnoj fazi. Pozivam zato sve da idu na redovne stomatološke preglede i da se ne plaše, jer je stomatolog upravo osoba koja može da primeti prve znake nepravilnosti u usnoj šupljini – kaže specijalista za oralno zdravlje dr Nina Gonzero sa Avangart Dental Clinic u Istanbulu.
Uporna ranica na ustima koja ne zarasta, zadebljanja na usni, bol u vilici, ustima, zubima, crvene ili bele mrlje u usnoj duplji, otežano gutanje, žvakanje najčešći su simptomi raka usne šupljine. Dr Gonzero upozorava da ovo nisu jedini simptomi i da se bolest nekada može manifestovati manje uobičajenim tegobama.
Klimavi zub je stanje koje uvek zahteva detaljnu pažnju, posebno ako je stanje praćeno bolom i otokom. U pojedinim situacijama klimav zub može da bude alarm za rak usne duplje.
Ukoliko se tumor javi oko vilične kosti može da dođe do ozbiljnih oštećenja, slabljenja strukture kostiju i klimanja zuba. Veoma je bitno da ovu promenu pregleda lekar. Klimanje zuba najčešće se javlja kod paradentoze, kada u naprednim stadijumima dolazi do oštećenja tkiva i kosti koje podupiru zube. Klimanje zuba je posledica i loše higijene, povrede, stiskanja zuba (bruksizam), može da se javi i u sklopu osteoporoze.
Uporna utrnulost ili peckanje u ustima ili grlu, bez jasnog razloga, mogući je rani znak raka usne duplje. Stručnjaci objašnjavaju da tumorsko tkivo raste, pritiska nerve u usnoj šupljini i dovodi do simptoma kao što su utrnulost usana, jezika, vilice. Prema nekim procenama, najviše pacijenata se javlja lekaru zbog ovog neobjašnjivog osećaja nelagode i peckanja u ustima.
Stalan bol u uhu koji ne utiče na čulo sluha može da bude nekada više od neprijatnosti. Stručnjaci objašnjavaju da bol koji zahvata isti deo uha može da bude reakcija na tumor koji pritiska nerve i tkiva.
Mogu da se jave i promene glasa, promukao, hrapav glas, ukoliko se tumor proširi na glasne žice u larinksu (grkljanu).
Povremene upale grla javljaju se i kod sasvim zdravih osoba, ali stručnjaci upozoravaju da ipak obratimo pažnju na grebanje u grlu koje ne prolazi. Stalna upala grla, osećaj da se nešto zaglavilo u grlu i da ne nestaje ni posle pića može da bude upozorenje. Rak usne šupljine iritira sluzokožu usta i grla i može da dovede do oralnog mukozitisa koji se manifestuje upalom i bolom sluznice.
Ukoliko imamo bilo koji od navedenih simptoma duže od dve nedelje potrebno je da dođemo kod lekara, objašnjavaju stručnjaci okupljeni oko American Cancer Society. Stručnjaci kažu da raste broj slučajeva raka usne duplje, koji dva puta češće pogađa muškarce, javlja se uglavnom posle 40. godine života.
Postoji i nekoliko jakih faktora rizika koji mogu da dovedu do raka usne duplje i grla. To su pre svega upotreba duvana, alkohola, infekcija humanim papiloma virusom, prekomerno izlaganje suncu, loša ishrana, gojaznost, genetsko nasleđe.
Kao i kod većine karcinoma ključno je rano otkrivanje bolesti. Istraživanja navode da pacijenti koji počnu lečenje u toku prvog meseca od pojave simptoma imaju veliku stopu preživljavanja. Pet godina preživi 86 odsto pacijenata, petogodišnja stopa preživljavanja iznosi 47 odsto ukoliko se dijagnoza postavi sedam meseci posle pojave prvih tegoba.