Naslovna / Zdravlje

Tiha, perfidna bolest prekinula je još jedan mladi život: Kad se arterije „zapletu“ u mozgu može doći do naglog krvarenja

Priredio/la: Ma.R.|17:00 - 11. 04. 2025.

Moždana arteriovenska malformacija može godinama može da bude neotkrivena a tinjajuća, sve dok ne dođe do pucanja krvnog suda i izliva krvi u mozak. Upravo taj trenutak koji se najčešće događa bez upozorenja bude prvi, ali ponekad i poslednji znak da je nešto pošlo po zlu

moždana arteriovenska malformacija Svet je danas šokirala vest da je poznata mlada manekenka hrvatskog porekla Lusi Marković preminula usled komplikacija moždane arteriovenske malformacije (AVM) Foto: Shutterstock

Smrt mlade manekenke Lusi Marković potresla je javnost ne samo zbog njenih godina i uspeha koji su je čekali već i zbog uzroka – tihe, nepredvidive bolesti za koju mnogi nikada nisu ni čuli budući da spada u retke. Razlog njenog preranog odlaska je moždana arteriovenska malformacija (AVM).

Šta je moždana arteriovenska malformacija (AVM)

AVM karakteriše splet abnormalno povezanih arterija i vena unutar mozga. U normalnim uslovima, arterije dopremaju krv normalno snabdevenom kiseonikom, dok vene odvode onu siromašnu kiseonikom nazad. Kod AVM-a, ta prirodna putanja biva poremećena, što može dovesti do ozbiljnih posledica. Iako retko (javlja se kod manje od 1 odsto) populacije, ovo stanje može biti izuzetno opasno.

Zašto AVM spada u podle bolesti i koji su simptomi kada se ispolje?

Najveći izazov kod AVM jeste to što često ne daje nikakve simptome. Godinama može da postoji neotkrivena a tinjajuća, sve dok ne dođe do pucanja krvnog suda i izliva krvi u mozak. Upravo taj trenutak, koji se najčešće događa bez upozorenja, bude prvi i ponekad poslednji znak da je nešto pošlo po zlu.

Kod onih kod kojih ne dođe do pucanja, mogući znaci su povremeni napadi, glavobolje, trnjenje udova, pa čak i problemi sa govorom, vidom ili ravnotežom. Nažalost, ovi simptomi se često pripisuju stresu, migrenama ili iscrpljenosti – što dodatno otežava pravovremeno otkrivanje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @lucymarkovicc

Zašto moždana arteriovenska malformacija nastaje, kako se dijagnostikuje i leči

Zašto AVM nastaje, medicina još uvek sa sigurnošću ne zna. Smatra se da je u pitanju razvojna anomalija koja se formira još u embrionalnoj fazi. Muškarci su nešto češće pogođeni, a u retkim slučajevima može postojati i genetska predispozicija.

Kada se dijagnostikuje na vreme, AVM se može uspešno lečiti operacijom, endovaskularnom embolizacijom ili radioterapijom.

U slučaju sumnje na AVM, dijagnostičke metode poput magnetske rezonance (MRI) i kompjuterske tomografije (CT) mogu pomoći u otkrivanju ove anomalije. Rano otkrivanje i adekvatno lečenje mogu značajno smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija.​

Moguće komplikacije

Komplikacije koje prate ovo stanje su ozbiljne: smanjena ishranjenost moždanog tkiva, oštećenje funkcija mozga, ali je najopasnije bez sumnje iznenadno krvarenje.

Iako su AVM prisutni od rođenja, njihovo otkrivanje i manifestacija simptoma češće se dešavaju kod mlađih odraslih osoba. Kod starijih osoba, AVM-i se ređe dijagnostikuju, ali mogu biti povezani s drugim vaskularnim problemima poput ateroskleroze ili posledica traume.​

Prerani odlazak Lusi Marković može ostati samo još jedna tragična vest i moru drugih, ali može biti i poziv na širenje svesti i potrebu edukacije. Ne zaboravimo važnost preventivnih pregleda, ne ignorišimo signale koje nam telo šalje, ma koliko prolaznio delovali i edukujmo se o zdravlju iz relevantnih izvora.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo