Naslovna / Zdravlje

Zašto se bol u bubrezima pojačava ujutru i kako da ga ublažite

Priredio/la: Ma.R.|9:00 - 13. 05. 2025.

Bol u bubrezima, poznat i kao renalni bol, obično se oseća (manifestuje) u leđima ili ispod rebara, s leve ili desne strane kičme

Jutarnji bol u bubrezima Budući da se se bol iz bubrega često reflektuje u leđima, može biti teško razlikovati da li bol potiče baš iz bubrega ili iz mišića leđa Foto: Shutterstock

Bol u bubrezima može da varira od neprijatnog do potpuno onesposobljavajućeg.
Ako osećate bol u predelu bubrega ujutru ili bilo kada tokom dana, važno je da se javite lekaru. Važno je znati i zašto se bol u bubrezima ujutru pojačava kod nekih osoba.

Šta nam signalizira bol u bubrezima i kuda se najčešće širi

Bubrezi su parni organi čija ja uloga uklanjanje, odnosno eliminacija otpadnih materija i viška vode kroz urin iz krvi. Nalaze se sa obe strane kičme, ispod rebara.

Bol u bubrezima, poznat i kao renalni bol, obično se oseća (manifestuje) u leđima ili ispod rebara, s leve ili desne strane kičme. Takođe, bol iz bubrega može se širiti iz leđa na druge delove tela, uključujući gornji stomak, prepone i/ili bočne strane tela.

Budući da se se bol iz bubrega često reflektuje u leđima, može biti teško razlikovati da li bol potiče baš iz bubrega ili iz mišića leđa. I bol izazvan mišićnim problemima i onaj izazvana problemima sa bubrezima obično se oseća u donjem delu leđa. Različiti testovi, uključujući snimanja, laboratorijske analize i fizički pregled lekara, utvrđuju pravi uzrok bola.

Jutarnji bol u bubregu i najčešći razlozi: Položaj tela tokom spavanja

Tokom noći, ležanje u određenim položajima (posebno na leđima ili na strani) može povećati pritisak na bubrege ili mokraćne kanale, posebno ako postoji kamen, infekcija ili zadržavanje urina. Kada se probudite, taj pritisak može izazvati pojačan osećaj bola.

2. Zadržavanje mokraće i bol u bubregu

Ako tokom noći ne mokrite, bešika i urinarni trakt mogu biti puni, što povećava pritisak na bubrege naročito ako postoji opstrukcija (npr. kamen). To može izazvati bol kada se probudite i telo počne ponovo da se aktivira.

3. Dehidracija

Tokom spavanja ne unosimo tečnost, pa može doći do blage dehidracije. To čini urin koncentrisanijim i kiselijim, što može dodatno iritirati bubrege ako postoji infekcija ili kamen.

4. Upalni procesi

Kod infekcija bubrega ili urinarnog trakta, inflamatorni procesi mogu da se pogoršaju tokom noći zbog usporenog protoka tečnosti i cirkulacije, što rezultira intenzivnijim bolom ujutru.

5. Kamen u bubregu koji se pokrenuo

Ako se kamen pomerio tokom noći, može da izazove jaku iritaciju i bol čim ustanete i pokrenete telo, jer se mokraćni trakt tada „probudi“ i počne da funkcioniše aktivnije.

Infekcija bubrega (pielonefritis)

Nastaje kada se bubrezi inficiraju različitim bakterijama. Pored bola, često su prisutni i groznica, drhtavica, mučnina i povraćanje.

Infekcija urinarnog trakta (UTI)

Infekcija može zahvatiti bilo koji deo urinarnog sistema, uključujući bubrege, uretere, bešiku i uretru. Najčešće zahvata donji deo sistema, bešiku i uretru. Budući da su bubrezi povezani sa ureterima (cevima koje odvode urin do bešike) i samom bešikom, bilo kakav problem u ovim delovima može izazvati bol.

Rak bubrega

Najčešći oblik je renalni karcinom. Obično se javlja kod osoba u 60-im i 70-im godinama. Simptomi uključuju krv u mokraći, kvržicu sa strane tela i bol.

Simptomi bola u bubrezima

Simptomi se razlikuju od osobe do osobe, ali uobičajeni simptomi uključuju:

  • nelagodnost sa bočnih strana tela, stomaku i/ili ispod rebara
  • oštar, jak, probadajući bol koji dolazi u talasima
  • konstantan, tup bol u leđima
  • bol koji se širi ka preponama
  • mučninu i/ili povraćanje, posebno ako je uzrok kamen u bubregu.

Lečenje jutarnjeg bola u bubrezima: Metode samopomoći

Ako osećate bol u bubrezima, neke mere samopomoći možete pokušati, ali je veoma važno ne ignorisati simptome koji se ponavljaju, ne prestaju ili intenziviraju. Evo šta možete da uradite sami i ublažite bol, pod uslovom da se ne radi o nekoj bolesti koju mora da kontroliše lekar.

Pijte dosta vode, jer ona pomaže u borbi protiv infekcija urinarnog trakta. Prosečno se preporučuje se najmanje osam čaša vode dnevno (oko 2 litra), ali potrebe mogu da variraju. Ne treba se ni nalivati.

Probiotici podstiču funkcionisanje korisnih bakterija u crevima i mogu pomoći bubrezima da se bore protiv infekcija. Toplota može da pomogne, jer postavljanje zagrejanih jastučića na bolno mesto (npr. leđa) do minuta može ublažiti bol. Kupanje u toploj vodi sa Epsom (gorkim) solima može pomoći u opuštanju, ublažavanju bola i izbacivanju toksina. Smanjite unos namirnica koje mogu iritirati mokraćne puteve, poput alkohola i kafe.

Lekovi protiv bolova poput Ibuprofena i sličnih lekova mogu pomoći, ali se prethodno konsultujte sa lekarom jer neki od njih mogu dodatno iritirati bubrege.

Kada treba posetiti lekara

Ako kućni tretmani (poput povećanja unosa vode ili primene toplote) ne pomažu, obavezno zakažite pregled. Takođe, potražite pomoć ako je bol jak i iznenadan, imate groznicu, osećate umor i bolove u telu, ili uočite krv u mokraći. Što pre posetite lekara, brže ćete ublažiti jutarnji ili bilo koji bol u bubrezima i sprečiti komplikacije.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo