Ovčije boginje, odnosno varičele, su ospa koju izaziva virus Varicella Zoster i najzastupljenija je u dečjem, vrtićkom i školskom uzrastu.
– Lako se prenosi kapljičnim putem i direktnim kontaktom sa zaraženom osobom. Vreme inkubacije je oko tri nedelje, a prvi simptomi bolesti izgledaju kao svaka uobičajena virusna infekcija, sa pojavom sekrecije iz nosa, grebanjem u grlu i povišenom temperaturom. Pojava pustula koje se prvo javljaju u predelu glave i šire se ka grudnom košu i trupu potvrđuju dijagnozu – kaže dr Mirjana Mitrović.
Naša sagovornica je objasnila da boginje izlaze 5 do 6 dana i praćene su povišenom temperaturom i izuzetnim svrabom.
– Nakon tog perioda, pustule polako prelaze u kruste i obično desetak dana od početka bolesti počinju da otpadaju. Nikako ih ne treba samostalno uklanjati jer ostavljaju ružne ožiljke i može doći do infekcije rana – kaže dr Mićović.
Veoma često, a naročito u prošlosti postojao je mit da se deca nikao ne kupaju (tuširaju) dok imaju ovčije boginje. Da li je to stav i danas?
– Ne. Radi održavanja higijene i prevencije neprijatnog svraba i infekcija, preporučuje se svakodnevno brzo tuširanje, utapkavanje peškirom i mazanje zahvaćenih delova kože rastvorima za isušivanje pustula. U tom periodu ne preporučuje se boravak van kuće najmanje dve nedelje, dok je idealno vreme za oporavak 21 dan – kaže dr Mićović.
I na kraju našeg razgovora potražili smo odgovor kada dete koje je imalo ovičije boginje može da ide na more?
– Svako izlaganje letnjem suncu, kao i boravak na plažama i bazenima, ne preporučuje se tokom perioda oporavka tj. 21. dana. To je važno kako zbog samog deteta i prevencije komplikacija, tako i zbog drugih kupača koji se mogu lako zaraziti – kaže dr Mirjana Mićović, pedijatar i za kraj dodaje:
– Dete koje je preležalo ovčije boginje može na more tek kada se potpuno oporavi, što znači da su sve kraste otpale i da nema više svežih promena na koži.