Pumpice za izmlazavanje grudi značajno produžavaju vreme koje mama doji bebu, otkrilo je novo istraživanje objavljeno u Journal of Pediatrics. Žene koje koriste pumpu za grudi kako bi skladištile mleko za bebe u proseku za 21 nedelju duže doje bebu u poređenju sa majkama koje ne koriste te uređaje.
– Pumpe za grudi sve više se koriste među zaposlenim mamama koje su rodile prvo dete, a 91 odsto majki, koje su učestvovale u istraživanju Yale University reklo je da je koristilo ovo pomoćno sredstvo. Ova statistika pokazuje skoro sveprisutnu praksu korišćenja pumpica – istakla je dr Deanna Nardella, vođa studije i naučni saradnik na Odeljenju za pedijatriju na Yale School of Medicine.
Dojenje je daleko najkompletnija opcija hranjenja odojčadi. Američka akademija za pedijatriju, na primer, trenutno se zalaže za isključivo dojenje odojčadi u prvih 6 meseci života, uz „nastavak dojenja, zajedno sa odgovarajućom komplementarnom hranom koja se uvodi nakon 6. meseca, koliko god majka i dete to zajednički žele tokom 2 godine ili duže .“
Ali, kao što mnoge nove majke znaju, posao i druge društvene aktivnosti mogu da otežaju dosledan proces dojenja. Međutim, pumpice za izmlazavanje grudi pomažu mami koja doji da uskladišti svoje mleko kako bi bebi moglo da ga daju tata ili drugi negovatelj. U novoj studiji, istraživači su izbrojali upotrebu pumpe za grudi i trajanje dojenja za više od 19.000 majki iz SAD. Podatke su skupljali američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti CDC između 2016. i 2021. godine.
Dr Nardella i njen tim naučnika otkrio je da je velika većina žena koristila pumpu za grudi, a ovi uređaju produžili su vreme dojenja mame u proseku za skoro 5 meseci. Ono što je posebno važno je da su mame, koje su koristile pumpe, imale mnogo manje šanse da rano prestanu da doje bebu. Novi podaci su važni s obzirom da je 2012. godine Zakon o pristupačnoj nezi nalagao osiguravačima da pokriju troškove pumpi za grudi.