Naslovna / Deca

Hodajuća upala pluća kod dece može biti jako opasna: Kašalj je alarm, a ovo su znaci na koje treba obratiti pažnju

Priredio/la: S.St.M.|11:00 - 30. 03. 2025.

Hodajuća pneumonija blaži je oblik upale pluća koji može da pogodi decu

hodajuća upala pluća kod dece Antibiotici mogu pomoći u lečenju hodajuće upale pluća kod dece Foto Shutterstock

Kada vaše dete kašlje ili ga boli grlo, možda ga nećete odmah odvesti u obližnju bolnicu. Ono čak može da nastavi da ide u školu i igra se na otvorenom sa svojim drugarima. Ipak, kašalj i bol u grlu mogu biti znaci hodajuće upale pluća, što je neformalni termin koji se koristi za uobičajeno bakterijsko oboljenje. To je blaga forma upale pluća, ozbiljne respiratorne infekcije koja pogađa pluća. Iako hodajuća upala pluća kod dece ne zahteva nužno posetu bolnici, važno je da se leči na vreme.

Šta je hodajuća upala pluća

Poznata i kao atipična upala pluća, hodajuća upala pluća vrsta je infekcije pluća. „To je blaga forma upale pluća koja često pogađa decu,” kaže pedijatar dr Preetha Joshi. Svake godine oko 120 miliona epizoda upale pluća javlja se kod dece mlađe od 5 godina. Ovo dovodi do najmanje milion smrti širom sveta, prema istraživanju objavljenom 2015. u časopisu Pneumonia.

U slučaju hodajuće upale pluća kod dece, većina dece ne oseća se dovoljno bolesno da bi ostala kod kuće ili prestala sa aktivnostima. Zato se zove „hodajuća” upala pluća. Ali kada se uspostavi dijagnoza, deca treba da ostanu kod kuće, da primaju odgovarajuće antibiotike i da se dobro oporave.

Šta uzrokuje hodajuću upalu pluća kod dece

Prema American Lung Association, hodajuću upalu pluća kod dece najčešće izaziva mycoplasma pneumoniae.

– To je vrsta bakterije koja se širi respiratornim kapljicama kada osoba zaražena njome kašlje ili kija – kaže dr Joshi. Za razliku od tipičnih bakterija, mycoplasma pneumoniae nema čvrsti ćelijski zid, što ga ponekad čini otpornim na antibiotike. Može zaraziti bilo koga, ali najčešće cilja na decu između 5 i 17 godina i mlade odrasle osobenavode u Američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

– Druge bakterije kao što je chlamydia pneumoniae i određeni virusi kao što su grip i respiratorni sincicijalni virus mogu izazvati hodajuću upalu pluća kod dece – kaže dr Joshi.

Koji su simptomi hodajuće upale pluća kod dece

Deca mogu imati simptome kao što su dijareja, šištanje ili povraćanje, navode CDC-u. Drugi znaci hodajuće upale pluća kod dece su:

  • kašalj koji može trajati nedeljama
  • bol u grlu
  • glavobolja
  • umor, posebno tokom sportskih ili fizičkih aktivnosti
  • niska temperatura
  • uvlačenje grudnog koša prilikom disanja, što je znak da se dete napreže da diše
  • ponekad temperatura može biti praćena groznicom

Koje su faze hodajuće upale pluća kod dece

Hodajuća upala pluća kod dece prolazi kroz sledeće faze:

  • period inkubacije, koji traje 1-4 nedelje, tokom kojeg se bakterije razmnožavaju u respiratornom traktu bez ikakvih simptoma
  • nakon perioda inkubacije, simptomi se postepeno pojavljuju
  • razvija se uporan suv kašalj, koji se često pogoršava noću; mogu se javiti i nelagodnost u grudima i blago do teško otežano disanje i kratak dah
  • iako je hodajuća upala pluća blaga, ponekad se može razviti u tešku upalu pluća ako se ne leči; „U takvim slučajevima primetićete izraženije respiratorne simptome kao što su pojačan kašalj, bol u grudima i otežano disanje,” kaže dr Joshi; u ovoj fazi, dete će možda morati da bude primljeno u bolnicu
  • u fazi oporavka, simptomi se obično poboljšavaju u roku od nekoliko nedelja uz odgovarajući tretman, ali kašalj može trajati nedeljama ili čak mesecima

Kako se dijagnostikuje hodajuća upala pluća kod dece

Hodajuća upala pluća kod dece dijagnostikuje se detaljnom medicinskom anamnezom i pažljivim pregledom.

  • Pregled respiratornog sistema može ukazivati na upalu pluća i lekar će tražiti rendgenski snimak grudnog koša.
  • Uzorci sluzi biće uzeti iz nosa ili grla za konačnu dijagnozu.
  • Postoje i testovi krvi koji mogu proveriti imunološku reakciju tela na mikoplazmu.

Kako se leči hodajuća upala pluća kod dece

Lečenje hodajuće upale pluća kod dece uključuje sledeće:

1. Simptomatska terapija

– Za temperaturu mogu da se daju lekovi poput paracetamola i ibuprofena. Lekar može da propiše sirupe za kašalj i predloži inhalaciju – kaže dr Joshi. Neka deca imaju hiperreaktivnu bolest disajnih puteva, što je stanje u kome su disajni putevi preosetljivi na iritanse. „U takvim slučajevima, detetu će biti potreban bronhodilatator, vrsta leka koji olakšava disanje – kaže dr Joshi.

2. Definitivna terapija

Nakon dijagnostikovanja mikoplazma pneumonije, antibiotici su jedini efikasan i definitivan tretman. „Obično se preporučuje 5 do 10 dana oralnih antibiotika za lečenje hodajuće upale pluća kod dece,“ kaže dr Joshi. Ponekad može trajati i duže od 10 dana.

3. Lečenje u teškim slučajevima

Nekoj deci može biti potrebna respiratorna podrška u obliku kiseonika, neinvazivne ili invazivne respiratorne podrške. „Infekcija može biti otporna na prvu liniju antibiotika i mogu da budu potrebni jači antibiotici duže vreme. Ako se pretvori u tešku upalu pluća, može se propisati tretman steroidima,” kaže dr Joshi.

4. Mere lične higijene

Nakon započinjanja terapije antibioticima, manje je verovatno da će vaše dete preneti bolest na vas ili druge članove porodice. „Ipak, vodite računa da pravilno operu ruke i da kašlju ili kijaju u lakat,” kaže dr Joshi. Takođe, kada je reč o imunizaciji dece, treba da su vakcinisana kako bi bila zaštićena od drugih infekcija.

– Detetu mogu biti potrebne od 2 nedelje do 6 nedelja za potpuni oporavak. Ne prekidajte davanje antibiotike pre završetka propisane terapije – savetuje dr Joshi.

Hodajuća upala pluća kod dece prilično je česta. Iako je blaga, treba je lečiti da ne pređe u tešku upalu pluća. Lekove detetu treba davati tek posle obavezne konsultacije sa lekarom.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo