Ma koliko dete reagovalo tvrdoglavo, suzdržite se od emocionalnih ispada i ostanite smireni i podstičite ga Foto: Shutterwstock
Umesto da detetu naređujete dajući mu detaljna uputstva, zapitajte ga za njegovo mišljenje i dajte mu da izabere između dve opcije. Ono će onda da uradi upravo ono što želimo , a pritom će misliti i da je krajnja odluka bila njegova.
Na primer, ako uporno odbija da jede povrće ili tvrdi da nije gladno, na tanjir mu stavite po malo od svega što ste pripremili i pustite ga da samo odabere šta će jesti. Ne nagovarajte ga da proba zalogaj graška, upravo suprotno – osim graška poslužite i spanać i recite mu da odabere koji će zdravi prilog pojesti i postati jako poput superjunaka.
Ako bojkotuje glavno jelo u nadi da će se zasladiti desertom, odsecite mali komad kolača i stavite ga na sto tako da dete unapred vidi da je to sve što ga čeka nakon glavnog jela.
Ma koliko dete reagovalo tvrdoglavo, suzdržite se od emocionalnih ispada i ostanite smireni i podstičite ga. Umesto da zabranite odlazak kod prijatelja, recite da uradi ono što želite i da onda može ići. Uspostavite li dobar kontakt s detetom, učinićete ono što od njega tražite.
Ukoliko, recimo, dete ne želi da izađe iz penušave kupke jer zna da se bliži vreme spavanja, pomoći će muzika. Bitka se često vodi i kada treba da obuče pidžamu. Ukradite metodu kojom se koriste trgovački lanci i filmski producenti i pomoću muzike utičite na raspoloženje deteta. Lagane melodije će umiriti i uspavati mališana, čak i ako se teško opušta.
„Sjajno serviraš sto i brišeš prašinu. Hoćeš li danas biti moj glavni pomoćnik?“ Unapredite li dete u ličnog pomoćnika, ono će misliti da je učešće u kućnim poslovima privilegija pa će ih rado obavljati.
Ako ne želi da pospremi igračke, umesto naređenja dajte detetu izazov. Uzmite sat i recite da vas jako zanima koliko igračaka može da pospremi u roku od pet minuta. Podstaknite ga da u drugom petominutnom krugu pokuša da obori svoj rekord. Kad pospremi sve, nagradite ga.
Ako dete nešto tvrdoglavo odbija, zaigrajte s njim stratešku “da” igru. Postavljajte pitanja na koja mora da odgovori sa “da”, i to najmanje tri puta zaredom. Tri pozitivna odgovora u nizu razbiće detetov otpor, a ono će istovremeno osetiti da ga čujete i razumete.
(24sata.hr)