Moja priča

Travoltina partnerka Olivija Njutn-Džon nije želela da zna koliko joj je vremena ostalo zbog raka dojke: Živela je sa njim 30 godina kombinujući ove metode lečenja

Priredio/la: Ma.R.

- Kada saznate da imate opaku bolest, odmah dobijete i neku vremensku odrednicu. Ja ne želim da verujem u ta ograničenja jer kada čovek u njih veruje, ona mogu lako da se i obistine - govorila je svojoj bolesti pevačica i glumica iz kultnog filma "Briljantin"

Olivija Njutn-Džon (Olivia Newton-John) preminula je pre dve i po godine nakon 30-godišnje borbe sa najtežom bolešću. O njoj je govorila otvoreno, prodavala svoje stvari kako bi podržala istraživanja… Bila je, i ostaće motiv i primer svim ženama koje imaju rak dojke i vode istu borbu.

Rak dojke i borbeni stav glumice koju smo voleli

Nakon 30 godina života sa metastatskim rakom dojke, australijska glumica i pevačica Olivija Njutn-Džon preminula je 8. avgusta 2022. godine u 73. godini života.

Najpoznatija po ulozi Sendi u filmskom mjuziklu „Briljantin“ iz 1978. godine, Njutn-Džon je bila i priznata kao pevačica, te takođe postigla uspeh na muzičkim listama s pesmama poput „Physical“ i „Magic“.

Olivija Njutn-Džon je tokom svoje borbe s rakom dojke otvoreno govorila o svom iskustvu i pristupu lečenju. U intervjuu iz 2019. godine izjavila je:

– Ne želim da znam koliko mi je vremena ostalo. Kada saznate da imate opaku bolest, odmah dobijete i neku vremensku odrednicu. Ja ne želim da verujem u ta ograničenja jer kada čovek u njih veruje, ona mogu lako da se i obistine.

Aktivizam i kombinovanje metoda lečenja: Rak dojke nije ubio Olivijin borbeni duh

Olivija je verovala u holistički pristup lečenju, poštujući sve preporuke lekara i kombinujući tradicionalnu medicinu s alternativnim terapijama. Bila je veoma posvećena podizanju svesti o raku dojke i podršci istraživanjima u ovoj oblasti.

Takođe, koristila je kanabis za ublažavanje bolova i smanjenje pratećih simptoma bolesti. U intervjuu iz 2021. godine izjavila je:

– Osećam se prilično dobro, iako ima dana kada me sve boli. Kroz putovanje sa rakom nailazila sam na razna iznenađenja i preokrete, ali ne odustajem.

Prodala je neke od svojih ličnih predmeta, uključujući kostim iz filma „Briljantin“, kako bi prikupila novac za istraživanje lečenja raka kanabisom. Povodom toga rekla je:

– Uopšte nisam tužna i odvojiću se od tih stvari. To su samo stvari, i pokušavam da ne budem vezana za materijalno. Zadržaću u sećanju lepe uspomene i fotografije.

Koje intervencije je imala glumica i da li je čudno što joj se rak dojke vratio?

Prema izveštaju CNN-a, Njutn-Džon je prvi put dijagnostikovan rak dojke 1992. godine, nakon čega je prošla parcijalnu mastektomiju, hemoterapiju i rekonstrukciju dojke. Rak je ušao u remisiju, ali se vratio 2013. godine u obliku tumora na ramenu. Ponovo se pojavio 2017. godine kao tumor u donjem delu kičme.

Član Centra za istraživanje raka na Univerzitetu Kolorado, dr Nicole Christian, vanredni profesor hirurške onkologije, kaže da rak dojke može da se vrati nakon dužeg vremenskog perioda.

Prema rečima dr Kristijan, ovakav vremenski period između povratka raka nije neuobičajen kod raka dojke, posebno kod niskog stepena estrogen-pozitivnog raka dojke, koji je manje agresivan. Produženi periodi remisije, posle kojih se bolest ponovo javlja u drugom delu tela, nisu retkost.

– Definitivno postoje vrste raka dojke kod kojih je vremenski okvir u kojem se rak može vratiti kao metastatska bolest veoma dug. Za mnoge vrste raka mislimo na period od pet godina – ako pređete tih pet godina, smatrate se izlečenim. Ali kod raka dojke taj vremenski okvir može biti mnogo duži – upozorava doktorka.

Šta podrazumeva holistički pristup koji je praktikovala glumica

Tokom svoje borbe s rakom, Njutn-Džon je pomogla u osnivanju Centra za istraživanje i wellness Olivija Njutn-Džon u Australiji, gde se zalagala za holistički pristup lečenju bolesti. On uključuje tradicionalne medicinske tretmane, kao i biljne terapije, meditaciju, promene životnog stila i ishrane.

Dr Kristijan kaže da često podstiče pacijente da dodaju te elemente svojim standardnim medicinskim tretmanima:

– Iz celokupnog istraživanja o raku dojke znamo da je multidisciplinarni pristup zaista najefikasniji način lečenja bolesti. Uključivanje praksi poput meditacije, promene ishrane ili akupunkture, uz tradicionalnu medicinu, predstavlja moćan alat koji može poboljšati kvalitet života pacijenata dok prolaze kroz tradicionalne medicinske intervencije. Ne bih preporučila da te stvari zamene standardne tretmane, ali uvek ohrabrujem pacijente da razmotre te opcije kao dodatke nezi koju im pružamo.

Napredak u lečenju raka dojke

Lečenje raka dojke neupredivo je napredovalo od 1992. godine, kaže dr Kristijan, i velika je verovatnoća da žena kojoj se danas u dobi od 44 godine dijagnostikuje rak dojke (što je bila starost Olivije Njutn-Džon kada je prvi put dijagnostikovan) neće doživeti iste povratke recidive.

– Jedna od dobrih stvari kod lečenja raka dojke jeste to što imamo mnogo zaista efikasnih tretman. Zato što pogađa toliko žena, stalno se pojavljuju nove strategije i novi tretmani za efikasnije lečenje. Sada smo u stanju da efikasno upravljamo bolešću i postignemo dugoročno preživljavanje, čak i kod metastatskog raka dojke – ohrabruje dr Nicole Christian.