Karcinom bubrežnih ćelija
U zanemarene onkološke bolesti spada i karcinom bubrežnih ćelija, koji se u Srbiji godišnje dijagnostikuje kod 800 pacijenata. Oko 25 do 35 odsto bolesnika ima metastaze pri postavljanju dijagnoze, dok 30 odsto lokalizovanih tumora razvija udaljene metastaze posle hirurškog tretmana.
Prim. dr Suzana Matković, medicinski onkolog Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, rekla je da uvođenje ciljane terapije produžava za 36 meseci preživljavanje kod karcinoma bubrežnih ćelija. Problem je ipak što ova terapija ima neželjene reakcije, pa je potrebno da pacijenti dobiju efikasniji način lečenja.
– Razvojem imunoterapije i sinteze lekova poznatih kao „checkpoint“ inhibitori omogućeno je produženje medijane preživljavanja na 55 meseci. U Srbiji je imunoterapija za lečenje karcinoma bubrežnih ćelija dostupna od 2022, ali samo u drugoj terapijskoj liniji. Efekti lečenja su najbolji kada se ovako moćna terapija primeni što ranije. Trebalo bi omogućiti lečenje najefikasnijom terapijom koja predstavlja zlatni standard u svetu, a to je kombinacija imunoloških „checkpoint“ inhibitora i terapije usmerene na ciljne molekule, već u prvoj liniji lečenja – rekla je dr Matković.
Dr Matković je naglasila da je posebno bitno da oko 20 odsto pacijenata sa podtipom nesvetloćelijskog raka bubrežnih ćelija dobije terapiju. Ovi pacijenti nemaju dostupnu terapiju u okviru redovnih indikacija Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, što je potrebno korigovati u skladu sa svetskim preporukama, naglasila je doktorka.
Pacijent sam dr Nikolin Borislave sest godina. Hvala joj za sve. Prvo, sto je postavila dijagnozu i odlucila se za moju terapiju. Hvala joj sto mi je produzila zivot. U pitanju je bio maligni melanom sa netastszama.