Revolucionarna zamena za kost, odnosno materijal za regeneraciju kosti inspirisan morskim koralima kreirali su istraživači sa Swansea University. Novi materijal za obnovu oštećene kosti ili koštani transplantat ne samo da podstiče brže zarastanje kosti, već se prirodno rastvara u telu nakon što se obnova kosti završi.
Defekti kostiju izazivaju prelomi, tumori, povrede…
Ovo revolucionarno istraživanje, koje je vodio dr Zhidao Xia sa Swansea University Medical School u saradnji sa kolegama sa Faculty of Science and Engineering, patentirano je i objavljeno u vodećem časopisu Bioactive Materials.
Defekti kostiju uzrokovani stanjima kao što su prelomi, tumori i povrede koje ne zarastu jedan su od vodećih uzroka invaliditeta širom sveta. Tradicionalno, lekari koriste ili sopstvenu kost pacijenta (autograft) ili donorsku kost (alotransplantat) kako bi popunili praznine, odnosno oštećeni deo kosti. Međutim, ove metode su prilično izazovne zbog ograničene ponude, rizika od infekcije i etičke brige.
Zamena za kost ima nekoliko neverovatnih prednosti
Koristeći naprednu tehnologiju 3D štampanja, tim naučnika razvio je biomimetički materijal koji oponaša poroznu strukturu i hemijski sastav zamene za koštani transplantat pretvoren u koral, savršeno se stapa sa ljudskom kosti i nudi nekoliko neverovatnih prednosti:
- Brzo zarastanje – Pomaže da nova kost raste u roku od samo 2. do 4 nedelje
- Potpuna integracija – Materijal se prirodno razgrađuje u roku od 6–12 meseci nakon regeneracije, ostavljajući za sobom samo zdravu kost
- Isplativ – Za razliku od prirodnog korala ili donatorske kosti, ovaj materijal je lako proizvesti u velikim količinama.
Za 3 do 6 meseci zamena za kost revitalizuje oštećenje
U pretkliničkim in vivo studijama, materijal je pokazao izvanredne rezultate – potpuno je „popravio“ defekte kostiju u roku od 3 do 6 meseci i čak je pokrenuo formiranje novog sloja jake, zdrave kortikalne kosti za 4 nedelje. Većina sintetičkih zamena za koštani transplantat trenutno dostupnih na tržištu ne mogu da pariraju performansama prirodne kosti. Ili im treba predugo da se rastvaraju, ne integrišu se dobro ili izazivaju neželjene efekte poput upale. Ovaj novi materijal prevazilazi ove probleme tako što blisko oponaša prirodnu kost u strukturi i biološkom ponašanju.
– Naš pronalazak premošćuje jaz između sintetičkih zamena i donorske kosti. Pokazali smo da je moguće stvoriti materijal koji je bezbedan, efikasan i skalabilan da zadovolji globalnu potražnju. Ovaj izum bi mogao da prekine praksu oslanjanja na donorsku kost – ističe dr Xia, navodeći da inovacije poput ove ne obećavaju samo poboljšanje kvaliteta života pacijenata, već i smanjenje troškova zdravstvene zaštite i pružanje novih mogućnosti za biomedicinsku industriju.