Naslovna / Vesti

„Ruptura mišića je izrazito bolna”: Stručnjak objasnio koliko je ozbiljna povreda zbog koje je Đokovic napustio turnir

Piše: Vesna Stanimirović|19:21 - 25. 01. 2025.

Novak Đoković povukao se sa Australijan opena zbog povrede mišića zadobijene u meču sa Karlosom Alkarazom. Stručnjak objašnjava kako nastaje ruptura mišića i da li se ova povreda može prevenirati

mišića Foto: Tanjug/AP, Marko Jovanović Telegraf.rs

Najbolji srpski teniser, Novak Đoković povukao se sa Australijan opena u polufinalu predajom posle prvog seta meča sa Aleksanderom Zverevim, koji je izgubio u dramatičnom tajbrejku nakon 80 minuta igre, a sve zbog povrede.

Tu povredu doživeo je na meču sa Karlosom Alkarazom u četvrtfinalu, a danas je na Tviteru objavio fotografiju snimka povrede.

To je bio razlog da potražimo mišljenje medicinskog stručnjaka u vezi ove povrede. Branko Vorkapić, specijalista strukovni fizioterapeut nam je objasnio šta znači povreda mišića, kako do nje dolazi i ima li uopšte mesta bilo kakvoj sumnji da se povreda dogodila.

– Na snimku se u horizontalnom preseku regije butine u međumišićnom prostoru jasno vidi pozamašna količina tečnosti (krvnog podliva) čije je poreklo nesumnjivo iz nekog povređenog mišića te regije – rekao je na početku razgova za eKlinika portal Branko Vorkašpić i dodao:

– Tenis je fizički i mentalno veoma zahtevan sport. Neki ga smatraju i najtežim sportom/igrom sa loptom. Nepredvidiv tempo, snaga, ekspolozivnost, kardiorespiratorni i motoročki zahtev prestavlja ozbiljan izazov u smislu pripreme sportiste za svaki stručni štab, posebno šampionski.

Ruptura mišića – najčešća povreda u sportu

Na pitanje kako dolazi do rupture mišića i da li je ova povreda bolna, naš sagovornik je rekao:

– Ruptura ili prekid grupe mišićnih ćelija ili celog mišića je povreda do koje najčešće dolazi u sportu. Svaki mišić ima dve glavne faze, kontrakciju i dekontrakciju. Obe faze su aktivne i zahtevaju prisustvo metaboličkih elemenata kiseonika, energetskih nosilaca i mineralnih elemenata. Povreda nastaja najčešće kada mišić zbog iscrpljivanja nekog metaboličkog elementa ostane zarobljen u fazi kontrakcije a spreg sila ukupne kretnje počne naglo da ga isteže – kaže Branko Vorkapić i dodaje:

– Tada dolazi do fizičkog prekida grupe mišićnih vlakana koja je zaostala u fazi kontrakcije. Povreda je izrazito bolna, dolazi do naglog pada tonusa celokupne mišićne grupe i u slučaju povrede mišića noge i osnovno kretanje postaje teško izvodljivo.

Ovakvu povredu nekada nije moguće prevenirati

Naš sagovornik kaže da kada bi se radilo o nekom drugom sportu koji nije tenis, tvrdio bih da je ovakvu povredu moguće prevenirati ali kada ne postoji jasan trenažni okvir i jasan ritam takmičenja, mikro, mezo i makro trenažni ciklus kakav je slučaj u tenisu, ovakvu povredu je moguće očekivati ali ne i efikasno prevenirati.

Dobro utrenirani sportisti mogu da iznesu neki stepen ove povrede “na nogama” ali to svakako nije medicinski opravdano. Postoje sportovi u kojima je simulacija povrede deo timske taktike ali takvo ponašanje u tenisu ili nekom drugom individualnom sportu jednostavno nema svoj smisao. Lično, mislim da je bilo kakvo dovođenje u pitanje Novakove povrede, zlonamerno i nesportsko – na kraju razgovora kaže Branko Vorkapić.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo