Naslovna / Vesti

Umor i otežano disanje najavljuju plućnu hipertenziju, koja život često svede na puko preživljavanje

Priredio/la: D. T.|15:00 - 08. 06. 2025.

Od ključne važnosti je i da lekovi budu brže dostupni, jer pacijenti ne mogu da čekaju. Njihovo zdravlje i kvalitet života zavisi od pravovremenog lečenja, kaže prof. dr Arsen Ristić, predsednik Udruženja za plućnu hipertenziju Srbije

plućna hipertenzija Uz odgovarajuću terapiju oboleli imaju više energije, manje problema sa disanjem Foto: Shutterstock

Plućna hipertenzija je dijagnoza koju ima 1 do 2 odsto odrasle populacije. Rana dijagnoza, efikasno lečenje i pravilna nega ključni su za prognozu i poboljšanje kvaliteta života pacijenata. Forum o plućnoj hipertenziji održava se ove godine 6. i 7. juna u Sava Centru u Beogradu. Internacionalni edukativni skup okuplja lekare različitih specijalnosti i medicinske sestre iz celog sveta sa ciljem unapređenja dijagnostike i lečenja pacijenata obolelih od plućne arterijske hipertenzije.

Povišeni krvni pritsak u plućnim arterijama

Jedna od formi plućne hipertenzije, plućna arterijska hipertenzija je ozbiljno i progresivno oboljenje koje karakteriše povišeni krvni pritsak u plućnim arterijama. Ovo stanje može uzrokovati teške simptome, uključujući umor, nedostatak daha, a u kasnijim fazama bolesti može dovesti do slabosti desne polovine srca.

Više od 250 pacijenata leči se u Srbiji od plućne arterijske hipertenzije

Više od 250 pacijenata u Srbiji leči se od plućne arterijske hipertenzije, ali je procena da je broj obolelih gotovo dvostruko veći, što ukazuje na značajan raskorak u prepoznavanju i dijagnozi.

Bolest se često ustanovi sa zakašnjenjem

Nespecifična priroda simptoma, kao što su umor i otežano disanje, često uzrokuje kašnjenje u dijagnozi, posebno kod mlađih pacijenata. Ovaj Forum predstavlja priliku za razmenu znanja, inovacija i iskustava, omogućavajući stručnjacima da zajedno pronađu nove načine za poboljšanje ishoda lečenja i kvaliteta života pacijenata sa ovim kompleksnim oboljenjem, najavljuju organizatori.

Zdravlje i kvalitet života zavise od pravovremenog lečenja

Kardiolozi, pulmolozi, farmaceuti razmeniće iskustva i moguća rešenja za prevazilaženje izazova u lečenju ove bolesti. Veoma je važno razumeti značaj multidisciplinarnog pristupa i nege tokom celog života pacijenta. To podrazumeva rano prepoznavanje simptoma i postavljanje prave
dijagnoze. Cilj je obezbediti optimalno lečenje kroz individualni pristup svakom pacijentu.

-Verujemo da je podizanje svesti o plućnoj hipertenziji od izuzetne važnosti za poboljšanje ishoda lečenja pacijenata – izjavio je prof. dr Arsen Ristić, predsednik Udruženja za plućnu hipertenziju Srbije.

– Edukovanjem zdravstvenih radnika i podsticanjem saradnje, nastojimo da poboljšamo kvalitet života pacijenata obolelih od plućne arterijske hipertenzije. Od ključne važnosti je i da lekovi budu brže dostupni, jer pacijenti ne mogu da čekaju. Njihovo zdravlje i kvalitet života zavisi od pravovremenog lečenja – dodao je prof. dr Ristić.

Plućna hipertenzija nije samo dijagnoza, ona oblikuje svakodnevni život

Lekari napominju da je značajan napredak postignut je u dijagnostici, uključujući ehokardiografiju, kao i u razvoju efikasnih terapija. Napredak u farmakoterapiji je transformisao prognozu za pojedince sa plućnom arterijskom hipertenzijom nudeći nadu za bolji kvalitet života
putem kombinovane, kao i inovativne terapije.

– Život sa plućnom hipertenzijom predstavlja pravi izazov. Simptomi, od nedostatka daha pri svakodnevnim aktivnostima do ekstremnog umora, često čine i najsitnije zadatke gotovo nemogućim. Plućna hipertenzija za nas nije samo dijagnoza, ona oblikuje naš svakodnevni život, donoseći izazove s kojima se moramo suočavati svaki dan. Uz odgovarajuću terapiju oboleli imaju više energije, manje problema sa disanjem i mogu se ponovo posvetiti svemu što vole. Važno je da svaka osoba koja se bori sa ovim stanjem dobije pravovremenu i adekvatnu terapiju, jer to može značiti razliku između preživljavanja i normalnog života – izjavila je Danijela Pešić, predsednica Udruženja obolelih od ove bolesti i jedan od učesnik Foruma.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo