Hemoroidi (hemoroidalne vene, šuljevi) su krvni sudovi u zidu rektuma i anusa. Predstvljaju sastavni, normalni deo građe naših creva. Ono što prouzrokuje čest problem od koga pati veliki deo stanovništva jeste njihovo proširenje.
Hemoroidi i vlakna
Rastvorljiva vlakna se rastvaraju u vodi i pretvaraju u masu poput gela ili želatina. To će pomoći našoj stolici da bude mekša, stabilne strukture i dobre prolaznosti kroz creva. Nema opstipacije, a sasvim malo ili nimalo iritacije.
Nerastvorljiva vlakna su ono što laički možemo da teškom, pa i tvrdom hranom, koja se ne rastvara. Međutim, i ova vrsta vlakana nam je potrebna za efikasnost digsetivnog sistema i uravnoteženje različitih supstanci mikrobiote. Mnoge namirnice sa visokim sadržajem vlakana sadrže obe vrste ovih nutrijenata.
Trebalo bi da unesemo 25-30 grama ili više vlakana svakog dana iz onoga što jedemo. To je, međutim, gotovo dvostruko više nego što većina nas unese dnevno iz hrane. Dobro bi bilo da najveći deo budu rastvorljiva vlakna.
Važno je znati da previše vlakana koja unesemo prebrzo može da izazove gasove i nadimanje. Takođe, moraćemo da pijemo više tečnosti da bismo pomogli telu da efikasno apsorbuje i iskoristi vlakna. Stručnjaci kažu da je to otprilike 8-10 čaša vode svakog dana.
Pasulj, sočivo i orasi: Zašto su dobri kada su aktivni hemoroidi
Unošenjem određene količine mahunarki dobićemo dosta zdravstvenih koristi, pa i ako bolujemo od hemoroida. To su sugerisale neke studije, poput jedne objavljene u National Library of Medicine. Samo pola porcije pasulja, na primer, pokriće oko trećine dnevno potrebne količine vlakana, kao i bogatstvo proteina.
Dvedesetak badema ima oko 3 grama vlakana, a pola šolje edamame zrna ima sličan sadržaj, s tim što ima i malu količinu kalorija. Probajte indijske i bliskoistočne recepte, koji često sadrže pasulj, sočivo i grašak. Neke ljude ovakva hrana nadima. Zato je veoma važno paziti na količine i ne zanemariti prednosti koje za naše zdravlje imaju mahunarke.
Isto važi i za orahe – pogrickajte šaku u toku dana i trebalo bi da to pomogne da se stanje sa hemoroidima ne pogoršava.
Integralne žitarice su bogate proteinima i vlaknima, povrće i sušeno voće pomaže
Integralne žitarice sprečavaju zatvor a iskustva kažu da mogu da smire simptome hemoroida. Sadrže vlakna, proteine i selen.
Povrće koje obiluje vlaknima je pre svega zeleno lisnato, zatim brokoli, kupus i šargarepa. Voće sa visokim sadržajem vode je takođe preporučljivo (bobičasto, agrumi, dinja), kao i povrće poput krastavca i celera. Grickajte sušeno voće kao što su smokve, kajsije i urme. Izbegavajte slatkiše i čokoladu (čak i crnu), jedine sirove jagode i maline.
Hemoroidi i šta ne treba jesti
Hrana sa izuzetno niskim sadržajem vlakana može izazvati ili pogoršati zatvor (a samim tim i simptome hemoroida), pa je najbolje ograničiti ih koliko je to god u vašoj moći, pre svega:
- belo brašno, hleb, testa i peciva
- izuzetno ljutu hranu
- mleko, sir i druge mlečne proizvode sa visokim sadržajem masti
- crveno meso
- prerađenu hranu (smrznute obroke i brzu hranu).