Pankreatitis je upala pankreasa, koja obično počinje naglo i manifestuje se bolom u gornjem delu abdomena. Većini pacijenata nije poznato da je ovo često stanje povezano sa žučnom kesom.
Zašto je važan pankreas
Pankreas je žlezda koja je smeštena duboko u gornjem delu stomaka, iza želuca. Uloga mu je višestruka, a pre svega se ističe važnost lučenja enzima za varenje i hormona koji regulišu šećer i metabolizam.
Za pankreas (u našem narodu još poznat i kao gušterača) karakteristično je takođe da se nalazi u blizini dvanaestopalačnog creva. Veoma je važan organ digestivnog trakta ali i kompletnog organizma, budući da produkuje insulin, glukagon, digestivne enzime, ali i druge neophodne hormone.
Faktori rizika za upalu pankreasa i najčešći uzroci
Statistike kažu da do upale pankreasa (pankreatitis) čak do 40 odsto slučajeva dolazi usled upale žučne kese, kao i prisustva kamenčića u žučnoj kesi ili žučnim putevima. Sledeći važan faktor rizika u gotovo u istovetnom procentu je prekomerna upotreba alkohola.
Ostali mogući razlozi upale pankreasa su:
- visok nivo triglicerida u krvi (hipertrigliceridemija)
- cistična fibroza
- skorašnje hirurške intervencije u abdomenu
- pušenje
- uzimanje određenih lekova
- izlaganje nekim hemijskim materijama
- genetska predispozicija.
Bol kao ključni intenzivni simptom pankreatitisa
Bol u trbuhu je jedan od prvih simptoma koji ukazuje na upalu pankreasa. On može da varira od povremenog do kontinuiranog, i uglavnom se pojavljuje naglo. Često se reflektuje i prenosi u leđa ili regiju ispod desne lopatice. Može da se pojača ako ležimo na leđima, nakon obroka i nakon uzimanja alkohola.
Ostali simptomi pankreatitisa
Uz bol, javljaju se i drugi simptomi, a to su najčešće:
- mučnina
- povraćanje
- povišena temperatura
- drhtavica i groznica
- znojenje
- slabost
- žutica.
Drugi simptomi mogu da variraju od osobe do osobe:
- gubitak telesne težine
- otok trbuha
- nadutost
- zatvor
- modrice i krvarenje u koži
- bol u slabinama
- štucanje
- osip ili druge lezije na koži
- stolica boje gline.
Da li pankreatitis može da se iskomplikuje
Ako se zapusti, ne leči ili ignoriše, akutni pankreatitis može da se iskomplikuje. Jedna od čestih komplikacija su pseudociste u ovom organu. Tvorevine u obliku malih vreća mogu onda da dovedu do razvoja infekcije, pa čak i unutrašnjeg krvarenja.
Takođe, za vreme trajanja upale pankreasa može da dođe do pojave dijabetesa ili oštećenja bubrega. Pankreatitis u ozbiljnijem obliku ponekad dovodi i do neuhranjenosti.
Važno je javiti se lekaru ako postoje indicije da se radi u upali pankreasa, jer nakon dužeg vremena akutni pankreatitis prelazi u hronično stanje, koje može trajno da ošteti pvaj organ.
Kod nekih pacijenata akutni pankreatitis može biti i prvi simptom raka pankreasa. Blagovremeno i adekvatno lečenje značajno smanjuje rizik od pojave komplikacija.