Akutni miofascijalni sindrom bola obično se povlači posle nekoliko nedelja Foto: Shutterstock
Miofascijalni sindrom bola je uobičajeno, ali često pogrešno shvaćeno stanje koje karakterišu „triger tačke“ unutar mišića ili fascije (vrsta vezivnog tkiva), što dovodi do akutnog ili hroničnog bola u mišićima ili njihovu slabost. Dok tačni uzroci ostaju nepoznati, poznato je da faktori kao što su ponavljajući pokreti, loše držanje i stres doprinose razvoju ovog stanja.
Simptomi miofascijalnog sindroma bola obično su bol, ukočenost i slabost, koji se mogu javiti u jednom ili više područja. Bol može da se proširi po celom telu, a dijagnoza obično uključuje fizički pregled ortopeda. Postoje mnoge strategije lečenja, uključujući fizikalnu terapiju, lekove, stimulaciju nerava, masažu i alternativne terapije poput akupunkture.
S obzirom na to da postoje dva glavna tipa miofascijalnog sindroma bola, neophodno je da se shvate razlike između akutnog i hroničnog sindroma. Pre svega zbog prilagođenog plana lečenja koji se bavi osnovnim uzrocima i efikasnom kontrolom simptoma.
Akutni miofascijalni sindrom bola
Ovaj tip obično se javlja iznenada i često se dovodi u vezu sa specifičnom povredom ili prekomernom upotrebom jednog ili dva mišićna regiona. Manifestuje se kao lokalizovan bol u mišićima ili ukočenost, što može da ograniči kretanje i nestane uz odmor ili odgovarajući tretman. Akutni sindrom bola obično se povlači posle nekoliko nedelja.
Hronični miofascijalni sindrom bola
Hronični miofascijalni sindrom bola podrazumeva uporne ili ponavljajuće bolove u mišićima koji traju mesecima ili čak godinama. Za razliku od akutnog, bol kod hroničnog miofascijalnog sindroma nije direktno povezan sa nedavnom povredom ili prekomernom upotrebom, i obično uzrokuje rasprostranjeniji bol, bol po raznim tačkama tela. Hronični miofascijalni sindrom bola takođe često uključuje „tačke okidanja“ – osetljiva područja u mišićima koja mogu da izazovu bol u drugim delovima tela. Takođe, može značajno da utiče na svakodnevne aktivnosti, što dovodi do smanjene pokretljivosti i povećane nelagodnosti.
Prepoznavanje simptoma ovog sindroma bola ključno je za ranu dijagnozu i efikasan tretman. Ovo stanje može se manifestovati na različite načine, utičući na mišiće i izazivajući nelagodnost koja može da ometa svakodnevne aktivnosti.
Postoje dva karakteristična simptoma miofascijalnog sindroma bola:
Drugi manje česti simptomi sindroma miofascijalnog bola su:
– Tenzijske glavobolje ili migrene
– Ograničen opseg pokreta u pogođenim mišićima
– Bol koji se pogoršava kretanjem ili pritiskom
– Referentni bol
– Ukočenost ili zategnutost u mišićima
– Umor ili slabost
– Poremećeni obrasci spavanja zbog bola ili nelagodnosti
– Nežni čvorovi ili čvorovi u mišićima.
Naučnici još uvek otkrivaju zašto se dešava ovo stanje. Neka istraživanja pretpostavljaju da je to možda zato što se mišići naprežu zbog previše ili nedovoljno upotrebe. S tim u vezi smatra se da određeni faktori mogu da učine miofascijalni sindrom bola verovatnijim, pre svega: