Leto i boravak na moru blagotvorno deluju na ljudsko zdravlje. More se preporučuje pacijentima sa bolestima srca i krvnih sudova, disajnih organa, alergija, kožnih bolesti poput psorijaze, ekcema, dermatitisa. Stručnjaci navode da boravak na moru može da ublaži bolove usled išijasa, dobro deluje na reumatska stanja i bolesti, oboljenja štitaste žlezde. Ipak, leto je doba godine kada često zaboravimo na jedan vitalni deo ljudskog tela – na oči.
Neoprezno izlaganje jakoj sunčevoj svetlosti tokom letnjih dana može da ugrozi oči. Boravak na plaži bez naočara za sunce može da bude faktor rizika za razvoj katarakte, bolesti mrežnjače, čak i karcinoma oka. Oftalmolog dr Nicole Bajic sa Cleveland Clinic preporučuje naočare za sunce sa 100 odsto UV zaštitom, ili UV 400 kako bismo zaštitili oči od štetnih UVA i UVB zraka.
Stručnjaci skreću pažnju da naočare mogu da budu tamne, ali da nemaju UV filtere. U takvim uslovima naočare za sunce nisu od velike koristi.
– Ne mora da znači da će skuplje naočare za sunce bolje štiti oči. Postoje i jeftinije naočare za sunce koje imaju odgovarajuću UV zaštitu. Potrebno je samo da podatak o zaštiti bude naznačen na etiketi. Moguće je da će skupi dizajnerski brendovi imati manje količine UV zaštite – objašnjava dr Bajic.
Stručnjaci skreću pažnju da ipak izbegavamo i stakla sa svetlijim nijansama, jer propuštaju suviše sunčevih zraka i ne nude adekvatnu zaštitu. Zenice se šire kada nosimo naočare bez dobre zaštite, više UV zraka prodire u oči i veća je opasnost od oštećenja oka.
Veruje se da siva ili zelena stakla G-15 neka od najefikasnijih zaštita očiju od sunca. Ova stakla mogu da apsorbuju oko 85 odsto vidljive svetlosti.
Nedovoljan unos vode, alergije, konzumacija alkohola, pesak, mogu da budu uzrok svraba, crvenila i suvih očiju. Problem se može rešiti veštačkim suzama, kapima za oči bez konzervansa. Bitno je da su kapi bakteriološki ispravne i sveže kako ne bi došlo do komplikacija. Kapi za oči se koriste nekoliko puta dnevno ili prema preporuci lekara.