Traheotomija je hirurška procedura u kojoj hirurg pravi rupu na vratu, kroz dušnik kako bi se kiseonik lako i bezbedno dopremio u pluća. Ova procedura obično je potrebna ako čovek ima opstrukciju gornjih disajnih puteva ili osnovno zdravstveno stanje. Traheotomija može da bude privremena ili trajna.
Šta je traheotomija a šta traheostoma?
Traheotomija je hirurški postupak u kojem se pravi otvor na prednjem delu vrata, kroz koji se ulazi u dušnik (traheju), radi obezbeđivanja disajnog puta. Ovaj postupak se često izvodi u hitnim slučajevima kada osoba ne može da diše zbog začepljenja disajnog puta ili povrede.
Traheostoma je trajni ili privremeni otvor koji ostaje nakon izvođenja traheotomije. To je mesto na vratu kroz koje osoba može da diše direktno kroz dušnik. Trajna traheostoma često se koristi kod osoba koje duže vreme ne mogu da dišu kroz nos ili usta. Međutim, većina zdravstvenih radnika koristi ova dva termina naizmenično.
Kome je potrebna traheotomija?
Procedura kojom se pravi rez na vratu i rupa u dušniku neophodna je ako čovek:
- Ima opstrukciju u gornjim disajnim putevima (nos, usta ili grlo)
- Ima poteškoća sa gutanjem
- Ima problema sa disanjem zbog povrede, otoka ili stanja pluća
- Podvrgnut je rekonstrukciji disajnih puteva nakon operacije na larinksu (glasovnoj kutiji) ili ždrelu (grlu).
- Ako je čoveku potrebna mehanička ventilacija (mašina za disanje) duže od nedelju dana.
Kada traheostomija više nije neophodna, lekar može da ukloni traheostomsku cev. Rupa se često sama zatvara, a ako se to ne desi hirurg može da je zatvori.
Šta je traheostoma ili traheostomatska cev?
Traheostoma ili traheostomska cev je kateter koji se ubacuje u dušnik kada hirurg napravi rupu i pomaže u kretanju vazduha u pluća. Mnogi ljudi mogu samostalno da dišu sa traheostomom. Budući da traheostomija zaobilazi nos, usta i grlo, ona omogućava vazduhu da ide direktno u pluća. U slučaju da čovek ne može potpuno da diše sam traheotomska cev može da se pričvrsti na ventilator (mašina za disanje) što povećava protok kiseonika u pluća.
Možete li čovek da priča ako je urađena traheotomija?
Čovek može da govori kada se izvede traheotomija, ali biće mu potrebno malo vežbe. Može da govori tako što ćete prstom pokriti rupu za traheostomu i izbaciti vazduh kroz usta. Logoped može da nauči osobu kako da to uradite koristeći tehnike logopedske terapije.
Postoje i govorni ventili koji mogu da pomognu da osoba razgovara. To omogućava čoveku da govori bez upotrebe prsta kako bi prekrio rupu za traheostomu.