Zdravlje

Kako da sprečimo ponovni srčani udar i uspešno se oporavimo od infarkta, otkriva nova studija

Priredio/la: D. T.

Manjak sna ili često buđenje tokom noći mogu da budu faktor rizika za pojavu ateroskleroze, aritmija, visokog krvnog pritiska

Srčani udar je hitno medicinsko stanje tokom kojeg dolazi do prekida dotoka krvi u srce. Lekari nastoje da obezbede normalan protok krvi kroz koronarni krvni sud, kako bi oštećenje srčanog mišića bilo što manje. Uspešno lečenje i oporavak trebalo bi da budu praćeni i iznenama u načinu života. Novo istraživanje navodi da je loš san posle infarkta miokarda jak faktor rizika za razvoj komplikacija i ponovnog srčanog udara.

Srčani udar menja san

Srčani udar može da deluje na moždane talase koji se emituju tokom sna i imune ćelije bitne za opravak, navodi nova studija.

– Redovan i kvalitetan san u nedeljama posle srčanog udara može da nas zaštiti od teških komplikacija. Poznato je da dobar san može da prevenira moguća kardiovaskularna oboljenja, ali malo se zna da srčani udar menja san koji je neophodan za oporavak posle infarkta – navodi kardiolog Cameron McAlpine sa Icahn School of Medicine at Mount Sinai u Njujorku.

Kako da sprečimo ponovi srčani udar?

Nalazi studije su objavljeni u časopisu Nature, istraživači su izazvali srčani udar na miševima i zaključili da su miševi kojima je bio omogućen dobar san imali bolji oporavak u poređenju sa miševima kojima je ometan san. Naučnici su potom ove rezultate potvrdili ina maloj grupi ljudi. Uočeno je da su pacijenti koji su lošije spavali i mesec dana posle infarta imali dva puta veću verovatnoću od novog srčanog udara.

– Tokom dubokog sna, usporen je puls i snižen krvni pritisak i u ovom stanju naš kardiovaskularni sistem se odmora, na taj način se podstiče i oporavak od bolesti –  objašnjava fiziolog dr Rachel Rowe sa University of Colorado.

Kako manjak sna može da utiče na srce?

Lekari savetuju 7 do 9 sati redovnog sna, preporuka je da idemo na spavanje uvek u isto vreme pre ponoći, izbegavamo teške večernje obroke, i da ne dremamo duže od 30 minuta u toku dana. Stručnjaci upozoravaju i da nedovoljno sna može da naruši zdravlje srca. Istraživači Mayo klinike su uočili da je osobama koje su spavale samo četiri sata tomom 9 dana krvni pritisak rastao i tokom sna. Uočeno je da nedostatak sna može da naruši endotelnu funkciju, to jest spsobnost širenja krvnih sudova.

Osobe koje manje spavaju imaju tendenciju da unesu veći broj kalorija od potrebnih, dobiju na telesnoj težini i na taj način ugroze zdravlje. Manjak sna ili često buđenje tokom noći može da bude faktor rizika za pojavu ateroskleroze, aritmija, visokog krvnog pritiska, smatraju stručnjaci.