Rak tela materice stvara se u endometrijumu, tkivu koje čini oblogu materice. Najčešći tip je adenokarcinom tela materice, malignitet koji nastaje u ćelijama čija je karakteristika pravljenje i oslobađanje sluzi i drugih tečnosti.
Ženski reproduktivni sistem sastoji se od materice (telo i grlić), jajnika, jajovoda i vagine. Matericu čine spoljašnji mišićni sloj koji se zove miometrijum i unutrašnji, poznat kao endometrijum. U samoj materici može se razviti više tipova karcinoma.
Rak grlića materice nastaje u grliću, što ga razlikuje od raka endometrijuma koji se formira u telu materice. I postavljanje dijagnoze i lečenje raka grlića materice drugačije je u odnosu na karcinom tela. Drugi tip raka koji nastaje u telu materice je sarkom, koji nastaje u miometijumu (mišiću materice), ali se može pojaviti i u
drugim tkivima materice.
Ovaj karcinom je najčešća maligna bolest reproduktivnih organa. Procenjuje se da će na teritoriji Evrope jedna do dve žene na 100 razviti rak tela materice u nekom momentu života. U zemljama EU kod više od 80000 žena se svake godine dijagnostikuje rak tela materice i u porastu je. Takođe je i sedmi najčešći uzrok smrtnosti od malignih bolesti kod žena u regiji Zapadne Evrope.
Važno je naglasiti da ne postoji test za rano otkrivanje, pa su tako redovni ginekološki pregledi i ultrazvuk prioritet u prevenciji.
Rak tela materice uglavnom se javlja kod žena starijih od 50 godina, i to u dobu posle menopauze. Međutim, primetno je da se četvrtina ukupnih slučajeva pojavljuje u perimenopauzi.
Prilikom postavljanja dijagnoze, 75 odsto žena ima rak oblik ovog karcinoma ograničen na matericu (stadijum I). Za njih je prognoza dobra i petogodišnje preživljavanje je u visokom procentu.
Nauci još uvek nije poznato u potpunosti zašto dolazi do pojave raka tela materice. Međutim, neki faktori rizika su otkriveni. Oni, kažu stručnjaci, povećavaju verovatnoću da se razvije rak, ali nisu ni neophodni niti dovoljni da ga izazovu.
Kao i kod većine ostalih karcinoma, faktor rizika sam po sebi nije uzrok nastanka i razvoja maligniteta. Neke žene koje imaju faktore rizika nikada neće razviti rak tela materice, a kod nekih će doći do pojave maligne bolesti iako ne postoji ni jedan faktor rizika.
Međutim, takođe je poznato da je većini vrsta raka tela materice potreban estrogen da bi se uvećavali i rasli. Bez estrogena, oni prestaju da rastu ili rastu sporije. Tako su sa nešto izuzetaka faktori koji povećavaju rizik od raka tela materice ipak povezani sa estrogenom.
Najvažniji faktori rizika za razvoj raka tela materice su:
Postoje i drugi faktori rizika za koje se sumnja da mogu biti povezani sa većim rizikom
(zloupotreba alkohola, nedostatak fizičke aktivnosti), ili sa smanjenim (unošenje fitoestrogena koji se nalaze u hrani), ali su dokazi još uvek nedovoljni.
Dominantni metod lečenja kod osoba u ranom stadijumu bolesti je operativni. Hirurgija podrazumeva radikalni pristup (uklanjanje materice, jajnika i jajovoda obostrano.
Druge metode lečenja su hemioterapija, zračna terapija i hormonska terapija. Odluku o toku lečenja donosi multidisciplinarni tim koji sačinjavaju ginekolog, onkolog i radioterapeut nakon osnovu uvida u kliničku sliku stanje, period života, stadijum bolesti, histološki tip karcinoma.
Ukoliko se pojave navedeni simptome, a pre svega krvarenje iz materice kod žena u menopauzi, hitno se javite ginekologu.