Naslovna / Zdravlje

Šta se dešava kada se rak prostate proširi na kosti, koliko dugo može da živi muškarac sa metastazama

Priredio/la: I. V. |17:00 - 25. 11. 2024.

Karcinom prostate je drugi vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca, a kod 9 od 10 muškaraca sa uznapredovalom bolešću rak se proširio i na kosti

rak prostate Karcinom prostate je drugi vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca. Foto: Shutterstock

Rak prostate je najčešći karcinom među muškarcima i razvija se kroz nekoliko stadijuma, a najraniji je kada je još uvek ograničen na samu prostatu pa samim tim je i najlakši za lečenje. Karcinom prostate je drugi vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca. Iako ne postoji lek, muškarci mogu da žive sa ovim karcinomom godinama ako dobiju pravi tretman.

Da li može da se leči rak prostate koji se proširi na kosti?

Prostata je žlezda veličine loptice za golf koja se nalazi ispod bešike i ispred rektuma i odgovorna je za stvaranje tečnosti koja formira spermu. Kada se rak prostate proširi ili metastazira izvan prostate, smatra se „naprednim“ ili uznapredovalim stadijumom bolesti. U tom slučaju uobičajeno je da ćelije raka prvo stignu do kostiju, a 9 od 10 muškaraca sa uznapredovalim rakom prostate takođe ga ima u kostima.

– U uznapredovaloj fazi, rak ne može da se izleči. Ali, uz lečenje, mnogi muškarci mogu da žive dugo. Postoje muškarci koje lečim od uznapredovalog raka prostate 10 ili 20 godina – naglašava dr  Scott T. Tagawa, medicinski onkolog u Weill Cornell Medicine i u NewYork-Presbyterian Hospital u Njujorku.

A danas su dostupni još bolji tretmani, ističe dr Tagawa. Muškarci sa uznapredovalim rakom prostate, kako kaže, žive u proseku 3 do 5 godina. Ali, to se promenilo od 2012. godine, s obzirom na to da su uvedeni noviji, efikasniji lekovi. Dr Tagawa kaže da često odmah započne lečenje muškaraca sa rakom prostate koji je metastazirao  novim, odobrenim lekovima. To je, kako ističe, dovelo do dužeg preživljavanja i boljeg kvaliteta života mnogih muškaraca koje leči.

Prognoza za muškarce sa uznapredovalim rakom prostate sve više se poboljšava zbog novijih lekova koji im pomažu da prevaziđu otpornost na terapiju deprivacije androgena (ADT) koja se obično razvija.

Šta su metastaze na kostima u slučaju raka prostate?

Metastaze na kostima su oblasti kostiju koje sadrže ćelije raka koje su se proširile sa drugog mesta u telu. U slučaju raka prostate, znači da su se ćelije proširile izvan prostate. S obzirom na to da ćelije raka potiču iz prostate, rak se naziva metastatski rak prostate. Ćelije raka se šire do kostiju tako što se odvajaju od prostate i izbegavaju napad imunološkog sistema dok putuju do kostiju.

Ove ćelije raka zatim se razvijaju u nove tumore na kostima. Karcinom može da se proširi na bilo koju kost u telu, ali je najčešće je zahvaćena kičma. Druge oblasti u koje ćelije raka obično putuju i razvijaju novi, metastatski karcinom su karlica, natkolenice, ruke i rebra.

Koje simptome razvija rak prostate koji se proširi na kosti?

Kada se ćelije raka šire na kosti to stanje slabi kompletno telo jer karcinogene ćelije ometaju snagu i čvrstinu strukture kosti, prekidajući njen normalan ciklus izgradnje i rastvaranja. Ne postoji lek za uznapredovali rak prostate, ali ima mnogo toga što lekari mogu da urade kako bi se kontrolisao razvoj simptoma, a pre svega bol može da se kontroliše.

– Uobičajena zabluda je da ako postoji rak u kostima, mora da ga prati i bol.  To nije istina. Rak može da zahvati i razvija se na kostima a da čovek pri tome ne oseća nikakav bol – ističe dr Takawa i podseća da bol može da se  drži pod kontrolom terapijama za karcinom i lekovima protiv bolova i uz sve to je moguće održati dobar kvalitet života.

Dodatni simptomi raka prostate mogu da budu slab protok urina, učestalo mokrenje i bolna ejakulacija.

Muškarci mogu da razviju i hiperkalcemiju

Pored bolova, neki muškarci sa metastazama u kostima razvijaju stanje koje se zove hiperkalcemija, u kojoj se, zbog oštećenja kostiju od ćelija raka, previše kalcijuma nakuplja u krvi. Hiperkalcemija može da izazove zatvor, preteranu žeđ, pospanost, tromost i može da poveća  potrebu za mokrenjem. Vremenom, hiperkalcemija može da izazove bolove u mišićima i zglobovima, kao i slabost mišića. U uznapredovalim stadijumima bolesti, hiperkalcemija može da dovede do zatvaranja, odnosno do zapušenja bubrega.
Postoje tretmani za hiperkalcemiju kao i za druge komplikacije od uznapredovalog karcinoma prostate, kao što su kosti koje postaju slabe i lome se ili lome, kao i za izrasline u kičmi koje mogu pritisnuti kičmenu moždinu i oštetiti nerve.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo