Zdravlje

Ova vrsta raka je jedna od najagresivnijih: Novo istraživanje tvrdi da dostupan vitamin udvostručava preživljavanje pacijenata

Priredio/la: D. T.

Ovi rezultati nisu "zlatni metak" za karcinom pankreasa, čije je lečenje nekada veoma komplikovano, kao i dijagnostika jer nema specifičnih tekstova koji bi mogli da otkriju bolest u ranoj fazi

Rak pankreasa je izrazito agresivna bolest, ne daje simptome u početnoj fazi, a ima brzi tok. Smatra se da tek svaki 14. pacijent sa ovom dijagnozom preživi pet godina. Najnovije istraživanje nagoveštava da bi jedan svima lako dostupan vitamin mogao da pomogne pacijentima sa rakom pankreasa da žive duže.

Oprezni optimisti

Tim stručnjaka sa University of Iowa Health Care Carver College of Medicine navodi da su doze vitamina C od 75 grama, koje su bolesnicima davane tri puta nedeljno, udvostručile stopu preživljavanja pacijenata sa metastatskim karcinomom pankreasa, sa 8 na 16 meseci.

Randomizovano ispitivanje u drugoj fazi, testiralo je delovanje visokih doza vitamina C na pacijente sa rakom pankreasa i navelo da veće doze ovog vitamina mogu da budu od koristi kod pacijenata sa rakom pankreasa. Stručnjaci dodaju da je još rano za konačne zaključke i da stoga ovo istraživanje treba posmatrati sa dozom opreznog optimizma.

Ova studija objavljenja je u časopisu Redox Biology i još jedna je u nizu studija koje ispituju delovanje vitamina C na maligne ćelije. Istraživanje koje je rađeno pre nekoliko godina, smatra da intravenozna primena vitamina C poveća koncentraciju vitamina C za 100-500 puta i na taj način predstavlja pretnju za ćelije raka.

Podeljena su mišljenja o delovanju vitamina C na ćelije raka

Vitamin C i njegovo delovanje na ćelije raka dugo je predmet istraživanja, ali i sporenja među naučnicima. Ima stručnjaka koji preporučuju veće doze vitamina C onkološkim bolesnicima, ali prilično je velik broj stručnjaka i lekara koji primenu vitamina C posmatraju sa skepsom, ne veruju da ovaj vitamin može da bude od posebne pomoći, pa čak smatraju da u neprilagođenim dozama može da izazove komplikacije kod već teško bolesnih ljudi.

Naučnici iz laboratorije Sloan-Kettering u Njujorku su radili eksperimente na kancerogenim ćelijama pacova i ustanovili kako suplementi vitamina C umanjuju terapeutski efekat kod različitih oblika raka. Stručnjaci iz Ajove su došli do sasvim suprotnih zaključaka.

Kako vitamin C uništava maligne ćelije?

Hirurg, onkolog prof. dr Joseph Cullen sa University of Iowa, objašnjava da su ovi nalazi rezultat 20-to godišnjeg istraživanja vitamina C. Stručnjaci smatraju da veće doze vitamina C mogu da efikasno zaustave delovanje malignih ćelija.

– Otkrili smo da u ovim visokim dozama askorbat (vitamin C) generiše vodonik peroksid, koji u stvari ubija ćelije raka – kaže dr Cullen.

Pacijenti lakše podnose hemioterapiju

Dr Cullen dodaje da se čini da pacijenti koji su dobili vitamin C bolje podnose hemioterapiju, naglašava i da intravenska primena vitamin C takođe može da pomogne i u terapiji drugih vrsta raka.

Onkolog dr Georgios Georgakis, Stony Brook Medicine u Njujorku, nije bio uključen u ovu studiju, ali smatra da vitamin C može da bude dobra dopuna hemioterapiji. Stručnjaci koji preporučuju vitamin C kao dodatnu terapiju u lečenju raka navode da je ovaj vitamin jeftin, da se dobro podnosi i da može da uz osnovu terapiju u bitnoj meri da obezbedi pacijentima bolji kvalitet života.

Preporučene doze vitamina C

Vitamin C (askorbinska kiselina) je esencijalni nutrijent kojeg ima dosta u agrumima, paprici, paradajzu, brokoliju, kupusu, spanaću. Dr Georgios Georgakis objašnjava da je ovaj vitamin dragocen u procesu regeneracije tkiva, proizvodnje kolagena, uz vitamin C rane brže zarastaju, jači je imunitet. Preporučene doze za odrasle osobe oba pola su 60 mg/d, za trudnice i dojilje 100 mg/d.

– Kada unosimo preporučene doze vitamina C, višak se izlučuje preko bubrega, ali ako su doze nešto veće vitamin C deluje kao kao prooksidant koji može da destabilizuje ćelijsku membranu – kaže dr Cullen.

Potrebna su dodatna istraživanja

On ipak priznaje da su potrebna dodatna i opsežnija istraživanja, u 3. fazi i da je zato rano da se donose zaključci. Dr Cullen predlaže pacijentima da o mogućim detaljima i načinima primene vitamina C razgovaraju sa svojim onkologom.

Onkolog dr Joshua Strauss sa Advanced Care Oncology and Hematology Associates podstiče dalja istraživanja, ali i dodaje da je rezultate ovog rada čitao sa „opreznim optimizmom“.

Rak pankreasa je agresivna i bolest koja se teško leči, ova studija ipak ima nekoliko ograničenja, a navedene rezultate treba pažljivo tumačiti. Potrebna su veća randomizovana ispitivanja faze 3 i precizne potvrde rezultata pre nego što ovaj način lečenja uđe u  široku kliničku upotrebu – naglašava dr Strauss.

Dr Georgios Georgakis ističe da ovi rezultati nisu „zlatni metak za rak“, ali i naglašava da su nam potrebni stalna i postepena istraživanja koja će da pomognu čovečanstvu u borbi protiv ove teške bolesti.

Rak pankreasa ispoljava se specifičnim bolovima

Rak pankreasa je rezultat mutacija ćelija, koje uzrokuju da ćelije nekontrolisano rastu, dok zdrave ćelije odumiru. Lekari kažu da većina tumora pankreasa su egzokrini tumori nastaju iz duktalnih i acinusnih ćelija.

Bolest nije praćena simptomima, a pacijenti dođu kod lekara uglavnom zbog mučnine i povraćanja. Dijagnostika je teška jer nema specifičnih tekstova koji bi mogli da otkriju rak pankreasa u ranoj fazi. Bolesnici se žale i na bolove u gornjim delovima stomaka koji se često šite u leđa. Čest je gubitak telesne težine, u slučaju adenokarcinoma glave pankreasa javlja se opstruktivna žutica kod skoro 90 odsto pacijenata.