Svrab je uobičajena reakcija na alergiju, ubod insekta, suvu kožu. Obično je beznačajan problem i brzo se leči. Međutim, nekada je moguće da bude dugotrajan, poprimi hronični karakter, što znači da traje duže od 6 nedelja. Pojedine vrste karcinoma manifestuju se osećajem svraba, kažu lekari uz bitnu napomenu – svrab (lat. pruritus) nespecifičan je simptom koji je svako od nas doživeo i nije po pravilu simptom raka.
Koje vrste raka mogu da izazovu svrab?
Dermatolog dr Ana M. Ciurea, Division of Internal Medicine MD Anderson Cancer Center, objašnjava da osećaj svraba može da bude crvena zastavica za nekoliko oblika karcinoma krvi.
Kožni T ćelijski limfom je redak oblik ne-Hodgkinovog limfoma. Maligne T ćelije iz tela na početku bolesti migriraju na kožu i uzrokuju lezije koje menjaju oblik sa napredovanjem bolesti. Sve na samom početku može da izgleda kao osip koji jako svrbi. Dr Ciurea objašnjava da je svrab i simptom nekih oblika leukemije.
-
Akutna limfocitna leukemija je redak i agresivan tip raka krvi koji počinje u koštanoj srži.
-
Hronična limfocitna leukemija i hronična mijeloidna leukemija su sporo rastuće vrste raka krvi koje uglavnom pogađaju pacijente starije od 55 godina.
-
Policitemija vera je hronični maligni poremećaj krvi u kome koštana srž proizvodi previše crvenih krvnih zrnaca. Kada pacijenti sa policitemijom verom imaju kao simptom i svrab, postoje veće mogućnosti da se bolest razvije u mijelofibrozu i akutnu mijeloidnu leukemiju, kaže dr Ciurea.
Ona dodaje da svrab može da bude simptom i raka jetre, karcinoma žučnih kanala, raka pluća ne-malih ćelija, raka pankreasa, želuca. Svrab kao simptom prati oko 22 odsto slučajeva raka kože, melanoma (bazalnih i skvamoznih ćelija).
Koji delovi tela su na udaru svraba?
– Svrab kao simptom karcinoma može da se pojavi na bilo kojem delu tela, na poglavini (koži glave), genitalijama. Najčešća mesta su potkolenice, grudi, stomak, karlica i leđa. Ne postoje specifične karakteristike ovog svraba; moguće je da se ispolji samo na jednom delu tela ili da zahvati veću površinu. Nekada je stalan ili povremen, blag ili teži za podnošenje – navodi dr Ciurea. Ona precizira da pruritus može da bude pridruženi simptom raka, ali ne i nužno prediktor bolesti, što znači da nećemo, ako osećamo svrab, dobiti rak.
Pruritus i rak pankreasa
Svrab je nekada manifestacija blokade žučnog kanala kod raka pankreasa. Sve može da se ispolji žuticom, a u ovom slučaju svrab je uglavnom obuhvata celo telo.
– Nema ipak pravila i moguće je da pacijent sa rakom pankreasa ima intenzivan svrab isključivo u predelu trupa, ili/i samo na rukama, nogama – kaže dr Ciurea.
Akvageni svrab kao simptom određenih vrsta karcinoma
Akvageni pruritus javlja se posle kontakta sa vodom, posle kupanja. Nastaje u roku od nekoliko minuta od dodira kože sa vodom. Svrab se javlja i posle kontakta sa mlakom, hladnom, vrućom vodom. Čest je kod pacijenata sa policitemijom verom.
Dr Ciurea kaže da se zapaža da akvageni svrab nekada prethodi kožnom T ćelijskom limfomu ili mijelodisplastičnom sindromu. Moguće je da se ove bolesti jave i nekoliko godina posle pojave akvagenog svraba.
3 kategorije pacijenata sa pruritusom i rakom
Dr Ciurea napominje da se pacijenti sa karcinomom i praćenim svrabom mogu klasifikovati u 3 kategorije:
-
Svrab je prethodio dijagnozi raka; moguće je da svrab traje mesecima i godinama pre nego što se otkrije bolest.
-
Osećaj svraba prati postojeći karcinom.
-
Osećaj svraba je u indirektnoj vezi sa bolešću. Najčešće zato što dolazi do rasta tumora koji utiče na unutrašnje organe, na primer, kod invazivnog tumora jetre.
Svrab i osip mogu da se jave i kao neželjene reakcije na terapiju karcinoma. Hemoterapija, upotreba opioida, aspirina i antibiotika mogu takođe da izazovu svrab.
Lekari naglašavaju da hronični svrab može da bude i posledica dijabetesa, hronične bubrežne insuficijencije, bolesti jetre, HIV infekcije. Ovaj simptom je i reakcija na određene namirnice, lekove, ubod insekta, uočava se i kod pacijenata koji pate od poremećaja rada štitne žlezde, multiple skleroze, anksioznosti, opsesivno-kompulzivnog poremećaja, depresije, trudnoće.
Kada je potrebno zbog svraba da potražimo stručnu pomoć?
Dr Ciurea savetuje trudnicama koje osećaju svrab po celoj koži da se obrate lekaru. Stručnu pomoć potrebno je da potražimo ako svrab počinje iznenada, traje duže od nekoliko nedelja, ne poboljšava se posle primene hidratantne kreme, kada je uporan i ispoljava se na jednom mestu.
– Veoma je bitno da potražimo stručni savet i kada je svrab praćen nenamernim gubitkom telesne težine i apetita, povišenom telesnom temperaturom, osećajem groznice, noćnim znojenjem, žuticom, umorom, kašljem, vidljivim kvržicama – naglašava dr Ciurea.
Može li da najavi rak?
U slučaju da lekar ne može da utvrdi pravi razlog ovakvog svraba, pacijent će biti poslat na dodatnu dijagnostiku. Biće urađen sveobuhvatan pregled, sa uvidom u istoriju bolesti, a posebna pažnja biće skoncentrisana na limfne čvorove. Moguće je da će biti potrebne analize kompletne krvne slike, ispitane funkcije jetre, bubrega i štitne žlezde.
– Svrab može da bude jak izvor frustracije, posebno kada je nepoznatog porekla. Može da bude simptom neke bolesti, pa i karcinoma. Znamo da pacijenti sa određenim vrstama raka, limfomima i leukemijama, često pate od osećaja svraba. Ipak, ograničeni su podaci koji bi mogli da ukažu na svrab kao simptom koji najavljuje rak. Osećaj svraba sam po sebi zato ne znači da ćete dobiti rak. Preporuka je ipak da se kod upornog svraba obratimo lekaru, koji će utvrditi o čemu se tačno radi – zaključuje dr Ciurea.
Imam svrab na leđima koji traje mesec dana, imam psihijatrijsku dijagnozu F25.2. Radila sam skoro laboratorijske i biohemijske analize, imam samo povećane masnoće u krvi i takođe noćno znojenje u trajanju od dva meseca.Da li ima razloga za strah od nekog oblika karcinoma? Kom specijaliteti da se obratim? U proteklih nekoliko meseci sam često anksiozna i depresivna, umorna.S’ poštovanjem
Snežana Stojanović