Naslovna / Zdravlje

Zagađenje vazduha može biti povezano sa rizikom od autizma kod dece, pokazuje studija

Priredio/la: S.St.M.|15:30 - 15. 12. 2024.

Otprilike jedno od 36 dece u Sjedinjenim Državama je u spektru autizma, ali naučnici još ne znaju zašto se mozak neke dece razvija drugačije od neurotipične dece

zagađenje vazduha i autizam kod dece Boravak u zatvorenom prostoru kada je kvalitet vazduha loš i nošenje maske N95 mogu pomoći da se ograniči izloženost Foto Shutterstock

Nova istraživanja sugerišu da izlaganje određenim vrstama zagađenja tokom ključnih perioda razvoja u trudnoći i ranom detinjstvu mogu biti jedan od razloga za pojavu autizma kod dece. Naučni pregled, objavljen u časopisu Brain Medicine, otkrio je da uobičajeni zagađivači vazduha – poput finih čestica i azotnih oksida – mogu da pokrenu niz bioloških događaja koji mogu doprineti poremećaju autističnog spektra (ASD).

Uticaj zagađenja vazduha na fetus

Najnoviji pregled identifikovao je nekoliko puteva u telu gde zagađenje može potencijalno uticati na fetus u razvoju. To su biološke reakcije koje mogu imati toksičan efekat na ćelije, upale u mozgu i telu, poremećaj hemijskih signala između nervnih ćelija, promene u DNK i poremećaji određenih supstanci i hemijskih reakcija u telu.

– Izloženost zagađivačima vazduha povezana je sa sistemskom upalom, koja može uticati na razvoj mozga u materici i ranoj fazi života – kaže dr Stefania Papatheodorou, vanredni profesor epidemiologije na Rutgers School of Public Health.

Zagađenje vazduha takođe može uticati na funkciju krvnih sudova i protok krvi kod trudnica, što dalje može uticati na fetus u razvoju. „Zagađenje vazduha takođe može uticati na funkciju placente, što može da promeni razvoj i rast fetusa,” dodala je dr Papatheodorou.

Ovaj pregled takođe je otkrio da male čestice – posebno PM2.5, mešavina čestica u vazduhu prečnika 2,5 mikrometara ili manje, i toksičnog gasa azotnog oksida – mogu da prođu kroz posteljicu i da utiču na razvoj mozga fetusa.

To znači da zagađenje vazduha može da ima direktan uticaj na fetus koji se razvija, kaže dr Kelly Bakulski, vanredni profesor epidemiologije na University of Michigan School of Public Health.

Ovaj pregled nije jedino istraživanje koje povezuje autizam i zagađenje. Analiza iz 2019. koja je proučavala 132.256 beba i izloženost njihovih majki zagađenju tokom trudnoće otkrila je povezanost između izloženosti azotnom oksidu i dijagnoze ASD. Međutim, nije našla vezu između PM2.5 i ovog stanja.

Studija slučaja objavljena 2020. godine otkrila je da su izloženost ozonu tokom trećeg trimestra i izloženost PM2.5 tokom prve godine života povezani sa većim rizikom od ASD.

Šta ovo istraživanje znači za buduće roditelje

Iako sve veći broj istraživanja povezuje zagađenje vazduha sa ASD, još nema definitivnih uzroka. Ograničavanje izloženosti zagađenju može smanjiti rizik da vaše dete ima autizam, ali to možda neće biti slučaj. U zavisnosti od toga gde živite, može biti veoma teško da značajno smanjite svoju izloženost zagađenju vazduha.

Još jedna važna stvar koju treba napomenuti jeste da, iako deca sa autizmom imaju drugačiji razvoj mozga od njihovih neurotipičnih vršnjaka, to ne znači da je njihov mozak „loš” ili da treba da se popravi. Uz to, istraživanje je otkrilo da smanjenje izloženosti zagađenju može pomoći u podršci zdravlju na druge načine, uključujući smanjenje verovatnoće za razvoj srčanih i respiratornih problema.

Da bi se to postiglo, dr Papatheodorou preporučuje svakodnevno proveravanje indeksa kvaliteta vazduha (AQI). 

– Vrednosti AQI od 100 ili ispod smatraju se bezbednim. Ako AQI nije bezbedan, trebalo bi ostati u zatvorenom prostoru ili svesti aktivnosti na otvorenom na minimum – kaže ona.

Ako morate da izađete kada je loš kvalitet vazduha, dr Bakulski kaže da nošenje visokokvalitetne, dobro prilagođene maske kao što je N95 može pomoći.

– Maske, kao što su maske N95, veoma su efikasne u filtriranju čestica komponenti zagađenog vazduha – dodala je ona.

Kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru takođe je važan. Dr Papatheodorou napominje da je korišćenje prečistača vazduha u kući pametno.

– Visokoefikasni filteri za čestice vazduha (HEPA) u prečišćivačima vazduha mogu smanjiti koncentraciju PM2.5 – kaže ona.

Budući roditelji ili žene koje planiraju trudnoću, ne treba da se brinu oko smanjenja izloženosti zagađenju vazduha samo zbog smanjenja rizika od autizma deteta. Naučnici još ne znaju šta uzrokuje autizam. Ako želite da ograničite svoju izloženost iz drugih zdravstvenih razloga, boravak u zatvorenom prostoru kada je kvalitet vazduha loš i nošenje maske N95 može pomoći.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo