Trudnoća može biti opasna u nekim slučajevima, što se posebno odnosi na visokorizične trudnoće, kaže dr David Hackney, ginekolog-akušer i vanredni profesor reproduktivnih nauka na Case Western Reserve University School of Medicine u Klivlendu. Abortus bi mogao spasiti život trudnice i to u slučaju plućne hipertenzije, vanmaterične (ektopične) trudnoće, teške preeklampsije, teške bolesti bubrega i raka.
Medicinski razlog za abortus odluku ne čini lakšom
Kada trudnice zahtevaju abortus koji spasava život, često pate zbog svoje odluke, kaže dr Meghana Limaye, ginekolog-akušer i docent na odeljenju za akušerstvo i ginekologiju na NYU Langone Health u Njujorku.
– To nije odluka koju bilo ko donosi olako, posebno u kontekstu kako ja to vidim, u smislu trudnoća visokog rizika. Kada imate tu opciju to je veoma važan deo kontrole koju imate nad svojim zdravljem i svojim životom – kaže dr Limaye.
Uobičajeni razlozi zbog kojih abortus može biti medicinski neophodan – i spasiti život
1. Plućna hipertenzija
Plućna hipertenzija nastaje kada je pritisak krvnih sudova koji povezuju srce i pluća previsok, što predstavlja veliki napor za telo. Da bi pumpalo krv u pluća, srce mora previše da radi. Kod trudnica srce već radi više da pumpa krv, jer ima dodatni zadatak da hrani fetus koji raste.
– Trudnica može doživeti veoma tešku srčanu insuficijenciju, a stopa smrtnosti je 50 odsto, a trudnica može da umre ako je zatrudnela sa tim stanjem – kaže dr Limaye.
Abortus je u ovom slučaju je opcija koja može spasiti život trudnice.
2. Vanmaterična (ektopična) trudnoća
U normalnoj trudnoći, oplođeno jaje se implantira u matericu i raste u fetus. Ali ponekad se oplođeno jaje implantira na drugom mestu, recimo unutar jajovoda. Ove trudnoće se nazivaju vanmaterične ili ektopične trudnoće i veoma su opasne. One mogu izazvati pucanje jajovoda, što dovodi do unutrašnjeg krvarenja opasnog po život.
Fetusi ne mogu u potpunosti da rastu i razvijaju se van materice, tako da su sve vanmaterične trudnoće neodržive. Lečenje vanmaterične trudnoće je abortus koji spasava život trudnici.
3. Teška preeklampsija
Dr Limaye kaže da otprilike na polovini gestacije trudnica može razviti stanje opasno po život zvano teška preeklampsija – opasno povećanje krvnog pritiska koje može oštetiti druge organe. Indukovani porođaj često je preporučeni tretman kada se dijagnostikuje teška preeklampsija, jer su rizici od nastavka trudnoće veoma visoki.
– Trudnica može da dobije napad, možda i moždani udar, može da nastane oštećenje drugih organa poput bubrega ili jetre i da se ozbiljno razboli. Prekid trudnoće u toj situaciji može biti najsigurnija opcija – kaže dr Limaye.
Izazivanje porođaja pre 24 nedelje smatralo bi se abortusom, jer je malo verovatno da će fetus preživeti van materice pre tog trenutka. Moguće je, međutim, nastaviti trudnoću sa teškom preeklampsijom do 34 nedelje uz veoma pažljivo praćenje.
Preeklampsija nestaje nakon završetka trudnoće, objašnjava dr Hackney.
4. Teška bolest bubrega
Trudnice sa „blagom” bolešću bubrega i dalje mogu da nose zdravu trudnoću, ali sa uznapredovalijom bolešću, trudnoća može predstavljati ozbiljne rizike, navodi Nacionalna fondacija za bubrege.
Trudnoća već povećava opterećenje za bubrege, tako da žene sa bubrežnom bolešću imaju veće šanse i za komplikacije trudnoće i za otkazivanje bubrega, kaže dr Hackney.
Iako sigurno neće sve žene sa bubrežnom bolešću koje zatrudne doživeti komplikacije opasne po život, nekim od njih sa teškim oboljenjem bubrega može se savetovati da prekinu trudnoću ako je rizik za majku i fetus previsok, dodaje dr Hackney.
5. Rak
U celini, lečenje raka kod trudnica dramatično se poboljšalo poslednjih decenija, ali ponekad preporučeni pristup (kao što je terapija zračenjem) nije bezbedan tokom trudnoće. U takvom scenariju, trudnica može biti prinuđena da se odluči za abortus.
6. Smrtonosne fetalne anomalije
Tragično, neki fetusi razvijaju abnormalnosti opasne po život. Čest primer je kada se bebe rađaju bez potpuno razvijenog mozga ili lobanje, stanje koje se naziva anencefalija. Ovaj nedostatak pojavljuje se na prenatalnim skrininzima. Bebe sa anencefalijom umiru ubrzo nakon rođenja.
Abortus u ovom scenariju može biti medicinski neophodan jednostavno zato što je abortus mnogo sigurniji od porođaja.
Pacijentkinje treba da usklade medicinski rizik sa željom da budu trudne
Dr Limaye i dr Hackney znaju pravu vrednost abortusa kao medicinske zaštite, posebno kao lekari koji vode trudnice kroz komplikovane, visokorizične i teške trudnoće.
– To je tako važan izbor da im dajem kada imaju mogućnost da ne nastave trudnoću kada je beba izložena velikom riziku ili su same u velikom riziku – kaže dr Limaye.
– Same pacijentkinje su te koji bi trebalo da usklade zdravstveni rizik s jedne strane sa njihovom željom da budu trudne s druge – kaže dr Hackney.