Da li bol i ukočenost u zglobovima uvek upućuju na reumatoidni artritis: Ovako se postavlja dijagnoza i leči
Priredio/la: Ma.R.
Tokom fizičkog pregleda, lekar proverava ima li otoka, crvenila i znakova upale, uz procenu opsega pokreta
Reumatoidni artritis je hronično reumatsko zapaljensko oboljenje. Najčešće zahvata zglobove, ali može da utiče i na unutrašnje organe, kožu i nervni sistem.
Koji simptomi mogu da upozore na artritis
Simptomi artritisa često se razvijaju postepeno i pogoršavaju tokom vremena. Znakovi i simptomi artritisa uključuju:
bol (zahvaćeni zglobovi mogu da bole tokom ili nakon kretanja)
ukočenost (ukočenost zglobova može biti najizraženija nakon buđenja ili nakon dužeg perioda neaktivnosti)
osetljivost (zglob može biti osetljiv na lagani pritisak na ili u blizini zgloba)
gubitak fleksibilnosti (možda nećete moći da pomerate zglob sa punim opsegom pokreta)
škripanje i krckanje (možete osećati škripanje prilikom korišćenja zgloba, pucketanje ili krckanje)
koštani izraštaji, kvrge, izrasline (tvrde izbočine često se formiraju oko zahvaćenog zgloba)
oticanje (može biti uzrokovano upalom mekih tkiva oko zgloba).
Kako se postavlja dijagnoza artritisa?
Tokom fizičkog pregleda, lekari testiraju zglobove na prisustvo otoka, crvenila i toplote. Takođe, želeće da vide koliko dobro možete da pokrećete zglobove.
Laboratorijski testovi
Analiza različitih vrsta telesnih tečnosti može pomoći u identifikaciji vrste artritisa koju imate. Najčešće analizirane tečnosti uključuju krv, urin i tečnost iz zgloba (sinovijalnu tečnost). Da bi se dobio uzorak tečnosti iz zgloba, lekari prvo čiste i umrtvljuju to područje, a zatim ubacuju iglu u zglob kako bi izvukli (punktirali) tečnost.
Snimanja: Koje su dijagnostičke metode
Različite vrste testova mogu otkriti probleme unutar zgloba, koji mogu izazivati vaše simptome. Najčešće su:
Rendgen (X-zraci): Koristeći niske nivoe zračenja za prikaz kostiju, rendgenski snimci mogu pokazati gubitak hrskavice, oštećenje kosti i izrasline na kostima (osteofite). Rendgen možda neće otkriti rane promene izazvane artritisom, ali se često koristi za praćenje napredovanja bolesti.
Kompjuterizovana tomografija (CT): CT skeneri prave rendgenske snimke iz više uglova i kombinuju informacije kako bi stvorili poprečne prikaze unutrašnjih struktura. CT može prikazati i kosti i okolna meka tkiva.
Magnetna rezonanca (MRI): Kombinujući radio-talase sa jakim magnetnim poljem, MRI može dati detaljne poprečne slike mekih tkiva, poput hrskavice, tetiva i ligamenata.
Ultrazvuk: Ova tehnologija koristi visokofrekventne zvučne talase za prikaz mekih tkiva, hrskavice i struktura koje sadrže tečnost blizu zglobova (burse). Ultrazvuk se takođe koristi za vođenje igle prilikom uklanjanja tečnosti iz zgloba ili ubrizgavanja lekova u zglob (ciljani UZ).
Artritis: Lekovi i lečenje
Lečenje artritisa usmereno je na ublažavanje simptoma i poboljšanje funkcije zglobova. Moguće je da će vam biti potrebna kombinovana terapija nekoliko različitih tretmana, kako biste utvrdili šta vam najbolje odgovara.
Lekovi i neželjeni efekti
Lekovi za lečenje artritisa variraju u zavisnosti od vrste artritisa. Najčešće korišćeni lekovi uključuju:
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID): Ovi lekovi mogu ublažiti bol i smanjiti upalu. Primeri uključuju ibuprofen (Advil, Motrin IB) i naproksen natrijum (Aleve). Jači NSAID lekovi mogu izazvati iritaciju želuca i povećati rizik od srčanog udara ili moždanog udara. NSAID su dostupni i kao kreme ili gelovi koji se utrljavaju na zglobove.
Kontrairitanti: Neke vrste krema i masti sadrže mentol ili kapsaicin (sastojak koji daje ljutinu paprikama). Nanošenje ovih preparata na kožu preko bolnog zgloba može ometati prenos signala bola iz samog zgloba.
Steroidni lekovi: Kortikosteroidi, poput prednizona, smanjuju upalu i bol i usporavaju oštećenje zglobova. Kortikosteroidi se mogu uzimati kao tablete ili ubrizgavati direktno u bolni zglob. Nuspojave mogu uključivati stanjivanje kostiju, povećanje telesne težine i dijabetes.
Lekovi koji modifikuju tok bolesti (DMARD): Ovi lekovi mogu usporiti napredovanje reumatoidnog artritisa i zaštititi zglobove i druga tkiva od trajnih oštećenja. Pored klasičnih DMARD lekova, postoje i biološki lekovi i ciljano sintetisani DMARD lekovi. Nuspojave variraju, ali većina DMARD lekova povećava rizik od infekcija.
Fizikalna terapija
Fizikalna terapija može biti korisna za neke vrste artritisa. Vežbe poboljšavaju opseg pokreta i jačaju mišiće oko zglobova. U nekim slučajevima mogu biti potrebne udlage ili ortoze.
Ako konzervativne mere ne pomažu, lekari mogu predložiti hirurške intervencije, kao što su:
Korekcija zgloba (u nekim slučajevima, površine zgloba mogu se izravnati ili preoblikovati kako bi se smanjio bol i poboljšala funkcija, a zahvati se često obavljaju artroskopski, kroz male rezove na zglobu)
Zamena zgloba (uključuje uklanjanje oštećenog zgloba i njegovo zamenu veštačkim; najčešće se zamenjuju zglobovi kukovi i kolena)
Fuzija zgloba (ova procedura se češće koristi za manje zglobove, poput onih u ručnom zglobu, skočnom zglobu i prstima; uklanjaju se krajevi dve kosti u zglobu, a zatim se spajaju dok ne zarastu u jednu čvrstu jedinicu).