Naslovna / Zdravlje

Moždani udar i moždana aneurizma – oba stanja ozbiljno ugrožavaju život, a razlikuju se u jednoj bitnoj stvari

Priredio/la: D. T.|15:00 - 05. 02. 2025.

Pacijent dođe na pregled zbog glavobolje, migrene, problema sa sinusima ili pamćenjem, a na kraju se otkrije aneurizma, kažu doktori

moždana aneurizma Moždana aneurizma se često i slučajno otkrije CT snimanjem ili magnetnom rezonancom Foto: Shutterstock

Moždana aneurizma i moždani udar su ozbiljna i životno ugrožavajuća stanja, ako se ne reaguje na vreme. Pacijenti ih često smatraju sličnim, a jedina njihova zajednička karakteristika jeste da pogađaju krve sudove. Često se manifestuju i sličnim simptomima, na primer, pojačanom mučninom i/ili izrazito jakom glavoboljom. U slučaju da primetimo barem jedan znak moždanog udara ili pucanja aneurizme potrebno je da pozovemo hitnu medicinsku pomoć.

Moždani udar

Moždani udar ili šlog je uzrokovan poremećajem cirkulacije. Usled nedovoljnog dotoka kiseonika i hranjivih materija dolazi do oštećenja i odumiranja nervnih ćelija u zahvaćenom delu mozga. Ishranjivanje dela mozga pogođenog udarom kiseonikom i hranljivim materijama postaje otežano ili potpuno nemoguće. Moždani udar je u Srbiji glavni uzrok smrti kod žena. Smatra se da na svakih 15 minuta u našoj zemlji neko doživi moždani udar.

Ishemijski moždani udari su najučestaliji javljaju se kod oko 80 odsto pacijenta. Izrazito jaka glavobolja koja naglo nastaje može da prethodi hemoragijskom moždanom udaru, s druge strane i pacijenti sa rupturom (pucanjem) aneurizme često se žale na najtežu moguću glavobolju u životu.

Bitno je u oba slučaja da se hitno reaguje

Bitno je naglasiti da moždana aneurizma ne mora da bude praćena simptomima. Moguće je da pacijent i ne zna da ima moždanu aneurizmu i da do tegoba dođe tek pri njemom pucanju.

Oba stanja zahtevaju brzu intervenciju, pravovremena terapija može da zaštiti pacijenta od invaliditeta i sačuva moždanu funkciju. Brzina reagovanja i poznavanje smernica FAST testa u slučaju moždanog udara mogu da spasu pacijenta i osiguraju oporavak.

Kako da prepoznamo moždani udar?

F (face) lice se iskrivi sa jedne strane ili pacijent ne može da se pravilno nasmeši. A (arms) pacijent ne može da ispruži obe ruke, koje su slabe ili utrnule. S (speech) govor – nemoguće je normalno izgovaranje reči ili razumevanje govora, pacijent ne može da ponovi izgovorenu reč. T (time) što pre reagujemo mogućnosti lečenja su veće, ako je moguće zabeležite vreme kada se javio prvi simptom.

Lečenje moždanog udara

U slučaju da dođe do moždanog udara stručnjaci nastoje da svakom pacijentu obezbede najbolju moguću terapiju, to jest onaj način lečenja koji će najviše da odgovara potrebama svakog pojedinačnog pacijenta.

Trombolitička terapija je primena lekova koji se zovu “trombolitici” ili razređivači tromba, s ciljem da se razlože krvni ugrušci koji su blokirali protok krvi kroz arterije ili vene i spreče komplikacije. Kako bi imala efekta ova terapija mora što pre da se primeni.

Mehanička trombektomija je, kako kažu stručnjaci, minimalno invazivna hirurgija. Na ovaj način leči se akutni moždani udar – tromb koji je zapušio krvni sud odstranjuje se mehaničkim putem. Na ovaj način ponovo se uspostavlja protok kroz moždanu cirkulaciju.

–  Savremena medicina ima sve alate uz čiju pomoć možemo da lečimo moždani udar i pokušamo da sprečimo oštećenje mozga. Šanse za oporavak su dobre, ako se pacijent javi na vreme – kaže neurolog dr Felipe De Los Rios La Rosa, Baptist Health Miami Neuroscience Institute.

Krvni sud kod aneurizme

Lekari kažu da je aneurizma proširenje krvnog suda koje nastaje rastezanjem njegovog zida, usled čega on dobija oblik kese koja stoji uz krvni sud i za njega je vezana peteljkom – vratom aneurizme. Ukoliko se ove promene jave na krvnim sudovima koji ishranjuju mozak onda je reč o  moždanim ili intrakranijalnim aneurizama.

Dobra vest jeste da su rupture, to jest, pucanja moždane aneurizme ne tako česta, loša vest je da aneurizma može dugo da postoji bez ijednog simptoma. U izvesnom broju slučajeva kada dođe do rasta aneurizme javlja se pritisak na okolno tkivo, pa su mogući simptomi kao što su bol iza/iznad oka, duple slike, nejednake slike.

Šta se dešava kada dođe do pucanja aneurizme

Kada dođe do pucanja aneurizme javlja se izrazito jaka, glavobolja, pacijenti kažu da je stepen bola takav da se ne može porediti sa drugim vrstama bola. Pacijenti se žale i na mučninu, kočenje vrata, povraćanje, promene svesti, dvostruki vid, zamagljen vid.

– Pacijenti kažu da je to najgora moguća glavobolja, pored navedenih simptoma javljaju se i  problemi pri hodanju, uspostavljanja ravnoteže, može da bude ugroženo i kratkoročno pamćenje – kaže neurolog dr Guilherme Dabus, Baptist Health Miami Neuroscience Institute.

Lečenje moždane aneurizme

Kada se aneurizma otkrije na vreme veće su mogućnosti lečenja, a nekada je ako procene lekari dovoljno samo i praćenje. Moždana aneurizma se uglavnom otkriva kod starijih osoba, ali i ma i pacijenata mlađih od 40 godina, kažu lekari. Moždana aneurizma se često i slučajno otkrije CT snimanjem ili magnetnom rezonancom, jer se neki pacijenti žale na primer na jake glavobolje.

– Pacijent dođe na pregled zbog glavobolje, migrene, problema sa sinusima ili pamćenjem, a na kraju se otkrije aneurizma. Obično se javi usled više faktora rizika, kao što su starije životno doba ili ako je u porodici već bilo slučajeva aneurizme – navodi dr Dabus.

Ponekada je dovoljno samo redovno praćenje da bi stručnjaci i pacijent bili sigurni da aneurizma ne raste.

– Ipak i kada kratkoročno ne postoji visok rizik od rupture aneurizme, ovaj rizik se vremenom akumulira. Ukoliko je pacijent mlađi onda ima smisla lečenje u zavisnosti od veličine ili lokacije aneurizme – naglašava dr Dabus.

Stručnjaci navode da ako aneurizma mora da se leči, ali ne hirurški, interventni neuroradiolozi pristupaju nehirurškom načinu lečenju moždanih aneurizmi metodom embolizacije (zatvaranje aneurizme), koja jeste invazivna, ali daje odlične rezultate. Jedan od načina lečenja je i otvorena operacija mozga kada  lekar koristi metalnu kopču da bi zaustavo dotok krvi u aneurizmu.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo