U slučaju da je telesna temperatura stalno niska, moguće je da nema dovoljno energije potrebne za rad ćelija Foto: Shutterstock
Telesna temperatura određuje se kao stepen zagrejanosti organizma. Sama toplota tela je rezultat rada mišića, konzumacije hrane i procesa koji utiču na bazalni metabolizam. Telesna temperatura nije uvek ista; pojedine osobe imaju nešto nižu temperaturu i nemaju nikakve zdravstvene probleme. Zimogrožljivost je jedan od simptoma hipotireoze, odnosno smanjenje aktivnosti štitne žlezde. U takvoj situaciji postavlja se pitanje da li i niska telesna temperatura može da ukaže na hipotireozu. Niska telesna temperatura svakako nije zlatni dijagnostički standard, ali u izvesnoj meri može biti korisna, smatraju stručnjaci.
Hipotireoza je sistemski poremećaj funkcije štitne žlezde. Posledica je umanjene produkcije tireoidnih hormona kao što su tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Ovi hormoni regulišu metabolizam i utiču na skoro svaki deo tela.
Pojačan umor, pospanost i gojenje česti su simptomi hipotireoze. Neki od učestalih simptoma su i problemi sa probavom (zatvor), niži krvni pritisak, usporen rad srca, glavobolja, zaboravnost, depresivnost, otečenost kapaka i lica. Pacijenti se žale na suvu kožu, opadanje kose i zimogrožljivost.
Pošto tireoidna žlezda utiče na skoro svaki deo tela, dijagnostici moraju da prethode detaljne analize. Kako bi se potvrdila bolest, neophodan je endokrinološki pregled i niz analiza koje obuhvataju proveru nivoa TSH, T3, FT3, T4 i FT4.
U slučaju da laboratorijske analize iz uzorka krvi pokažu povišeni nivo TSH, a niže vrednosti T3 i T4, radi se o hipotireozi. Lekari navode i da su ultrazvučni pregledi štitne žlezde sastavni deo pregleda i način da se otkriju moguće promene u strukturi štitne žlezde. Pojedini stručnjaci navode da merenje telesne temperature može biti jedan od načina praćenja funkcije štitne žlezde. Veruje se da neuobičajeno visoka ili niska telesna temperatura može da ukaže na probleme sa funkcijom štitne žlezde.
Hormoni štitne žlezde regulišu metabolizam i proizvodnju energije, a niži nivoi tiroidnih hormona mogu dovesti do smanjene sposobnosti tela da održi normalnu temperaturu. Ipak, niska telesna temperatura kao jedini simptom ne može da produbi sumnju u postojanje bolesti. Preporuka je da potražimo stručnu pomoć ako primetimo nisku telesnu temperaturu u kombinaciji sa drugim simptomima usporenog rada štitne žlezde.
Normalna vrednost telesne temperature je 36 do 37 stepeni Celzijusa kada se meri ispod pazuha. Snižene vrednosti temperature tela mogu ukazivati na infekcije, javljaju se i uslovima jakog stresa, nesanice, kao i kod upotrebe narkotika i alkohola.
Nivo hormona tiroksina (T4) može da ukaže na bolest štitne žlezde. T4 i telesna temperatura takođe mogu biti od pomoći u proceni hipertireoze ili hipotireoze. Slobodni tiroksin (FT4) pomaže u održavanju temperature, utiče na proizvodnju energije (kalorigenezu) i niz drugih bitnih procesa.
Hormon T4 pomaže u širenju krvnih sudova i utiče na bazalnu temperaturu tela. Previše hormona T4 (tiroksina) ukazuje na hipertireozu, kada je bazalna temperatura obično povećana. Osobi može da bude prevruće čak i kada je hladno. Niži nivo tiroksina može ukazivati na hipotireozu, kada je bazalna temperatura niža, a osobi je hladno iako je toplo.
Pri dijagnostici i lečenju, većina lekara neće se kod bolesti štitne žlezde osloniti samo na merenje bazalne telesne temperature. Pojedini doktori, kao što je dr Denis Vilson, veruju da provere vrednosti telesne temperature mogu pomoći u proceni funkcije štitne žlezde. Ovaj doktor smatra da je telesna temperatura u nekim slučajevima pouzdaniji parametar od samostalnih testova krvi. Većina stručnjaka će pri dijagnostici bolesti i proceni zdravstvenog stanja pacijenata uzeti u obzir i telesnu temperaturu zajedno sa drugim testovima procene rada štitne žlezde.
U slučaju da je telesna temperatura stalno niska, moguće je da nema dovoljno energije potrebne za rad ćelija. Takođe i neke sasvim zdrave osobe mogu da imaju nešto nižu temperaturu tela. Stručnjaci ukazuju da merenje telesne temperature nije zlatni standard za procenu disfunkcije štitne žlezde, ali da može biti od pomoći, uz druge dijagnostičke metode.