Hemiplegija je simptom koji utiče na desnu ili levu stranu tela i dešava se zbog povreda i stanja mozga ili kičmene moždine. U zavisnosti od uzroka može da bude privremena ili trajna. Kao veoma važno lekari ističu da je hemiplegija ključni znak moždanog udara, koji predstavljda hitnu medicinsku pomoć koja je opasna po život.
Šta je hemiplegija?
Hemiplegija je paraliza koja pogađa samo jednu stranu tela. Ovaj simptom je često ključni pokazatelj teških ili životno opasnih stanja kao što je moždani udar, ali može da se desi i u uslovima i okolnostima koje nisu toliko opasne. Hemiplegija je paraliza, što znači da čovek ne može da pomerate ili kontrolišete mišiće u zahvaćenom delu tela. To može da uzrokuje potpunu mlohavost/opuštenost mišića. Takođe može da izazove spastičnu hemiplegiju, vrstu paralize gde se mišići nekontrolisano kontrahuju. Pogađa ili desnu stranu tela (desna hemiplegija) ili levu stranu, pri čemu je kičma (kičma) linija razdvajanja između dve polovine.
Hemiplegija se smatra ključnim znakom moždanog udara
Hemiplegija može da utiče na lice, ruku i nogu na jednoj strani tela na različite načine. Paraliza možda neće biti prisutna ili neće biti tako ozbiljna u sva ova tri dela tela. Postoje čak i neka retka stanja koja uzrokuju da se hemiplegija pojavi i nestane, utičući na jednu ili obe strane tela. U zavisnosti od toga kako i zašto se to dešava, ova paraliza može da se leči. U nekim slučajevima nije potrebno lečenje, dok je drugima potrebna hitna medicinska pomoć. Lekari kao veoma važno ističu da je hemiplegija ključni znak moždanog udara, koji predstavljda hitnu medicinsku pomoć koja je opasna po život.
Koja stanja izazivaju hemiplegiju?
Postoje brojne okolnosti koje mogu da izazovu hemiplegiju. Neki od najčešćih uzroka su:
- Moždani udari ili prolazni ishemijski napadi
- Aneurizme i krvarenja u mozgu
- Potresi mozga i traumatske povrede mozga
- Povrede kičmene moždine
- Povrede tokom rođenja ili veoma ranog detinjstva, uzrokujući stanja kao što je hemiplegična cerebralna paraliza
- Urođena stanja kao što je naizmenična hemiplegija u detinjstvu
- Stanja paralize lica kao što je Bellova paraliza
- Napadi i epilepsija
- Krvarenje između mozga i njegovih spoljašnjih slojeva (subduralni hematomi ili subarahnoidna krvarenja) ili između lobanje i spoljašnje membrane mozga (epiduralni hematomi).
- Tumori mozga (uključujući rak)
- Bolesti nervnog sistema, posebno autoimuna i inflamatorna stanja, kao što su multipla skleroza ili progresivna multifokalna leukoencefalopatija (PML)
- Infekcije koje utiču na nervni sistem, kao što su encefalitis, meningitis ili Ramsai Hunt sindrom
- Migrenske glavobolje (kada uključuju hemiplegiju, poznate su kao hemiplegične migrene).