Reč je o retkoj vrsti karcinoma, koji uglavnom počinje asimptomatski Foto: Shutterstock
Rak dvanaestopalačnog creva je retka vrsta maligne bolesti koja se razvija u prvom delu tankog creva, poznatom kao duodenum. U ranim fazama često ne izaziva nikakve simptome, ali kako tumor raste, može da ometa varenje i da izazove niz digestivnih simptoma.
Dvanaestopalačno crevo (duodenum) je prvi deo tankog creva i ima oblik potkovice. Njegova nemana je da „primi“ hranu iz želuca i igra jednu od ključnih uloga u procesu varenja. Enzimi i druge hemijske supstance u dvanaestopalačnom crevu razlažu hranu, omogućavajući apsorpciju vitamina i hranljivih materija pre nego što hrana pređe u sledeći deo tankog creva – jejunum.
Budući da se dvanaestopalačno sastoji od različitih vrsta ćelija, rak može nastati iz bilo koje od njih. Najčešće vrste raka dvanaestopalačnog creva su:
Iako tačan uzrok nastanka ovog raka nije poznat, određeni faktori mogu povećati rizik.
Najčešće se dijagnostikuje kod osoba između 60 i 80 godina. Etnička pripadnost može biti važna, pa u Sjedinjenim Američkim Državama crnačka populacija ima nešto veći rizik. Neka zdravstvena stanja povećavaju rizik (celijakija, Kronova bolest i druge bolesti creva mogu povećati šanse za razvoj raka).
Loše životne navike kao što je pušenje, konzumacija alkohola i ishrana bogata solju mogu doprineti razvoju bolesti. Genetski faktori su takođe na listi rizika – nasledni sindromi poput porodične adenomatozne polipoze (FAP) i Ličovog sindroma ga uvećavaju. Nešto češće se dijagnostikuje kod muškaraca nego kod žena, a pretpostavlja se da su jedan od uzroka loše životne navike.
U ranim fazama rak često ne izaziva simptome, ali kako tumor raste, mogu se javiti:
Za postavljanje dijagnoze koriste se različiti testovi. MRI (magnetna rezonanca) i CT skener daju detaljan prikaz digestivnog sistema. Endoskopija, uz pomoć kamerice na fleksibilnoj cevi omogućava pregled unutrašnjosti creva. Barium test podrazumeva pijenje kontrastnog sredstva koje osvetljava digestivni trakt na rendgenskom snimku.
Konačno, biopsija je uzimanje uzorka tkiva na laboratorijsku analizu.
Lečenje zavisi od stadijuma raka i može uključivati:
Ne postoji siguran način za sprečavanje ove bolesti, ali određeni koraci mogu smanjiti rizik od raka digestivnog trakta. Ishrana bogata nemasnim proteinima, voćem, povrćem i integralnim žitaricama, a smanjen unos crvenog mesa mogu uticati na smanjenje rizika. Preporučuje se prestanak pušenja i konzumacija duvanskih proizvoda, kao i ograničavanje unosa alkohola.
Izgledi za izlečenje zavise od stadijuma u kojem je rak otkriven. Što se ranije postavi dijagnoza, veće su šanse za uspešno lečenje.
Redovni pregledi povećavaju mogućnost ranog otkrivanja bolesti. Ako primetite promene u varenju ili neobjašnjive simptome, odmah se obratite stručnjaku. Osobe s porodičnom istorijom raka mogu se podvrgnuti dodatnim testovima kako bi se bolest otkrila u ranoj fazi.