Minimalno invazivna tehnika poznata kao stereotaktička radioterapija (radiosurgery) pokazuje visoku efikasnost u lokalnoj kontroli metastaza u mozgu, najnoviji su navodi dvadesetogodišnjeg istraživanja. To je važna vest za pacijente i sa malignim i sa benignim tumorima ovog organa.
Šta je stereotaktička radioterapija: Na koji način utiče na metastaze na mozgu, a kako na benigne promene
Stereotaktička radioterapija je minimalno invazivna metoda kojom se visoke doze zračenja ciljano usmeravaju na precizno definisana mesta u mozgu. Iako je njena efikasnost sve više prepoznata od 2000. godine, primena ove metode u lečenju moždanih tumora u SAD i globalno i dalje nije dovoljno dokumentovana.
Sistematski pregled koji je obuhvatio period od dve decenije i 538 publikacija pokazao je da stereotaktička radioterapija (radiosurgery) obezbeđuje srednju stopu radiografske kontrole od 82 odsto kod pacijenata sa metastatskim tumorima mozga. Kod benignih tumora, kao što su meningioni i vestibularni švanomi, ta stopa iznosila od 91 do 93 odsto.
Studiju je predvodio prof. dr Zerubbabel K. Asfaw sa Icahn School of Medicine (Mount Sinai, Njujork), a rad je objavljen u časopisu Cancer Medicine.
Metodologija studije: Metastatski tumori i metastaze na mozgu (odnos u procentima)
Istraživači su sproveli sistematski pregled 538 naučnih radova koji su obuhvatili 120.756 pacijenata širom sveta, lečenih ovom metodom između 2000. i 2023. godine. Metastatski tumori činili su 58,2 odsto slučajeva, zatim tumori baze lobanje (34,4 odsto) i gliomi (7,4 procenata).
Najveći deo uključenih studija bile su serije slučajeva (29,2 odsto) i kohortne studije (42,6 odsto). U analizu su uključena i randomizovana kontrolisana ispitivanja (4,5 odsto) i nerandomizovane studije (5,6 odsto).
Kako su reagovale metastaze na mozgu: Zaključci i brojke o progresiji i preživljavanju
Kod pacijenata sa metastatskim tumorima mozga, stereotaktička radioterapija postigla je srednju stopu radiografske kontrole od 82 odsto, uz stopu komplikacija od 11 procenata. Srednje vreme bez progresije bolesti bilo je 7 meseci, dok je ukupno preživljavanje iznosilo 11 meseci.
Kod tumora baze lobanje, najčešće su tretirani vestibularni švanomi. Stopa kontrole u tim slučajevima bila je 93 odsto, uz komplikacije kod 19 odsto pacijenata. Bez progresije u proseku 9 meseci, dok je ukupno preživljavanje iznosilo 42 meseca.
Kod glioma, stopa kontrole bila je 65 odsto, uz komplikacije kod 19 odsto pacijenata. Vreme bez progresije: 7 meseci, ukupno preživljavanje: 13 meseci.
Broj istraživanja o stereotaktičkoj radioterapiji za tumore mozga je u porastu od 2000. do 2023. godine, uključujući i zemlje sa nižim prihodima, naročito od 2018. godine. Inače, osim SAD, najviše studija je objavljeno u Japanu, Nemačkoj, Italiji, Francuskoj i Kanadi.
Nalazi i ograničenja
– Nalazi ističu značajnu ulogu stereotaktičke radioterapije u multidisciplinarnom lečenju tumora mozga i njen doprinos poboljšanju ishoda lečenja kod pacijenata – navode autori.
Dodaju da su potrebne velike multicentrične studije koje bi potvrdile trenutne nalaze, istražile dugoročne ishode i pružile šire razumevanje kliničkog i kvalitativnog uticaja ove metode u različitim uslovima.
U ovu analizu su uključeni samo radovi objavljeni posle 2000. godine. Razlike u dizajnu studija i standardima izveštavanja u zemljama učesnicama takođe mogu uticati na uporedivost podataka.